Swiatzwierzat.pl
Cocker spaniel i karma

pixabay/Alkhaine

Rekiny kończą w karmie dla zwierząt? Eksperci nie mają wątpliwości

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Badania DNA wykazały, że w karmie dla psów i kotów znajduje się mięso z chronionych gatunków zwierząt. Choć na etykiecie kryje się pod enigmatyczną nazwą "ryba oceaniczna", przywodząca na myśl tuńczyka lub łososia, w rzeczywistości chodzi o zagrożone wyginięciem rekiny.

Producenci karm używają często tajemniczych skrótów i dziwnie brzmiących określeń, która nie zawsze jest zrozumiała dla przeciętnego konsumenta. Okazuje się, że wielu z nas, czyli właścicieli zwierząt domowych, nieświadomie przyczynia się do masowego wymierania gatunków, karmiąc swoich pupili zagrożonymi wyginięciem rekinami.

Mięso rekina w karmie dla zwierząt? To wcale nie żart

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru dostrzegli, że na karmie dla zwierząt domowych bardzo często widnieją ogólnikowego i niejasne terminy "ryba oceaniczna" bądź "ryba biała". Jeśli producenci wymieniali już konkretne gatunki, zazwyczaj był to tuńczyk lub łosoś.

Ben Wainwright i Ian French z Yale-NUS College postanowili przeanalizować skład zakupionej lokalnie karmy dla zwierząt domowych 16 różnych marek. Okazuje się, że około jedna trzecia zsekwencjonowanych próbek karmy zawierała DNA rekina. Udało się nawet wskazać konkretne gatunki.

Najczęściej zidentyfikowanym rekinem był żarłacz błękitny (Prionace glauca), który zgodnie z Czerwoną Listą Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) ma status ochrony „prawie zagrożony” z powodu przełowienia. Następnie wymieniano rekina jedwabistego (Carcharhinus falciformis) i rekina białopłetwego (Triaenodon obesus), które także uważane są za "wrażliwe".

Należy podkreślić, że żadne opakowanie nie zawierało informacji o obecności mięsa tego konkretnego gatunku. Raport z badań obnaża więc powszechne zjawisko nieprawidłowego etykietowania w branży karm dla zwierząt.

- Większość właścicieli zwierząt domowych jest prawdopodobnie miłośnikami przyrody i uważamy, że większość z nich byłaby zaniepokojona odkryciem, że mogą nieświadomie przyczyniać się do przełowienia populacji rekinów - skomentowali autorzy badania.

Właścicielka uspokaja kota

Alarmy przeciwlotnicze zawyły w Kijowie. Nagrano wzruszającą interakcję kota i jego opiekunki

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego rekiny są tak ważne?

W dzisiejszych czasach na całym świecie populacje rekinów są dziesiątkowane przez nadmierne połowy w celach konsumpcyjnych. Na skutek tego zjawiska, trzy czwarte gatunków rekinów i płaszczek jest zagrożonych wyginięciem. Niektóre gatunki nawet całkowicie zniknęły z oceanów.

Dlaczego więc na wieść o produkcji karmy dla psów i kotów, zawierających mięso konkretnego gatunku ryb, w naszych głowach powinna zapalić się czerwona lampka? Przede wszystkim dlatego, iż podwodne drapieżniki pomagają utrzymać równowagę ekosystemów morskich. Ich brak może doprowadzić do katastrofy.

Rekiny znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego, co oznacza, że nie posiadają naturalnych wrogów i mają istotny wpływ na wszystkie jego ogniwa. Polują na chore, słabe, stare czy bliskie śmierci osobniki, wywierając presję na przedstawicielach innych gatunków. W efekcie pośrednio zapewniają przetrwanie tylko najlepiej przystosowanym osobnikom. To właśnie od nich zależy życie wielu morskich zwierząt.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Zatoce Rekina u wybrzeży Australii, dzięki rekinom zmiany klimatyczne ulegają spowolnieniu, a dodatkowo zwierzęta te mogą przyczynić się do złagodzenia skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów czy huragany. Prawda jest taka, że ludzie zamiast bać się rekinów, powinni obawiać się świata bez nich.

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: geekweek.interia.pl, msc.org

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >