Psy do dogoterapii. Które rasy sprawdzają się najlepiej?
Dogoterapia jest bardzo często stosowaną metodą w terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pies może być świetnym terapeutą, ale nie każdy się do tego nadaje. Poniżej wymieniamy rasy psów, które w tej roli sprawdzają się najlepiej.
Dogoterapia to wyjątkowa metoda wspierająca leczenie osób niepełnosprawnych. Wykorzystywani są w niej psi terapeuci. Jednak nie wszystkie czworonogi odnajdą się w tej odpowiedzialnej roli. Jakie psie rasy najczęściej zostają psimi terapeutami?
Czym jest dogoterapia?
Dogoterapia to rodzaj terapii, w której kluczowym czynnikiem jest kontakt człowieka z psem. Czworonogi są świetnymi terapeutami osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi. Motywują je do wykonywania określonych zadań i pracy nad sobą. Dzięki nim polepsza się także sprawność fizyczna pacjentów.
Psi terapeuci wspomagają rehabilitację ruchową, terapię logopedyczną, edukację oraz psychoterapię. Pomagają też chorym otworzyć się na innych i pracować nad swoimi emocjami. Zajęcia z psem oddziałują także na zmysł dotyku, słuchu i wzroku pacjentów, co poprawia ich koncentrację uwagi.
Psy do dogoterapii
Psy do dogoterapii powinny być zdrowe, specjalnie wyszkolone oraz posiadać odpowiednie cechy osobowości. Pies terapeuta powinien być cierpliwy, przewidywalny, społeczny i posłuszny.
Chociaż terapeutą może zostać każdy pies, nawet kundelek, wyróżnia się konkretne rasy, które są najczęściej wykorzystywane w dogoterapii. Należą do nich:
-
Labradory,
-
Golden Retrivery,
-
Alaskan Malamute,
-
Samojed,
-
Nowofunland,
-
Siberian Husky,
-
Cavalier King Charles Spaniel,
-
Beagle
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Bezpański kot zasnął na krześle w kawiarni. Zaskakujące, jak zareagowała kelnerka
-
Opiekunka odbiera psa od weterynarza. Wyraz jego pyska mówi sam za siebie
Źródło: rozpieszczony.pl, portal.abczdrowie.pl