Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Pies i kot razem w domu? Wiemy, jakie rasy psów i kotów mogą zostać współlokatorami
Jakub Pasek
Jakub Pasek 24.03.2022 19:01

Pies i kot razem w domu? Wiemy, jakie rasy psów i kotów mogą zostać współlokatorami

pies i kot
unsplash.com/Tran Mau Tri Tam

Pies i kot razem w domu? Przez lata słyszeliśmy, że musimy wybrać, które z tych zwierząt chcemy przygarnąć pod swój dach. Jak się okazuje, ich pokojowa egzystencja w mieszkaniu jest jednak możliwa. W niektórych wypadkach będziemy mówić jedynie o tolerowaniu swojej obecności, w innych pupile nawiążą nawet pozytywne wzajemne relacje czy się zaprzyjaźnią.

Pies i kot razem w domu?

Starając się zadbać o to, by oba zwierzaki czuły się ze sobą komfortowo, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, od naszych możliwości lokalowych po indywidualny charakter każdego z nich.

Duże znaczenie ma także to, które ze zwierząt trafiło do naszego mieszkania jako pierwsze, wiek każdego z nich oraz rasa psa, który będzie musiał jakoś dogadać się z kotem. W wielu wypadkach cechy charakteryzujące daną odmianę będą stanowiły ogromną przeszkodę w ich relacjach.

Rasy psów, które wykazują się dużym instynktem myśliwskim, zazwyczaj źle dogadują się z kotami. Podobnie jest z czworonogami, które dużą wagę przywiązują do swojego terytorium. Dobrze sprawdzą się natomiast odmiany, które cechuje spokój i przyjazne usposobienie, jak i te dobrze reagujące na szkolenie.

Poniżej prezentujemy krótką listę ras, które często dobrze znoszą obecność kota pod swoim dachem. Oczywiście nie oznacza to, że każdy ich przedstawiciel bez problemu pogodzi się z pojawieniem w domu mruczka.

Bernardyn - Te "łagodne olbrzymy" najczęściej nie mają problemów w relacjach z innymi pupilami swoich właścicieli. Cechuje je duże opanowanie i pewność siebie. Nie boją się, że kot zajmie należne im miejsce lub zaskarbi sobie całą uwagę właścicieli. 

Owczarek australijski - aktywny psiak, który nie znosi bezczynności. Jeśli będziemy dbać o to, by miał dostatecznie dużo aktywności, nawet nie pomyśli o tym, by zaczepiać kota. Odznacza się otwartością i przyjaznym usposobieniem.

Dalmatyńczyk - radzą sobie z obecnością innych zwierząt dowolnego gatunku. Znane są nawet historie o tych psach, zaprzyjaźniających się z końmi czy gryzoniami, które dla innych czworonogów stanowiłby raczej zwierzynę łowną. Znalezienie wspólnego języka z kotem nie powinno stanowić dla nich problemu.

Labrador - dobrze wychowywany pies tej rasy świetnie poradzi sobie z życiem z kotem w jednym domu. Bardzo rzadko wykazują agresję i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków.

źródła: gazetakrakowska.pl

Polecane