Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Razem z przyjaciółmi zjeżdżał na nartach. Tuż za ich plecami biegło dzikie zwierzę
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 09.02.2024 15:25

Razem z przyjaciółmi zjeżdżał na nartach. Tuż za ich plecami biegło dzikie zwierzę

Łoś zbiegał po stoku narciarskim
Łoś zbiegał po stoku narciarskim. źródło: twitter/CBS News

Chociaż wypad na narty kojarzy się z relaksem w cudownych okolicznościach przyrody, pewna grupa przyjaciół zapamięta pobyt w ośrodku narciarskim jako szaleńczy slalom wzdłuż stoku. Do mediów społecznościowych trafiło nagranie przedstawiające groźne zdarzenie z udziałem dzikiego zwierzęcia. Wyraźnie przestraszony łoś z bardzo dużą prędkością biegł za grupą narciarzy i snowboardzistów. 

Niespodzianka w ośrodku narciarskim. Narciarze musieli uciekać przed łosiem

Dla wielu osób jazda na nartach to czysta przyjemność — i to w każdym wieku. Aktywność na świeżym powietrzu w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach widokami ma dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, co jest wystarczającym powodem, by zachęcić urlopowiczów do odpoczynku na śniegu pośród, tak przynajmniej wszystkim się wydawało, uśpionej przyrody.

Na taką formę spędzania wolnego czasu zdecydowała się pewna grupa przyjaciół. W trakcie pobytu w jednym z amerykańskich ośrodków narciarskich przekonali się na własnej skórze, że niebezpieczne warunki lawinowe to niejedyne zagrożenie, na jakie należy zważać podczas białego szaleństwa. Matka Natura przygotowała niespodziankę dla fanów mocnych wrażeń. Z otaczającego górski szlak lasu wybiegł na nich łoś.

Biznes kwitł, a męka psa na zapleczu trwała. W końcu nadeszła pomoc Jak uspokoić kota? 5 kroków ku ukojeniu nerwów twojego mruczka

Dzikie zwierzę rzuciło się w dół na oślep, biegło na łeb na szyję

Spotkanie z dzikim zwierzęciem w Jackson Hole nakręcił narciarz Kenny Rynearson. Początkowo autor nagrania nie spodziewał się, że stworzenie tak imponujących rozmiarów o silnych i długich nogach wyrośnie jak gdyby znikąd tuż za jego plecami. Dopiero kiedy znajdowało się w odległości kilku metrów, mężczyzna zorientował się, że grozi mu niebezpieczeństwo i czym prędzej ruszył w dół wzniesienia.

Uwaga! Łoś! - krzyczał w kierunku innych osób korzystających ze stoku, odnosząc wrażenie, że zwierzę podąża za nim.

Udostępnione w sieci nagranie przedstawia potężnego łosia, który z dużą prędkością zbiega po szlaku, a spod jego kopyt sypie się śnieg. W tle słychać krzyki przestraszonych świadków zdarzenia, którzy próbowali uniknąć zderzenia z wystraszonym zwierzęciem. W tym samym czasie Rynearson oraz jego kolega zjeżdżający na desce snowboardowej mknęli w dół stoku, pospieszając się wzajemnie. 

Złapałem trochę powietrza, a łoś był już w odległości 3 metrów ode mnie - wspomina przyjaciel Renearsona, Bill Fohey w programie Good Morning America.'

Zrzut ekranu 2024-02-09 142248.png
Łoś tylko z pozoru jest niegroźnym stworzeniem. W obliczu zagrożenia potrafi zaatakować. źródło: twitter/CBS News

Łoś, jak każde zwierzę, potrafi być niebezpieczny

Na szczęście łoś na tyle skutecznie wymijał snowboardzistów i narciarzy, że ani jemu, ani nikomu innemu nie stała się krzywda. Finalnie po upływie około dwóch minut zwierzę wreszcie się uspokoiło. Skręciło z powrotem w las, powracając do swojego naturalnego środowiska, gdzie, miejmy nadzieję, nie będzie niepokojone przez użytkowników stoku. Nie zmienia to faktu, iż zaistniała sytuacja przysporzyła obu stronom sporo stresu. 

Pozornie flegmatyczne i spokojne zwierzęta zazwyczaj nie wykazuje agresji w stosunku do człowieka, aczkolwiek nie należy zapominać, iż waga dorosłego samca łosia waha się między 550 a 750 kilogramami. Samice są mniejsze, przez co ważą “tylko” około 350 kilogramów. Zbyt bliskie podejście do przestraszonego zwierzęcia lub, co gorsza, zderzenie z nim mogłoby zakończyć się tragicznie, biorąc pod uwagę ich gabaryty.

Źródło: CBS News