Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Psu ruszają się zęby? Nie pozwól swojemu pupilowi cierpieć w milczeniu, to sygnał ostrzegawczy
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 01.09.2023 13:21

Psu ruszają się zęby? Nie pozwól swojemu pupilowi cierpieć w milczeniu, to sygnał ostrzegawczy

Psu rusza się ząb. Czy to powód do niepokoju?
Psu rusza się ząb. Czy to powód do niepokoju?, fot. pixabay/aleksandra85foto, beeki

Psie uzębienie ma ułatwić zwierzęciu rozdrabnianie pokarmów, a w naturze – umożliwić polowanie. Ze względu na udomowienie naszych ulubionych czworonogów, zdrowie jamy ustnej przestało mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o ich przetrwanie. Nie oznacza to jednak, że możemy je całkowicie ignorować. Choroby zębów i dziąseł bywają źródłem cierpienia naszych czworonogów. Co zrobić, kiedy psu ruszają się zęby? Czy wypadające zęby u starych psów to powód do niepokoju? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat psiego uzębienia.

Uzębienie psa. Czy psy mają mleczaki?

Szczenięta, tak samo jak ludzkie noworodki, przychodzą na świat bez zębów. Do ok. 5. tygodnia życia wyrzynają się im zęby mleczne, które następnie ulegają podmianie na uzębienie stałe. Proces wymiany potrafi trwać długimi miesiącami, podczas których nasz pupil może zmienić swoje zachowanie i potrzebować jeszcze więcej gryźć.

Zęby stałe wyrzynają się między 3. a 7. miesiącem życia, a ich pojawienie się poprzedza wypadanie zębów mlecznych. Proces ten ciężko monitorować, ponieważ rzadko znajdujemy leżące w okolicy legowiska zęby. Szczenięta zazwyczaj połykają swoje mleczaki. Ruszające się zęby w tym okresie nie powinny wzbudzać niepokoju wśród właścicieli.

Warto natomiast udać się do psiego stomatologa, jeśli zauważymy, że zwierzę ma przetrwałe zęby mleczne. Ta przypadłość często dotyka psy ras miniaturowych i polega na tym, że mleczaki nie wypadają, mimo że pojawia się już rządek uzębienia stałego. W buzi naszego pupila znajdują się więc zarówno zęby stałe, jak i mleczne, co może negatywnie wpływać na zgryz i powodować dolegliwości bólowe. Szczególnie często dotyczy kłów, jednak w pysku zwierzęcia dotkniętego problemem podwójnego uzębienia może znajdować się nawet kilkanaście zbędnych mleczaków.

psie zęby (1).jpg
Podwójne uzębienie to sygnał, żeby udać się do weterynarza, fot. unsplash/Cierra Voelkl
"Polska. Do kościoła, a potem do rowu". Zobaczyli porzucony karton, maleństwa były skazane na pewną śmierć

Psu rusza się ząb. Czy to powód do niepokoju?

Uzębienie psa może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadków. Tak samo jak ludzkie zęby, w przypadku zderzenia z jakimś przedmiotem lub niefortunne ugryzienie szczególnie twardego jedzenia, może się ułamać lub zacząć ruszać. W obu tych przypadkach konieczna będzie wizyta u weterynarza. Lekarz usunie uszkodzony ząb lub podda go leczeniu, w zależności od stopnia urazu.

Ruszanie się zęba nie musi być spowodowane wypadkiem. W grę wchodzą też np. choroby przyzębia (paradontoza). Nagromadzone w płytce i kamieniu nazębnym bakterie mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł. Rezultatem bywa nawet utrata zębów, które obluzowują się wypadają. Paradontozie przeciwdziała odpowiednia higiena jamy ustnej, a także regularne wizyty u stomatologa i chirurgiczne usuwanie kamienia, który rani dziąsła. Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach dobiegający z buzi psa, to znak, żeby odwiedzić weterynarza. Usunięcie kamienia lub nawet zębów to prawdziwe zbawienie dla cierpiącego w milczeniu zwierzęcia.

psie zęby (2).jpg
Ruszający się ząb u psa może być oznaką problemów z parodontozą, fot. unsplash/Yoav Hornung

Wypadanie zębów u starego psa – naturalna kolej rzeczy czy powód do niepokoju?

Widok starego, bezzębnego psa chyba nikogo nie dziwi. Uznajemy, że utrata uzębienia to naturalna kolej rzeczy. Czy rzeczywiście jest tak, że wypadanie zębów u starszych psów nie powinno być powodem do niepokoju?

Tak jak u ludzi, zęby zwierząt w trakcie życia ulegają ścieraniu. O ile jakość psiego uzębienia z czasem się pogarsza, jego wypadanie nadal powinno być dla opiekuna sygnałem, że dzieje się coś złego. Starsze zwierzęta potrafią zachować pełny komplet zębów, jeśli właściciele troszczyli się o odpowiednią pielęgnację. Wypadki się zdarzają, jednak bezzębne psiaki nie powinny być normą, nawet w podeszłym wieku. Utrata uzębienia może wiązać się z zaniedbaniem higieny jamy ustnej, chorobami czy nieodpowiednią dietą.

Powinniśmy robić wszystko, o w naszej mocy, żeby nasz pies mógł pochwalić się zdrowymi zębami. Suplementacja, regularne szczotkowanie, naturalne gryzaki i dentystyczne przysmaki powinny stać się naszymi sprzymierzeńcami w drodze do mocnych zębów pupila. Możemy w ten sposób zaoszczędzić zwierzęciu rozdzierającego bólu.

Źródło: psy.pl, psibufet.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?