Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Przyszły na świat w ZOO we Wrocławiu. Są "szansą na zwiększenie populacji tego zagrożonego wyginięciem gatunku"
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 27.06.2023 09:24

Przyszły na świat w ZOO we Wrocławiu. Są "szansą na zwiększenie populacji tego zagrożonego wyginięciem gatunku"

Pantery śnieżne
pixabay.com @ChiemSeherin, Pantery śnieżne

Większość ludzi wybiera się do ZOO w typowo rekreacyjnych celach. Nie ma w tym nic dziwnego, oglądanie różnych gatunków zwierząt może być przyjemnie spędzonym czasem dla człowieka w każdym wieku. Warto jednak pamiętać o tym, że głównym zadaniem istnienia ogrodów zoologicznych wcale nie jest zapewnianie rozrywki. Wręcz przeciwnie. ZOO powinno być elementem ochrony przyrody. W ostatnich dniach ważne wydarzenie miało miejsce w placówce we Wrocławiu.

To kolejny sukces ZOO we Wrocławiu

W maju dwie pantery śnieżne mieszkające we wrocławskim ogrodzie zoologicznym doczekały się potomstwa. Na miot składały się silne i zdrowe kocięta, które regularnie przybierają na wadze i stają się coraz bardziej aktywne. 

To ogromny sukces, ponieważ rozmnażanie tego gatunku w niewoli należy do rzadkości. W przypadku wrocławskiej pary panter nie jest to pierwszy miot. Zwierzęta swoich pierwszych potomków wychowały bez problemów. Oznacza to, że koty od wielu lat doskonale czują się w swojej wolierze. Każde kocię, które pojawia się na świecie, jest bardzo cenne, ponieważ pantery śnieżne są gatunkiem zagrożonym. 

Usłyszała rozpaczliwe miauczenie. Ledwo wpuściła kotkę do domu, a jej życie wywróciło się do góry nogami

Na oglądanie kociąt będzie trzeba trochę poczekać

Wielbiciele dzikich kotów nie kryją zachwytów. Wiele osób pragnie jak najszybciej na własne oczy zobaczyć te dwa małe cuda natury. Jednak trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość.

Pracownicy ZOO uprzedzają, że maleństwa, póki co przebywają w kotniku. Dopiero za jakiś czas będą miały możliwość eksploracji zaplecza pawilonu. Nie wiadomo, kiedy dokładnie kocięta będą gotowe na pojawienie się na wybiegu zewnętrznym. To wszystko dla ich dobra. Bardzo młode zwierzęta potrzebują czasu na zapoznanie się z nowym otoczeniem oraz nabranie odporności. 

Hodowla zachowawcza to szansa na uratowanie gatunku

ZOO we Wrocławiu bierze czynny udział w ochronie gatunkowej panter śnieżnych. Jednym z najważniejszych działań jest świadome i odpowiedzialne rozmnażanie takich osobników, których potomstwo będzie mogło stać się częścią kolejnego pokolenia. To tak zwana hodowla zachowawcza. 

Obecnie szacuje się, że na świecie występuje jedynie 4 do 7 tysięcy dzikich osobników tego gatunku. Co więcej, w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba panter zmniejszyła się o około 20 procent. 

Bez wsparcia ludzi te zwierzęta prawdopodobnie wyginą. Dlatego każde urodzone kocię budzi nadzieję na dobrą przyszłość tych pięknych, dzikich kotów. 

Źródło: zoo.wroclaw.pl

Polecane