Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Ptak z czubkiem na głowie". Niby łatwe hasło z krzyżówki, a nawet koneserzy gryzą długopisy
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 17.11.2023 12:56

"Ptak z czubkiem na głowie". Niby łatwe hasło z krzyżówki, a nawet koneserzy gryzą długopisy

Rozwiązywanie krzyżówki
Rozwiązywanie krzyżówki, źródło: pexels.com @Devashish Gupta, Świat Zwierząt

Krzyżówki to jedna z najpopularniejszych form zagadek. Niektóre hasła są w stanie odgadnąć niedoświadczone osoby, ale zdarzają się również takie wyzwania, które spędzają sen z powiek specjalistom od łamigłówek słownych. Jedno z nich brzmi: ptak z czubkiem na głowie. Wiesz, jakie słowo jest rozwiązaniem tego tajemniczego sformułowania? Uwaga, to podchwytliwe pytanie!

Hasła dotyczące zwierząt zaskakują osoby kochające rozwiązywanie krzyżówek

Każda osoba, która rozwiązała w swoim życiu chociaż kilka krzyżówek przyzna, że często te na pozór łatwe hasła okazują się być najtrudniejsze. Jedno z wyjątkowo problematycznych pytań, które często pojawia się w łamigłówkach słownych, dotyczy zwierząt. 

Brzmi ono w następujący sposób: “Ptak z czubkiem na głowie”. Pierwsza myśl wielu osób to “kura”, “kogut” lub “kurczak”. Jednak po spojrzeniu na układ kratek w krzyżówce oraz na sąsiadujące hasła, błyskawicznie staje się jasne, że nie są to prawidłowe odpowiedzi. Chodzi o zupełnie inny gatunek.

Wiesz jaki ptak, którego nazwa składa się z pięciu liter, ma czubek na głowie?

unnamed.png
Krzyżówka, “ptak z czubkiem na głowie”, źródło: Świat Zwierząt
"Błagam, nie zostawiajcie nas". Przystań Ocalenie w ogniu, kilkaset zwierząt zostało bez jedzenia

Krzyżówka: ptak z czubkiem na głowie. Jest więcej niż jedna odpowiedź

Zaskakujące jest to, jak wiele określeń można wymyślić na hasło “ptak z czubkiem na głowie”, jednak każdy, kto zna zasady rozwiązywania krzyżówek, zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że nie należy wpisywać w kratki pierwszej odpowiedzi, jaka przyjdzie do głowy. Najpierw należy upewnić się, czy ilość liter się zgadza oraz czy ich układ nie zrujnuje słów będących odpowiedzią na sąsiadujące hasła. 

Dlatego poprawna odpowiedź na hasło “ptak z czubkiem na głowie” może przybrać kilka form. Każdy z poniżej wymienionych ptaków ma czubek na głowie, w związku z tym, odpowiada on hasłu z krzyżówki. Oto propozycje:

  • Dudek;
  • Czajka;
  • Jemiołuszka.

Jedni kochają podchwytliwe hasła w krzyżówkach, inni ich nienawidzą

Poprawną odpowiedzią w przykładzie zawartym w niniejszym artykule na hasło “ptak z czubkiem na głowie” jest “dudek”

hoopoe-4026514_1280.jpg
Jak ptak ma czubek na głowie? Chodzi oczywiście o dudka. źródło: pixabay/linda1978

Dlaczego więc fraza “kogut” jest błędna, skoro ma ona tyle samo liter? Tajemnica tkwi w ich układzie. Wpisanie słowa “kogut” skutkowałoby problemem z rozwiązaniem haseł przeplatających się z "ptakiem z czubkiem na głowie'.

Zdarza się, że pozornie łatwe hasła, które mogą mieć kilka poprawnych odpowiedzi, utrudniają rozwiązanie całej krzyżówki. Jeżeli w porę nie zorientujesz się, że dane pytanie jest podpuchą, możesz później bardzo zdziwić się, kiedy zdasz sobie sprawę że nie da się rozwiązać pozostałych haseł. 

Źródło: krzyzowki123.pl, polski-slownik.pl/