Swiatzwierzat.pl

Fot. Yannis Papanastasopoulos, unsplash.com

Rekin piaskowy znaleziony w rzece Ulla. Nigdy wcześniej nie widziano go w Galicji

5 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

W delcie rzeki Ulla w północno-zachodniej Hiszpanii, jeden ze statków rybackich przypadkowo złowił 300-kilogramowego rekina piaskowego. Zwierzę zostało wypuszczone na wolność, a następnego dnia ponownie zostało odnalezione, ale tym razem martwe. Gatunek ten po raz pierwszy był zaobserwowany w tych rejonach.

Ośrodek Badań nad Ssakami Morskimi CEMMA poinformował, że jeden z lokalnych statków rybackich przypadkowo złowił prawie 3,5-metrową samicę rekina piaskowego (Odontaspis ferox). Zwierzę zostało wypuszczone, a następnego dnia w piątek w delcie rzeki Ulla natrafiono na jego truchło.

Znaleziono samicę rekina piaskowego w rzece Ulla

Rekin piaskowy występuje głównie w Morzu Śródziemnym i nigdy nie był widziany, ani w delcie Ulli, ani w Galicji. Obecnie prowadzone jest dochodzenie w sprawie przyczyny jego śmierci. – Zbieramy informacje dotyczące tego zdarzenia (…), z udziałem rekina, który nigdy wcześniej nie pojawił się w wodach przybrzeżnych Galicji – powiedział rzecznik prasowy CEMMA Alfredo Lopez, cytowany przez tvn24.pl.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat zdarzały się przypadki pojawienie się mniejszych okazów rekina przy zachodniej, jak i przy południowej linii brzegowej sąsiedniej Portugalii, które były zgłaszane przez tamtejsze jednostki pływające.

Rekin piaskowy

Rekin piaskowy to gatunek, o którym wciąż niewiele wiadomo. Ten duży i wyglądający groźnie drapieżnik, w rzeczywistości raczej nie jest agresywny dla człowieka. Dotychczas nie odnotowano ataków na ludzi. Poluje na żyjące przy dnie ryby kostnoszkieletowe, ryby chrzęstnoszkieletowe oraz bezkręgowce.

Należy do rodziny tawroszowatych i często mylony jest z bardzo podobnym tawroszem piaskowym. Zamieszkuje tropikalne i umiarkowane wody wszystkich oceanów. Spotykany jest głównie w głębinowych siedliskach o skalistym dnie, ale także w płytkich piaszczystych wodach. Jest gatunkiem migrującym, który co roku zawsze powraca na te same obszary występowania.

Gatunek ten został uznany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za narażony na wyginięcie.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Źródło: tvn24.pl, pl.wikipedia.org

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Król polskich lasów dał się "złapać" w fotopułapkę. Taki okaz to prawdziwa rzadkość
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Młody biały tygrys wyrzucony na śmietnik. Istnieje obawa, że jest sparaliżowany
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rybak miał trudności z oddychaniem, prawie się udusił. Lekarz usunął żywe zwierzę z jego przełyku
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Inwazyjny gatunek żółwia schwytany pod Warszawą. "Może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świat poruszony zdjęciami ostatniego nosorożca. Czy tego gatunku nie da się już ocalić?
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >
Wioleta Piróg

Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]