Kawa posypana
Źródło: Facebook/Roman Baluk i Facebook/Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy

Ursynów przyłącza się do posypywania śniegu kawą. Psiaki będą wdzięczne

8 Lutego 2021

Jedna z warszawskich dzielnic zdecydowała się walczyć ze śliskimi chodnikami za pomocą fusów z kawy. Idąc za przykładem Lwowa i Krakowa, Ursynów postanowił posypywać fusami ośnieżone i oblodzone miejsca. Jak zaznaczają urzędnicy jest to forma eksperymentu, jednak jeśli okaże się skuteczna, to być może dzielnica w przyszłości zrezygnuje z soli!

- Urząd Dzielnicy Ursynów rozpoczyna pilotaż pomysłu polegającego na wykorzystaniu fusów kawowych do posypywania ośnieżonych/oblodzonych chodników. Zaczęliśmy już zbieranie fusów w urzędzie - piszą urzędnicy na Facebooku Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Stop soli na chodnikach

Urzędnicy z Ursynowa dodają, że fusy z kawy będą wykorzystywane do posypania chodników wzdłuż budynków ratusza od strony parkingu. Władze szukają innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań, które nie niszczyłyby psich łapek, nie odbarwiały butów, czy nie były szkodliwe dla roślin.

Ostatnio z podobnym apelem do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego zwróciło się Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Co prawda nie chodziło o posypywanie chodników kawą, a o zaprzestanie solenia. Obecna na chodnikach kryształki soli m.in. wcierają się w poduszki łap psów, powodując cierpienie zwierząt. Mało tego, czworonogi chcąc ją usunąć, zlizują ją, co przyczynia się do pojawienia się stanów zapalnych jelit i innych chorób.

W stolicy tylko jedna na 18 dzielnic zrezygnowała z używania soli na drogach, a mowa tu u Żoliborzu. Czy Ursynów będzie kolejną strefą bez soli?

Co zrobić, gdy pupil ma łamliwą i matową sierść? Poznaj proste tajniki domowej pielęgnacjiCo zrobić, gdy pupil ma łamliwą i matową sierść? Poznaj proste tajniki domowej pielęgnacjiCzytaj dalej

Kawa zamiast soli

Jak wyżej wspomnieliśmy, Ursynów zainspirował się Lwowem, który zdecydował się na posypywanie chodników fusami z kawy. Eksperyment przeprowadzono w Parku 700-lecia Lwowa. Jego pomysłodawczynią jest Uryna Orszak.

- We Lwowie są setki kawiarni, większych i mniejszych sieci. Mieszkańcy i goście lubią pić kawę, więc powstaje wiele resztek – cytuje słowa Andriya Moskala, zastępcy burmistrza Lwowa ds. Rozwoju portal whitemad.pl.

W ślad za nim poszedł Kraków, który dopiero co zamierza posypywać alejki miasta fusami.

A Wy co myślicie o takim rozwiązaniu?

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł