Swiatzwierzat.pl Pozostałe Próbował wwieźć do Polski skórę gatunku zagrożonego wyginięciem. To miał być prezent z Syberii
facebook/Służba Celno-Skarbowa / Rekrutacja do Służby Celno-Skarbowej / KAS / SCS

Próbował wwieźć do Polski skórę gatunku zagrożonego wyginięciem. To miał być prezent z Syberii

28 września 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła próbę przemytu okazu CITES na przejściu granicznym w Grzechotkach. Mężczyzna wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy. Gdy odkryli, co ukrywał w samochodzie osobowym, złapali się za głowy.

Skórę niedźwiedzią brunatnego, chronionego Konwencja Waszyngtońską, próbował przemycić kierowca jadący z Rosji, przez Polskę, do Niemiec. Grozi mu konfiskata okazów, grzywna lub nawet kara więzienia.

KAS udaremniła przemyt skóry niedźwiedzia brunatnego

W sierpniu br. na przejściu granicznym w Grzechotkach funkcjonariusze KAS kontrolowali podróżnych wjeżdżających do Polski. W jednym z samochodów natrafili na nietypowy bagaż, spoczywający na tylnym siedzeniu pojazdu. Okazem ukrytym pod ubraniami była wyprawiona skóra niedźwiedzia brunatnego. Mężczyzna nie zgłosił eksponatu do kontroli. Nie posiadał również odpowiednich dokumentów, na podstawie których mógłby go legalnie przewieźć przez granicę. Według zeznań kierowcy, skórę otrzymał w prezencie, podczas pobytu na Syberii.

da8085de-4057-4d07-b3ab-e00f5bc413ea
7ffeecc6-45ab-40d8-b58f-71068b8a398b

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

Egzotyczne pamiątki do kontroli

KAS przypomina, że przywóz do Unii Europejskiej lub wywóz z jej obszaru okazów pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem, które są wymienione w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej , jest możliwy jedynie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Za brak takich dokumentów grozi konfiskata przewożonych okazów, grzywna, a nawet kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt upewnij się, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Pamiętaj, że w świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: KAS

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy