Swiatzwierzat.pl
pies i kot

unsplash.com/Tran Mau Tri Tam

Pies i kot razem w domu? Wiemy, jakie rasy psów i kotów mogą zostać współlokatorami

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Pies i kot razem w domu? Dla niektórych ta sytuacja brzmi mocno abstrakcyjnie. Wzajemna niechęć tych zwierząt stała się wręcz przysłowiowa. Okazuje się jednak, że miłość do jednych i drugich da się ze sobą pogodzić. Niektóre rasy czworonog&o

Pies i kot razem w domu? Przez lata słyszeliśmy, że musimy wybrać, które z tych zwierząt chcemy przygarnąć pod swój dach. Jak się okazuje, ich pokojowa egzystencja w mieszkaniu jest jednak możliwa. W niektórych wypadkach będziemy mówić jedynie o tolerowaniu swojej obecności, w innych pupile nawiążą nawet pozytywne wzajemne relacje czy się zaprzyjaźnią.

Pies i kot razem w domu?

Starając się zadbać o to, by oba zwierzaki czuły się ze sobą komfortowo, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, od naszych możliwości lokalowych po indywidualny charakter każdego z nich.

Duże znaczenie ma także to, które ze zwierząt trafiło do naszego mieszkania jako pierwsze, wiek każdego z nich oraz rasa psa, który będzie musiał jakoś dogadać się z kotem. W wielu wypadkach cechy charakteryzujące daną odmianę będą stanowiły ogromną przeszkodę w ich relacjach.

Rasy psów, które wykazują się dużym instynktem myśliwskim, zazwyczaj źle dogadują się z kotami. Podobnie jest z czworonogami, które dużą wagę przywiązują do swojego terytorium. Dobrze sprawdzą się natomiast odmiany, które cechuje spokój i przyjazne usposobienie, jak i te dobrze reagujące na szkolenie.

Poniżej prezentujemy krótką listę ras, które często dobrze znoszą obecność kota pod swoim dachem. Oczywiście nie oznacza to, że każdy ich przedstawiciel bez problemu pogodzi się z pojawieniem w domu mruczka.

Bernardyn - Te "łagodne olbrzymy" najczęściej nie mają problemów w relacjach z innymi pupilami swoich właścicieli. Cechuje je duże opanowanie i pewność siebie. Nie boją się, że kot zajmie należne im miejsce lub zaskarbi sobie całą uwagę właścicieli. 

Owczarek australijski - aktywny psiak, który nie znosi bezczynności. Jeśli będziemy dbać o to, by miał dostatecznie dużo aktywności, nawet nie pomyśli o tym, by zaczepiać kota. Odznacza się otwartością i przyjaznym usposobieniem.

Dalmatyńczyk - radzą sobie z obecnością innych zwierząt dowolnego gatunku. Znane są nawet historie o tych psach, zaprzyjaźniających się z końmi czy gryzoniami, które dla innych czworonogów stanowiłby raczej zwierzynę łowną. Znalezienie wspólnego języka z kotem nie powinno stanowić dla nich problemu.

Labrador - dobrze wychowywany pies tej rasy świetnie poradzi sobie z życiem z kotem w jednym domu. Bardzo rzadko wykazują agresję i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków.

źródła: gazetakrakowska.pl

Tagi:

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Niesamowite odkrycie na Pacyfiku. Znalezione szczątki dowodzą istnienia morskiego "potwora"

Czytaj więcej >