Przestawienie zegarków ma wpływ nie tylko na ludzi. Jaką różnicę odczuwają zwierzęta?
Czy przestawianie zegarków oddziałuje na nasze zdrowie? Okazuje się, że zmiana czasu ma wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale także naszych zwierząt. Krótszy sen i zakłócenie wypracowanego harmonogramu dnia również nie przypada im do gustu. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym mogą łagodniej odczuć skutki nadchodzącej wiosny.
Jak nietrudno się domyślić, zmiana czasu na letni może zarówno zdezorientować człowieka, jak i należącego do niego czworonoga. Psy i koty zazwyczaj doskonale wiedzą, kiedy ich opiekun wstaje do pracy, idzie z nim na pierwszy spacer oraz podaje śniadanie. Choć mogłoby się wydawać, że godzina w skali doby to niewiele, dla nich przestawienie zegarków to dość niekomfortowa sprawa.
Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zgodnie z obowiązującym prawem, przestawienie zegarków z czasu zimowego na letni zawsze przypada na koniec marca, a dokładniej ostatnią niedzielę miesiąca. Wówczas należy przesunąć wskazówkę zegarka o pełną godzinę z 2:00 na 3:00. Oczywiście zmiany dotyczą jedynie tradycyjnych oraz elektronicznych zegarów. Zazwyczaj te w telefonach czy komputerach przestawiają się w sposób automatyczny.
W ostatni weekend marca będziemy spać o godzinę krócej, a dzień stanie się dłuższy, a co za tym idzie, będziemy mogli dłużej cieszyć się promieniami słońca za oknem. To pozwala również na efektowniejsze wykorzystanie światła słonecznego i zaoszczędzenie na oszczędności elektrycznej. Niemniej jednak każdorazowa zmiana czasu ma wpływ na zdrowie i samopoczucie wielu osób oraz zwierząt.
Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%Czy zmiana czasu może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie zwierząt?
Zwierzęta domowe, choć nie znają się na zegarku, doskonale przyzwyczajają się do rytmu dnia poprzez obserwację otoczenia. Poprzez utarte schematy, doskonale zdają sobie sprawę, jaka jest pora i czego spodziewać się ze strony właściciela - kiedy przypada czas karmienia, wyprowadzania na spacer, wychodzenia do pracy lub powrotu do domu, a wreszcie snu. Zdarza się również, że same zwracają opiekunowi uwagę, jeśli ten przegapi godzinę, o której powinny zostać nakarmione.
W związku z tym, przez pierwsze dni po zmianie czasu z zimowego na letni, zwierzakom również będzie trudno przyzwyczaić się do tej sytuacji. Na szczęście istnieje kilka sprytnych trików, dzięki którym możemy nieco ułatwić im ten czas.
Jak ułatwić pupilowi zmianę czasu?
Prostym ułatwieniem, jakie możemy zastosować w okresie poprzedzającym zmianę czasu, jest powolne przesuwanie aktywności w kocim czy psim harmonogramie dnia na nieco wcześniejszą porę. Wyuczone czynności takie, jak karmienie lub spacer, należy rozpoczynać z wyprzedzeniem, jednak nie od razu o godzinę, a około 15 minut. Wystarczy odpowiednio rozplanować to działanie w czasie, by uzyskać zadowalający efekt.
Jeśli zwierzę jest wyraźnie zdezorientowane zmianami, które mogą wywoływać nie tylko psychologiczny, ale i fizjologiczny stres, postaraj się poświęcić mu więcej czasu niż zazwyczaj. Wspólna zabawa i przytulanie, jeśli tylko ma na to ochotę, to wsparcie ze strony człowieka, jakiego akurat w tej chwili może potrzebować.
źródło: koty.pl; psy.pl; wamiz.pl