Swiatzwierzat.pl
Pies laboratoryjny

twitter/crueltyfreeintl

Przerażające nagranie ujrzało światło dzienne. Tak wygląda życie zwierząt laboratoryjnych

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Europejscy aktywiści walczący o prawa zwierząt są w szoku, po tym, jak ujawniono nagrania z hiszpańskiego ośrodka testowania zwierząt. Na opublikowanym materiale filmowym wyraźnie widać, że przetrzymywane tam stworzenia są poddawane okrutnemu traktowaniu.

Szokujące nagranie przedstawiające "nieuzasadnione okrucieństwo i wykorzystywanie" trafiło do sieci. Tajny materiał filmowy miał rzekomo powstać w ośrodku testowania zwierząt z siedzibą w stolicy Hiszpanii. Widać na nim niehumanitarnie traktowane zwierzęta, na których prowadzone są eksperymenty dla przemysłu biofarmaceutycznego, chemicznego, kosmetycznego, tytoniowego i spożywczego.

Barbarzyńskie eksperymenty na zwierzętach. Co naprawdę dzieje się w laboratoriach? 

Jak twierdzi organizacja Cruelty Free International, prawdę na temat życia hiszpańskich zwierząt laboratoryjnych postanowił ujawnić demaskator, który prawdopodobnie pracował w obiekcie w latach 2018-2020. Madryckie laboratorium należącej do organizacji Vivotecnia prowadzi badania na wielu gatunkach zwierząt, wliczając w to psy, króliki, szczury, świnki miniaturowe czy małpy.

Niestety, warunki, w jakich zwierzęta są przetrzymywane pozostawiają wiele do życzenia. Żyją w pudłach i klatkach, do których są wrzucane po wykonanych badaniach. Nie mogą liczyć na humanitarne, empatyczne traktowanie.

Nagraniach przedstawiają zachowania sprzeczne z prawem hiszpańskim i unijnym. Zwierzęta są biczowane, unieruchamiane urządzeniami, potrząsane oraz cięte bez znieczulenia. Wśród udokumentowanych scen pojawiły się też kadry z krwawiącymi z oczu szczurami oraz "zabawy" personelu, który w trakcie pobierania krwi przyszpilonej do stołu małpy, rysuje po jej genitaliach. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Aktywiści nawołują do zamknięcia laboratorium

Udokumentowane sceny miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Niemniej jednak były pracownik doprowadził do wycieku nagrań z placówki i tym samym wywołał ogromne oburzenie wśród obrońców praw zwierząt. Upublicznienie drastycznych treści przyczyniło się do zorganizowania kampanii mającej doprowadzić do zamknięcia ośrodka.

Aktywiści na rzecz praw zwierząt nie mają wątpliwości, że cierpienie zwierząt poddanym badaniom to ogólnoświatowy skandal, dlatego sprawą zajął się regionalny rząd Madrytu. Organ odpowiedzialny za nadzór laboratorium poinformował, że rozpoczął proces inspekcji placówki laboratoryjnej.

Do sprawy odniósł się także prezes Vivotecnia, Andres König. Szef hiszpańskiej organizacji odpiera stawiane mu zarzuty i kategorycznie zaprzecza, by w placówce laboratoryjnej istniała kultura znęcania się nad zwierzętami.

- Cały czas pracujemy, aby zagwarantować jakość naszej pracy, zawsze biorąc pod uwagę dobrostan zwierząt - powiedział w oświadczeniu przesłanym do The Guardian.

W Hiszpanii wszelkie eksperymenty na zwierzętach muszą zostać zatwierdzone przez komisję etyczną, w skład której często wchodzą weterynarze i badacze specjalizujący się w pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi. Ustawodawstwo wymaga, by cały personel pracujący ze zwierzętami do celów naukowych przeszedł „odpowiednie wstępne przeszkolenie”.

Zobacz zdjęcie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

Facebook/Obywatelska Gmina Łubianka

Inne zwierzęta

Smutny widok przed domem jednego z sołtysów. Zdjęcia martwej sarny błyskawicznie obiegły internet

Czytaj więcej >
FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >