Swiatzwierzat.pl
Konrad Kuźmiński

screen z programu "Onet Rano. #WIEM"

Konrad Kuźmiński zabrał głos ws. znęcania się nad zwierzętami. "Ludzie, którzy zaniedbują zwierzęta są intelektualnymi wieśniakami"

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Konrad Kuźmiński, prezes zarządu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, wystąpił gościnnie na łamach programu "Onet Rano", gdzie odniósł się do sytuacji zaniedbanych zwierząt w Polsce. Szef organizacji na rzecz ratowania braci mniejszych,

Konrad Kuźmiński stał się bohaterem reportażu "Polska na łańcuchu" przeprowadzanego przez dziennikarzy serwisu informacyjnego "Onet". W trakcie wywiadu nawiązującego do materiału filmowego opowiedział o wstrząsających sposobach traktowania zwierząt przez ludzi. Prezes zarządu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt ujawnił, że oprawcą słabszych istot potrafi być każdy - nawet osoby, które swoją wysoką pozycją w społeczeństwie nie wzbudzają podejrzeń.

Kuźmiński: "Nie ma grupy społecznej, która by się nie znęcała nad zwierzętami. To jest powszechne zjawisko"

Szef DIOZ w swojej wypowiedzi podkreślił, że przyczyną nasilającego się zjawiska przemocy wobec czworonogów i innych stworzeń jest brak edukacji w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt. Dodał, że między znęcaniem się nad ludźmi a pastwieniem się nad zwierzętami biegnie bardzo cienka granica, dlatego powinnością rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim Ministerstwa Edukacji powinno być kształtowanie stosunku do słabszych istot od najmłodszych lat.

Kuźmiński odniósł się do ostatnich wypowiedzi wiceministra edukacji, którego zdaniem pojęcie "prawa zwierząt" nie istnieje i jest jedynie ideologią. Przyznał, że taki stan rzeczy jest bardzo przykry. 

- Przykład do znęcania się nad zwierzętami idzie z góry. W mediach cały czas są powtarzane słowa, że zwierzęta nie mają praw. Mamy XXI w. a nie średniowiecze - mówił Kuźmiński.

Prezes Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt powiedział, że zjawisko znęcania się nad zwierzętami ma miejsce nie tylko na wsiach i w małych miejscowościach, ale również w miastach. Jak zaznaczył, objawia się ono trzymaniem zwierząt bez picia i jedzenia, zabijaniem szczeniąt czy topieniem kociąt, ale również wyrzucaniem ich przez okna, ciągnięciem za samochodami czy porzucaniem w lasach. 

- Osoby, które zaniedbują zwierzęta, są intelektualnymi wieśniakami. Przykłady znęcania się nad zwierzętami pojawiają się w każdej grupie społecznej - mówił prezes zarządu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. - My nie tylko jeździmy do skrajnej patologii i małych miejscowości. Zdarzało się, że odbieraliśmy zwierzęta policjantom, urzędnikom i sędziom - powiedział Kuźmiński.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Skuty jak groźny przestępca za ratowanie zwierząt

Gwoli przypomnienia, 16 maja ubiegłego roku Kuźmiński został zatrzymany przez policję. Powodem było niestawienie się na komendzie, by złożyć zeznania w charakterze podejrzanego, m.in. w związku z kradzieżą trzech psów, które w lipcu 2018 roku zostały interwencyjnie odebrane z rąk właściciela. Zwierzęta były przywiązane do bud łańcuchami, nie miały dostępu do wody i pożywienia oraz odpowiedniej ochrony przed panującymi wówczas upałami. Jak zauważa szef DIOZ, podczas zatrzymania został skuty kajdankami, jak groźny przestępca. 

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu prawomocnie orzekł, że aresztowanie Konrada Kuźmińskiego nastąpiło z naruszeniem prawa oraz skrytykował sam sposób zatrzymania, uznając, że użycie kajdanek zespolonych było bezprawne. Po głośnej sprawie obrońca zwierząt otrzymał zadośćuczynienie w wysokości 10 tysięcy złotych. 

 – Będę składać apelację, żeby podwyższyć tę kwotę, która została orzeczona. W całości zostanie ona przeznaczona na działanie statutowe naszej organizacji – czytamy słowa Kuźmińskiego na portalu "Onet". 

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
  • Policjanci zabrali błąkające psy do auta. Zwierzaki nie chciały opuszczać radiowozu

  • Skandal. Sołtys wsi Wirki ciągnęła psa na haku za samochodem

  • Cudowne narodziny w łódzkim zoo. Na świat przyszedł myszojeleń

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Aktualności

Tragedia pod Koninem. Dwa mastify zagryzły 65-latka

Czytaj więcej >
Świeczka

Aktualności

Nie żyje Magdalena Wojciechowska

Czytaj więcej >

Aktualności

Helena R., prezes towarzystwa INNI, skazana za znęcanie się nad zwierzętami. Zapadł wyrok sądu

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
policja.pl

Aktualności

Psia buda miała posłużyć im za skrytkę. Policjanci zatrzymali podejrzanych

Czytaj więcej >
https://www.gov.pl/web/kppsp-strzelce-krajenskie/niebezpieczny-pozar-butli-z-gazem-w-strzelcach-krajenskich

Aktualności

Niebezpieczny pożar butli z gazem w Strzelcach Krajeńskich. Strażak uratował psa

Czytaj więcej >