Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Annabel_P

Psie fochy. Czy pies może się obrazić na właściciela?

14 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Zastanawialiście się kiedyś, czy pies może się obrazić na właściciela? Psie fochy to nic nadzwyczajnego i zdarzają się czworonogom w każdym wieku. Czym możemy urazić swoich podopiecznych i wywołać u nich rozgoryczenie? Odpowiedź brzmi: to skomplikowane.

Wszyscy właściciele psów doskonale wiedzą, że ich pupile potrafią okazywać uczucia. Oczywistym jest, że niektóre z nich jest łatwiej odczytać, natomiast nad niektórymi trzeba się bardziej zastanowić. Okazuje się nawet, że psy mogą być zazdrosne o swoich właścicieli. O co najczęściej się na nas gniewają?

Czy pies może obrazić się na właściciela?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pies patrzy na Ciebie spode łba, nie chce się z Tobą bawić i przytulać lub całkowicie Cię ignoruje, najprawdopodobniej musiałeś mu czymś podpaść. W takich sytuacjach trudno oprzeć się wrażeniu, że pupil strzelił focha. Otóż niektóre ludzkie zachowania rzeczywiście mogą zostać odebrane przez psa w krzywdzący sposób.

Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama

Z naukowego punktu widzenia o nieporozumienia w relacji ze zwierzakiem wcale nie jest trudno. Dziś stwierdzenie, że psy czują, myślą oraz odczuwają proste emocje nie jest dla nikogo odkryciem, jednakże zdaniem ekspertów obrażenie na właściciela uchodzi już za emocję złożoną. Mimo, iż może nam się wydawać, że pupil się na nas pogniewał, przypisywanie zwierzętom cech ludzkich jest poważnym błędem.

Pies inaczej widzi wydarzenia w czasie, dlatego koncentrowanie uwagi właściciela na innym zwierzaku czy nowym członku rodziny będzie przez niego rozumiane jako naruszenie jego terytorium, aniżeli afront. W takim wypadku oziębienie relacji między człowiekiem i psem jest czymś nieuniknionym.

nurek

Tego nurek się nie spodziewał. Foka sama zaczęła się domagać czułości

CZYTAJ DALEJ

5 Najczęstszych powodów psich fochów

1. Głaskanie lub zabawa z obcym czworonogiem na oczach swojego pupila. To jedna z najczęstszych przyczyn rozgoryczenia u psa. Christine Harris i Caroline Prouvost z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili badania naukowe, które udowadniają, że pies także może być zazdrosny. Tak, jak w relacjach międzyludzkich, odsunięcie przyjaciela na dalszy plan może zakończyć się poważnymi konsekwencjami.

2. Wyjazd opiekuna na wakacje i pozostawienie go samego. Tęsknota za ukochanym właścicielem to jedno z najgorszych uczuć dla przywiązanego do człowieka psa. Jednak bardzo często radość z powodu jego powrotu szybko pokonuje rozżalenie i obawa, że dłuższa nieobecność się powtórzy.

3. Brak pochwały za poprawne wykonanie zadania lub komendy. Najczęściej po zadaniu treningowym pies otrzymuje nagrodę, aczkolwiek zaleca się, aby z biegiem czasu zmniejszać ich ilość. Wtedy zdezorientowany pies może poczuć się zawiedziony, że po poprawnej komendzie nie dostał ulubionego smakołyka. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest nagrodzenie go w inny sposób, na przykład poprzez pogłaskanie.

4. Zbyt krótki spacer czy zabawa. Zwierzaki, a zwłaszcza młode psy czerpią ogromną satysfakcję ze wspólnej zabawy lub wyjścia na spacer. Jeśli właściciel poświęci na to zbyt mało czasu i zaniedba potrzeby swojego podopiecznego, pupil może się na niego pogniewać.

5. Zmuszanie do wykonywania nielubianych czynności (np. kąpiel, obcinanie pazurków, wyjście do weterynarza). Z opieką nad psem wiążą się czynności, za którymi przepadają bądź bronią się przed nią jak tylko potrafią. Niektóre z nich, jak zabiegi pielęgnacyjne czy profilaktyczne badania, wykonuje się dla ich dobra i trzeba postarać się pokazać mu, że nie grozi mu nic złego.

Jeśli już dojdzie do sytuacji, kiedy pies ma coś za złe swojemu właścicielowi, najprościej będzie przeprosić go pysznym smaczkiem i obrać przyjazny ton głosu. Innym pomysłem jest wspólna zabawa lub długi spacer.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 filmów ze zwierzętami dodających otuchy w chłodne, jesienne wieczory. Bez nich jesień się nie liczy

Jesienią w chłodne, deszczowe popołudnia nic nie poprawia humoru tak, jak film ze zwierzętami w roli głównej. To idealny pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla miłośników czworonogów. Wśród nich znajdziemy komedie, ale także wyciskacze łez, na których mogą wzruszyć się nawet najwięksi twardziele. Większość to propozycje obowiązkowe nie tylko na tę porę roku!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: onet.pl; zooart.com.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >