Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 5 najbardziej nieposłusznych ras psów. Nie decyduj się na ich adopcję, jeśli szybko tracisz cierpliwość
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 12.12.2020 01:00

5 najbardziej nieposłusznych ras psów. Nie decyduj się na ich adopcję, jeśli szybko tracisz cierpliwość

Nieposłuszny beagle
Unsplash/artem-beliaikin

Psia natura może być skrajnie różna. Między poszczególnymi rasami psów występują duże różnice, nie tylko w ich wyglądzie czy wielkości, ale także - czy może raczej przede wszystkim - w charakterze. Jedne psy pokochamy za to, jak bardzo lubią się nas słuchać i wykonywać nasze polecenia, a inne... cóż, do innych trzeba mieć dużo cierpliwości. Czasem nawet bardzo, bardzo dużo.

Pies jak kot

Całkiem niemało ras odznacza się charakterem, który z naszego punktu widzenia pasowałby raczej do kota, a nie do rasowego psa. Ale właśnie na tym polega ich wyjątkowość i część ras została wyhodowana przez ludzi właśnie ze względu na ten niezależny charakter.

Niezależność doskonale sprawdzała się w przypadku takich prac, które wymagały od psów umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji. Najczęściej takie rasy wykorzystywali myśliwi, gdzie w terenie nie raz pies musiał sam brać udział w pościgu albo w tropieniu. Człowiek nie jest tak szybki jak pies i ma zbyt słaby węch, by pomóc w poszukiwaniu i złapaniu zwierzyny.

Z tego względu te rasy były i nadal są doceniane jako niezawodni towarzysze łowów. Obecnie jednak spora część z tych psów mieszka z nami pod jednym dachem i psiaki te są naszymi wiernymi towarzyszami codziennych spacerów. Choć nie zawsze są posłuszni i nie każdy będzie miał dość cierpliwości, by takiego psa czegokolwiek nauczyć - choćby przychodzenia do nogi na komendę.

Sprawdźmy więc, jakie 10 ras wymaga największej cierpliwości przy szkoleniu. Niektóre z tych ras, które znalazły się na tej liście, mogą nas nieco zaskoczyć. Pamiętajmy też przy tym, że każdy pies jest nieco inny, dlatego tą listę należy traktować z przymrużeniem oka. Zdarza się, że niektóre z tych psów bywają potulne jak baranki, jednak zdecydowana większość z nich będzie nas słuchać równie uważnie jak typowe kociaki.

5 najbardziej opornych ras

Charty - afgański oraz borzoj - to zdecydowanie niezależne psiaki. Urodzone, by ścigać zwierzynę na dalekie dystanse, i przy tym niepowstrzymane, gdy tylko należy się taka okazja. Borzoj dużo bardziej przywiązuje się do właściciela, ale oba charty są równie niezależne od ludzi, przez co swoim zachowaniem przywodzą na myśl koty. Przy okazji można zadać tutaj pytanie, czy w tej sytuacji te psy dogadałyby się z kotami - a odpowiedzi na nie udzieliliśmy tutaj.

Buldog, choć łagodny i przyjazny, jest także równie nieposłuszny. Wymaga ogromu cierpliwości ze strony właściciela, jeśli ten chce go czegokolwiek nauczyć. Podobnie pekińczyki - są bardzo samodzielne i niezależne, niemal zupełnie jak koty. Są przy tym jednak też dość waleczne i zacięte.

Chow chow to spokojny, duży pies o dużym sercu, ale na jego zaufanie zdecydowanie trzeba sobie niemało zapracować. Inaczej będzie miał nas w poważaniu i z wielką niechęcią będzie się nas słuchał. Podobnie mastif - duży, odważny pies, który do obcych podchodzi z wielką rezerwą i będzie doskonale sprawdzał się jako pies stróżujący. Dobrze w sumie, że nie wykonuje poleceń nieznanych nam ludzi, ale miło by było gdyby czasem posłuchał choć właściciela.

Basenji to z kolei mały psiak z ogromną pasją łowiecką, który nie za bardzo chce słuchać naszych poleceń. Trudno go więc będzie powstrzymać przed podjęciem samodzielnych łowów. To samo dotyczy tak popularnych i lubianych psów rasy beagle, które uwielbiają biegać za zwierzyną i ją tropić przy pomocy zmysłu węchu. Instynkt łowiecki w połączeniu z upartością często sprawia, że nasz psiak w każdej wolnej chwili najchętniej wybrałby się na samodzielne polowania.

Bloodhound również cechuje się dużą samodzielnością i upartością, przez co lubią bywać nieposłuszne i ciężko je jakkolwiek wyszkolić. Podobnym, niezależnym tropicielem jest basset i choć psy te lubią towarzystwo ludzi, tak samo lubią ignorować ich polecenia. Przecież na ich wykonanie zawsze znajdzie się czas!