Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Najmniej kłopotliwe pupile. Oto 3 rasy, których szkolenie jest bajecznie proste
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 17.01.2021 01:00

Najmniej kłopotliwe pupile. Oto 3 rasy, których szkolenie jest bajecznie proste

Cavalier king charles spaniel
pixabay/paulke

Marzysz o adopcji lub kupnie nowego psa, ale nie wiesz, czy podołasz jego wychowaniu od zera? Nigdy wcześniej nie miałeś zwierzęcia, więc tresura czworonoga jest Ci całkowicie obca? A może po prostu szukasz łatwego w ułożeniu pupila dla dziecka, osoby starszej lub niepełnosprawnej?

Nie masz powodów do obaw. Wiemy, jakie psiaki sprawiają najmniej trudności w wyszkoleniu i będą nadawać się na perfekcyjnego towarzysza dla każdego.

Rasa psa a wychowanie

Posłuszeństwo i dobre wychowanie psa są kwestiami, które powinny być egzekwowane już od pierwszych wspólnych chwil z właścicielem. Bagatelizowanie szkoleń i nauki komend może mieć zatem opłakane skutki.

Żelazną zasadą przy szkoleniu czworonoga powinno być "mierz siły na zamiary". Jeśli jesteś osobą niewielkiej postury, która ze sportem nie ma zbyt wiele wspólnego, to musisz wziąć pod uwagę, że adopcja postawnego psa o tendencji do nagłych zrywów, może Cię kosztować dużo więcej, niż nadwyrężone mięśnie. To samo tyczy się osób, które dużo czasu spędzają poza domem i pozwalają na to, by ich psotny pupil zostawał sam na długie godziny. Widok pogryzionych dokumentów czy podrapanych mebli nie powinien ich wcale dziwić, jeśli pies od początku nie był odpowiednio karcony za demolowanie mieszkanie. 

Niewytresowany czy, co gorsza, rozpuszczony pupil będzie nie tylko wywoływał ogólny chaos w domu, ale też może stać się przyczyną kłótni i chronicznego złego samopoczucia u swojej rodziny. W tym układzie żadna ze stron nie będzie żyła ze sobą szczęśliwie.

Z tego względu absolutnym obowiązkiem osoby decydującej się na przygarnięcie nowego członka rodziny jest dogłębne poznanie charakteru oraz potrzeb rasy adoptowanego psa. Dzięki poznanej wiedzy zmniejszysz szanse na popełnienie błędu i unieszczęśliwienie siebie, swojego pupila, ale też wszystkich osób w otoczeniu, wliczając w to partnera, rodzinę czy sąsiadów. 

3 najmniej kłopotliwe rasy psów

Jak więc znaleźć psa, którego ułożeniu podoła nawet największy amator? Poniżej przedstawiamy Wam listę czworonogów, które nie słyną z płatania psikusów, a posłuszeństwo wobec właściciela mają we krwi. 

1. Pomeranian znany szerzej pod nazwą szpic miniaturowy jest psem przynależącym do grupy psów pierwotnych. Choć niektóre zwierzaki z tej kategorii są uważane za urodzonych buntowników, to pomeraniany są raczej niegroźne, a nawet słodkie w swoich nieoczekiwanych wybuchach "złości". Wspólne zabawy oraz spacery są ich ulubionymi formami spędzania czasu. Co najważniejsze, wcale nie przejawiają potrzeby ucieczki od swojego opiekuna. Zwykle grzecznie kroczą obok niego na swoich chudych nóżkach. Pielęgnacja szpiców także nie jest czasochłonna, pod warunkiem, że właściciel nie zapomni o regularnym rozczesywaniu kołtunów w ich futerku.

2. Mops to pies, który nadaje się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych właścicieli psów. Zwierzaki o spłaszczonych pyszczku i wielkim rozmiarze są niebywale przyjazne w stosunku do swoich bliskich, jak i nieznajomych napotkanych podczas spacerów. Uwielbiają przesiadywać na kanapie obok swojego właściciela, ale nie pogardzą też zabawami. Praktycznie nigdy nie okazują agresji, prędzej "zacałują" swojego opiekuna na śmierć. Pielęgnacja sierści mopsów również nie wymaga zbyt wiele czasu.

3. Cavalier king charles spaniel również uplasował się na liście psów, które sprawiają najmniej kłopotów. Pieski tej rasy są małe, łatwe w wychowaniu, pozbawione agresji, a przy tym są urodzonymi pieszczochami. Nic dziwnego, że słodkie spaniele były ulubieńcami arystokratów. Lubią towarzystwo ludzi, dlatego są wobec nich ufne i posłuszne. Co ciekawe, ów czworonóg potrafi też żyć w zgodzie z kotem, królikiem czy papugą. Z łatwością przystosowują się do nowych warunków, dlatego opiekunowie mogą zabierać je ze sobą do pracy, na piesze wycieczki czy wakacje. 

Zobacz zdjęcie:

źródło: codzienny.pl, psy.pl