Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego psu śmierdzi z pyska? Sprawdź 5 możliwych przyczyn
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 05.03.2021 01:00

Dlaczego psu śmierdzi z pyska? Sprawdź 5 możliwych przyczyn

Zdjęcie ilustracyjne: chory pies
pixabay/KlausHausmann

Żyjemy w czasach, gdy psy stały się pełnoprawnymi członkami rodziny, dlatego przeważnie dzielą z nami przestrzeń osobistą taką jak kanapę czy łóżko, ale i są traktowane w zbliżony do ludzkiego sposób. Zdarza się, że z przypływu miłości wyrażamy swoją czułość wobec nich poprzez przytulanie, a nawet całusy. O ile niewinny buziak ze strony psa potrafi poprawić humor niemal każdemu miłośnikowi zwierząt, tak już przykry odór może w błyskawiczny sposób ostudzić nasz zapał do dalszych pieszczot. 

Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Zarzuty pod adresem czworonożnych śmierdziuszków nie są niestety bezpodstawne. U bardzo wielu psów faktycznie można wyczuć nieświeży oddech, który wielu kojarzy się z intensywnym rybim odorem. Nieprzyjemny zapach z pyska psa to problem, z którym wielu zatroskanych właścicieli zgłasza się do weterynarzy, ale na szczęście można go rozwiązać w nietrudny sposób pod warunkiem, że znamy jego dokładną przyczynę. Jakie zatem są najczęstsze powody przykrego zapachu? Odpowiedź znajdziesz poniżej:

1. Kamień nazębny i choroby dziąseł - Jeśli zęby psa nie są regularnie szczotkowane, może to doprowadzić do osadzania się na nich resztek pokarmu, które z kolei stanowią pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej. Namnażaniu się ów bakterii towarzyszy nieprzyjemna woń oraz infekcje i stany zapalne przyzębia. Gdy zauważyć żółty lub brązowy osad na zębach swojego psa, to jasny sygnał, że najwyższy czas chwycić za szczoteczkę i pastę do zębów przyjazną zwierzakom. Jeżeli jednak nasz psiak ma poważne problemy z uzębieniem, konieczne może być usunięcie osadu w gabinecie weterynaryjnym.

2. Choroby układu oddechowego - Odpychająca woń, która ulatnia się z pyska psa może być objawem infekcji układu oddechowego. Występują one najczęściej wtedy, gdy zwierzę przebywa w niewłaściwych warunkach środowiskowych lub ma słabą odporność. Zapalenie gardła, zatok czy migdałków często prowadzi do powstawania wysięku ropnego, a nawet zmian martwiczych, sprawiających, że śmierdzi psu z pyska. Jeśli zauważysz, że czworonogowi cieknie z nosa, ma problemy z przełykaniem, kaszle, czy ma gorączkę, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

3. Koprofagia - Przykrym faktem jest, iż nasze zwierzaki nie zawsze rozumieją, że niektórych rzeczy znalezionych podczas spaceru nie należy tykać, a tym bardziej wcinać. Jeśli Twój psiakowi "wali" z pyska, to warto się zastanowić, czy przypadkiem nie podjada odchodów innych zwierząt. Takie zachowania świadczą zwykle o niedoborach pokarmowych lub mają podłoże behawioralne. Koniecznie nadzoruj swojego pupila podczas przechadzek oraz wprowadź do jego diety produkty o wysokiej zawartości białka. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

4. Błędy dietetyczne i choroby układu pokarmowego - Nieświeży, nieco kwaśny wydech z pyska zwierzaka może mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym, zapaleniem błony śluzowej żołądka, zaburzeniem motoryki przełyku (przełyk olbrzymi). Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć wymioty, utrata apetytu, problemy z połykaniem. Warto przyjrzeć się diecie pupila i rozważyć wprowadzenie karm wzbogaconych ziołami. 

5. Zaburzenia metaboliczne - Przykry zapach z psiej mordki może być konsekwencją powstawania w organizmie toksycznych związków. Jeśli oddech psa śmierdzi amoniakiem, przyczyną może być niewydolność nerek i mocznica. W przypadku rozwoju kwasicy ketonowej u zwierząt chorujących na cukrzycę będzie to zapach jabłek, zaś problemy z wątrobą skutkują słodko-stęchłym swądem.

Jak właściwie zadbać o pysk swojego podopiecznego?

Pamiętajmy, że nieprzyjemny zapach wydobywający się z psiej mordki może być pierwszym objawem kłopotów zdrowotnych, a nawet groźnej choroby, na którą zapadł Twój zwierzak. Problemy w jamie ustnej rozwijają się narastająco, dlatego nie należy czekać do ostatniej chwili z wizytą u specjalisty. Przykra woń z pyska to nie tylko dyskomfort życia z psem. Problemy z higieną jamy ustnej mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia całego organizmu.

Jeśli zaś odór pojawił się nagle, to wciąż istnieje szansa, iż jest on wyłącznie sygnałem ostrzegawczym. Błyskawiczna reakcja oraz konsultacja z weterynarzem z pewnością oszczędzi Ci stresu w przyszłości i poprawi jakość życia naszego podopiecznego. Nie zapominajmy, że najlepszą metodą zapobiegania wszelkim problemom zdrowotnym u psa są oczywiście częste wizyty kontrolne u weterynarza oraz profilaktyka.

Oprócz stosowania karm i preparatów z funkcją odświeżania oddechu możemy psu dać zabawkę dentystyczną. Więcej na temat prawidłowej higieny jamy ustnej u czworonoga znajdziesz tutaj.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Zobacz zdjęcia:

fot. Alyssa li

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt: