pies i kot
Źródło: unsplash.com/Tran Mau Tri Tam

Pies i kot razem w domu? Wiemy, jakie rasy psów i kotów mogą zostać współlokatorami

9 Grudnia 2020

Pies i kot razem w domu? Dla niektórych ta sytuacja brzmi mocno abstrakcyjnie. Wzajemna niechęć tych zwierząt stała się wręcz przysłowiowa. Okazuje się jednak, że miłość do jednych i drugich da się ze sobą pogodzić. Niektóre rasy czworonogów reagują na obecność mruczka lepiej niż inne.

Pies i kot razem w domu? Przez lata słyszeliśmy, że musimy wybrać, które z tych zwierząt chcemy przygarnąć pod swój dach. Jak się okazuje, ich pokojowa egzystencja w mieszkaniu jest jednak możliwa. W niektórych wypadkach będziemy mówić jedynie o tolerowaniu swojej obecności, w innych pupile nawiążą nawet pozytywne wzajemne relacje czy się zaprzyjaźnią.

Zobacz także:87-letnia pani Irena mieszka w fatalnych warunkach. Jest jednak szansa na zmianę

Pies i kot razem w domu?

Starając się zadbać o to, by oba zwierzaki czuły się ze sobą komfortowo, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, od naszych możliwości lokalowych po indywidualny charakter każdego z nich.

Duże znaczenie ma także to, które ze zwierząt trafiło do naszego mieszkania jako pierwsze, wiek każdego z nich oraz rasa psa, który będzie musiał jakoś dogadać się z kotem. W wielu wypadkach cechy charakteryzujące daną odmianę będą stanowiły ogromną przeszkodę w ich relacjach.

Zobacz także: Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Wiemy co, to oznacza

Rasy psów, które wykazują się dużym instynktem myśliwskim, zazwyczaj źle dogadują się z kotami. Podobnie jest z czworonogami, które dużą wagę przywiązują do swojego terytorium. Dobrze sprawdzą się natomiast odmiany, które cechuje spokój i przyjazne usposobienie, jak i te dobrze reagujące na szkolenie.

Poniżej prezentujemy krótką listę ras, które często dobrze znoszą obecność kota pod swoim dachem. Oczywiście nie oznacza to, że każdy ich przedstawiciel bez problemu pogodzi się z pojawieniem w domu mruczka.

Bernardyn - Te "łagodne olbrzymy" najczęściej nie mają problemów w relacjach z innymi pupilami swoich właścicieli. Cechuje je duże opanowanie i pewność siebie. Nie boją się, że kot zajmie należne im miejsce lub zaskarbi sobie całą uwagę właścicieli.

Owczarek australijski - aktywny psiak, który nie znosi bezczynności. Jeśli będziemy dbać o to, by miał dostatecznie dużo aktywności, nawet nie pomyśli o tym, by zaczepiać kota. Odznacza się otwartością i przyjaznym usposobieniem.

Dalmatyńczyk - radzą sobie z obecnością innych zwierząt dowolnego gatunku. Znane są nawet historie o tych psach, zaprzyjaźniających się z końmi czy gryzoniami, które dla innych czworonogów stanowiłby raczej zwierzynę łowną. Znalezienie wspólnego języka z kotem nie powinno stanowić dla nich problemu.

Labrador - dobrze wychowywany pies tej rasy świetnie poradzi sobie z życiem z kotem w jednym domu. Bardzo rzadko wykazują agresję i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków.

Ważny apel do wszystkich Polaków. Każdy może pomóc kotom, wystarczy jeden gestWażny apel do wszystkich Polaków. Każdy może pomóc kotom, wystarczy jeden gestCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródła: gazetakrakowska.pl

Następny artykuł