Swiatzwierzat.pl
Cavalier king charles spaniel

pixabay/alexas_fotos

Najmniej kłopotliwe pupile. Poznaj 3 rasy psów, które z łatwością wyszkoli nawet największy amator

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Jakie rasy psów można nazwać tymi najposłuszniejszymi? Zachowanie czworonogów uwarunkowane jest szeregiem czynników, zarówno biologicznych, jak i środowiskowych, jednak spośród całego gatunku można wytypować trzech przed

Marzysz o adopcji lub kupnie nowego psa, ale nie wiesz, czy podołasz jego wychowaniu od zera? Nigdy wcześniej nie miałeś zwierzęcia, więc tresura czworonoga jest Ci całkowicie obca? A może po prostu szukasz łatwego w ułożeniu pupila dla dziecka, osoby starszej lub niepełnosprawnej?

Nie masz powodów do obaw. Wiemy, jakie psiaki sprawiają najmniej trudności w wyszkoleniu i będą nadawać się na perfekcyjnego towarzysza dla każdego.

Rasa psa a wychowanie

Posłuszeństwo i dobre wychowanie psa są kwestiami, które powinny być egzekwowane już od pierwszych wspólnych chwil z właścicielem. Bagatelizowanie szkoleń i nauki komend może mieć zatem opłakane skutki.

Żelazną zasadą przy szkoleniu czworonoga powinno być "mierz siły na zamiary". Jeśli jesteś osobą niewielkiej postury, która ze sportem nie ma zbyt wiele wspólnego, to musisz wziąć pod uwagę, że adopcja postawnego psa o tendencji do nagłych zrywów, może Cię kosztować dużo więcej, niż nadwyrężone mięśnie. To samo tyczy się osób, które dużo czasu spędzają poza domem i pozwalają na to, by ich psotny pupil zostawał sam na długie godziny. Widok pogryzionych dokumentów czy podrapanych mebli nie powinien ich wcale dziwić, jeśli pies od początku nie był odpowiednio karcony za demolowanie mieszkanie. 

Niewytresowany czy, co gorsza, rozpuszczony pupil będzie nie tylko wywoływał ogólny chaos w domu, ale też może stać się przyczyną kłótni i chronicznego złego samopoczucia u swojej rodziny. W tym układzie żadna ze stron nie będzie żyła ze sobą szczęśliwie.

Z tego względu absolutnym obowiązkiem osoby decydującej się na przygarnięcie nowego członka rodziny jest dogłębne poznanie charakteru oraz potrzeb rasy adoptowanego psa. Dzięki poznanej wiedzy zmniejszysz szanse na popełnienie błędu i unieszczęśliwienie siebie, swojego pupila, ale też wszystkich osób w otoczeniu, wliczając w to partnera, rodzinę czy sąsiadów. 

3 najmniej kłopotliwe rasy psów

Jak więc znaleźć psa, którego ułożeniu podoła nawet największy amator? Poniżej przedstawiamy Wam listę czworonogów, które nie słyną z płatania psikusów, a posłuszeństwo wobec właściciela mają we krwi. 

1. Pomeranian znany szerzej pod nazwą szpic miniaturowy jest psem przynależącym do grupy psów pierwotnych. Choć niektóre zwierzaki z tej kategorii są uważane za urodzonych buntowników, to pomeraniany są raczej niegroźne, a nawet słodkie w swoich nieoczekiwanych wybuchach "złości". Wspólne zabawy oraz spacery są ich ulubionymi formami spędzania czasu. Co najważniejsze, wcale nie przejawiają potrzeby ucieczki od swojego opiekuna. Zwykle grzecznie kroczą obok niego na swoich chudych nóżkach. Pielęgnacja szpiców także nie jest czasochłonna, pod warunkiem, że właściciel nie zapomni o regularnym rozczesywaniu kołtunów w ich futerku.

2. Mops to pies, który nadaje się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych właścicieli psów. Zwierzaki o spłaszczonych pyszczku i wielkim rozmiarze są niebywale przyjazne w stosunku do swoich bliskich, jak i nieznajomych napotkanych podczas spacerów. Uwielbiają przesiadywać na kanapie obok swojego właściciela, ale nie pogardzą też zabawami. Praktycznie nigdy nie okazują agresji, prędzej "zacałują" swojego opiekuna na śmierć. Pielęgnacja sierści mopsów również nie wymaga zbyt wiele czasu.

3. Cavalier king charles spaniel również uplasował się na liście psów, które sprawiają najmniej kłopotów. Pieski tej rasy są małe, łatwe w wychowaniu, pozbawione agresji, a przy tym są urodzonymi pieszczochami. Nic dziwnego, że słodkie spaniele były ulubieńcami arystokratów. Lubią towarzystwo ludzi, dlatego są wobec nich ufne i posłuszne. Co ciekawe, ów czworonóg potrafi też żyć w zgodzie z kotem, królikiem czy papugą. Z łatwością przystosowują się do nowych warunków, dlatego opiekunowie mogą zabierać je ze sobą do pracy, na piesze wycieczki czy wakacje. 

Zobacz zdjęcie:

źródło: codzienny.pl, psy.pl

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >