Swiatzwierzat.pl
Pożar kościoła

screen z programu TVP3 Lublin

Tajemniczy pożar kościoła w Lublinie. Świadkowie mówią o podpaleniu, na miejscu policja, strażacy i pies tropiący

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Lubelscy duchowni są zrozpaczeni. Dzisiaj, 23 lutego tuż przed godziną 13 w jednym z kościołów wybuchł potężny pożar. Na miejscu wciąż pracują służby, nieoficjalnie mowa jest o podpaleniu. Świadkowie relacjonują, że tuż po pojawieniu się płomieni z

Prawdopodobnemu podpaleniu uległ kościół Świętego Krzyża przy ul. Krańcowej w Lublinie. Ratownicy otrzymali zgłoszenie mówiące o gęstych kłębach dymu wydobywających się znad świątyni około godziny 12.30. Jak się okazało, 

Pożar kościoła w centrum Lublina

 Na miejsce wysłano trzy zastępy straży pożarnej w asyście policji. W międzyczasie świadkowie pożaru sami chwycili za szufle i śniegiem starali się ugasić ogień. Jak relacjonuje jeden z duchownych, zapaleniu uległ przedsionek kościoła. Płomienie dostrzegła modląca się wierna.

– Ogień jako pierwsza zauważyła pani adorująca Najświętszy Sakrament - mówi dziennikarzom Dziennika Wschodniego jeden z księży z parafii.

Oficer prasowy, st. kpt. mgr inż. Andrzej Szacoń, wyjaśnił, że w chwili pożaru kościół był prawie całkowicie pusty. W budynku przebywała jedna osoba. Jest nią 60-letnia kobieta, która uległa zatruciu i została przewieziona do szpitala. Nikt inny nie ucierpiał. 

- Zapaliła się kotara z tworzywa sztucznego, zawieszona przy wejściu do kościoła - czytamy wyjaśnienia policjanta na stronie Polsat News.

Czworonożny policjant na tropie podpalacza

Akcja gaśnicza została zakończona. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pożaru kościoła przy ul. Krańcowej było celowe podłożenie ognia. 

- Pożar został ugaszony. Prawdopodobnie doszło do podpalenia. Spaleniu uległa kotara oraz okolice wejścia do kościoła. Trwa oddymianie budynku - dodał oficer prasowy.

Świadkowie pożaru relacjonują, że chwilę po pojawieniu się dymu, który ogarnął kościół, z miejsca zdarzenia oddaliła się kobieta. Chcąc poznać dokładną przyczynę pożaru, funkcjonariusze zaangażowali w poszukiwania śladów wykwalifikowanego psa tropiącego. Wyszkolony czworonóg szuka poszlak, które mogą doprowadzić do podpalacza. 

To niestety kolejny przypadek, kiedy w Polsce w tajemniczych okolicznościach miejsce kultu religijnego stanęło w płomieniach. Wcześniej miało to miejsce m.in. we wsi Kasparus (woj. pomorskie), gdzie z zabytkowego kościoła pozostał jedynie zwęglony szkielet. Czy to możliwe, że tym razem ktoś celowo podłożył ogień? Na obecną chwilę nie można wykluczyć tej możliwości. 

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
rolnik

Aktualności

Rolnik znęcał się nad psem, zwierzę jest w ciężkim stanie. Internauci ruszają z pomocą

Czytaj więcej >