Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego Maltańczyk jest tak często wybierany przez Polaków?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 08.01.2022 01:00

Dlaczego Maltańczyk jest tak często wybierany przez Polaków?

Maltańczyk
unsplash/Dallas Witt

Maltańczyk, czyli biszon maltański, to uroczy pies niewielkich rozmiarów, który był ceniony już za czasów starożytnych przez Egipcjan, Greków i Rzymian, a w późniejszym czasie przez angielskich szlachciców i arystokratów. Dziś białe psiaki szturmem podbijają serca Polaków. Jakie naprawdę są psy tej rasy i czy sprawdzą się w każdym domu? Według danych przedstawionych przez brytyjski serwis Household Quote wynika, iż rasą cieszącą się największą popularnością w Polsce jest maltańczyk. Pieski, których głównym przeznaczeniem jest towarzyszenie człowiekowi, obecnie widoczne są na ulicach wielu polskich miast. Co takiego wyróżnia te czworonogi, że są tak często wybierane przez naszych rodaków?

autor: Household Quotes

Czy maltańczyk to idealny pies do towarzystwa?

Maltańczyk to dystyngowany piesek, który kojarzony jest z nieodpartym urokiem, pięknym śnieżnobiałym włosiem i łagodnym charakterem. Wśród zalet tej rasy są nieprzeciętna inteligencja, wrażliwość i duża potrzeba aktywności.

Biszony maltańskie są z reguły łatwe do ułożenia, przyjacielskie i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, w tym z kotami. Nie wykazują agresji w stosunku do innych psów. Idealnie sprawdzają się w wielopokoleniowej rodzinie, gdyż mogą z powodzeniem stać się przyjaciółmi starszych dzieci oraz seniorów. Co więcej, szybko się uczą i wymagają dużej dawki ruchu oraz stymulacji umysłowej.

Pieski te bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów i chcą towarzyszyć im dosłownie wszędzie. Potrafią dożyć nawet 15 lat, a nawet na starość w dalszym ciągu są skore do psot i zabaw! Umaszczenie maltańczyka jest czysto białe, choć dopuszcza się także blady odcień kości słoniowej. Choć nie linieją i sporadycznie gubią swoją białą szatę, wymagają codziennego czesania i regularnej pielęgnacji oczu. Są polecane alergikom ze względu na duże prawdopodobieństwo, że ze względu na brak wypadającego podszerstka i bardzo skąpe linienie, nie będą wywoływać reakcji alergicznych. Zimą powinny nosić ubranko.

Odpowiedź: TAK, ale nie dla każdego

Chociaż maltańczyk to doskonały partner do przytulania, nie jest typowym kanapowcem! To urodzone wulkany energii, które nie cierpią samotności. W przeciwieństwie do typowych sportowych ras dla maltańczyka ważne jest nie tyle wybieganie się i pokonywanie skomplikowanych torów agility, ile wspólna zabawa z opiekunem. 

Chociaż maltańczyki nie mają w zwyczaju wyć ani przesadnie szczekać, wyjątek stanowi sytuacja, gdy są pozostawiane same w domu. Ich bezgraniczna miłość do właściciela jest zarówno cudem, jak i przekleństwem. Nienauczone do zostawania samemu będą rozpaczać i cierpieć. W najgorszym przypadku czworonogi stracą radość z życia i mogą nabawić się depresji. Z tego powodu maltańczyk nie sprawdzi się w domu osób, których styl życia jest bardzo aktywny i dużo czasu spędzają w pracy czy podróży.

Oprócz tego, znudzone maltańczyki przejawiają skłonności do niszczenia przedmiotów i łakomstwa, co w konsekwencji może prowadzić do nadwagi. Podczas szkolenia powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę i stronić od przesadnego dokarmiania. Musimy przy tym pilnować, aby regularnie przystrzygać ich sierść i czesać, aby nie tworzyły się kołtuny.

Warto również nadmienić, że ciało białych piesków jest wyjątkowo kruche, dlatego nie poleca się ich na towarzyszy maluchów. Nie można im także pozwalać na zeskakiwanie z dużych wysokości.

Podsumowując, maltańczyk to delikatny, radosny i łatwy w wychowaniu czworonóg o wielu zaletach. Czy oznacza to, że jest psem dla każdego? Zdecydowanie nie! Jeśli w Twoim domu są małe dzieci, które niekoniecznie potrafią umiejętnie obchodzić się psami, pupil może być narażony na kontuzje. Nie polecamy go także osobom, które nie mają możliwości zabierania psiaka do pracy. Pozostawianie go na wiele godzin w samotności unieszczęśliwi go w najokrutniejszy sposób.

Źródło: swiatzwierzat.pl, psy.pl, rikoland.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami