Walenie są ratowane
Źródło: Facebook.com/projectjonah/

Stado waleni utknęło na plaży. Prawie 50 zwierząt bezradnie próbuje wrócić do wody

22 Lutego 2021

Trwa prawdziwy dramat zwierząt. Stado 49 waleni utknęło na mieliźnie. Trwa gorączkowa akcja ratunkowa. Już teraz wiadomo, że 10 ssaków nie przeżyło. To, niestety, nie pierwszy taki przypadek. Miejsce, w którym doszło do zdarzenia nazywane jest "pułapką na walenie". Zwierzęta są w bardzo ciężkim stanie. Co wydarzyło się w Nowej Zelandii? Sprawdzamy najnowsze informacje.

Na nowozelandzkiej plaży, w północnym krańcu Wyspy Południowej znaleziono stado 49 grindwali. Zwierzęta zostały odnalezione w poniedziałek rano. Jak informują lokalne media, 10 osobników nie przeżyło. Akcja ratunkowa, która jest prowadzona ma na celu uratowanie pozostałych ssaków. Zwierzęta są bezradne, nie mogą powrócić na pełną głębinę. Męczą się na mieliźnie.

Walenie w pułapce

Do zdarzenia doszło na mierzei Farewell Spit. Miejsce to znane jest od wielu la jako "pułapka na walenie". Dość często dochodzi tam do tragicznych w skutkach zdarzeń z udziałem tych delfinowatych. Morskie ssaki regularnie wpadają tutaj na mieliznę i nie są w stanie samodzielnie wrócić na pełen ocean.

Do jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń doszło w 2017 roku. W tym samym miejscu utknęło aż 650 waleni. Zaangażowane w akcję ratunkową służby oraz wolontariusze zdołali uratować zaledwie 300 osobników. Wydarzenie to jest uznawane za największą na świecie masową śmierć tych ssaków.

Ratownicy próbują uratować zwierzęta przed odwodnieniem. Ochotnicy z organizacji Project Jonah ruszyli na pomoc. Ponad sto osób utworzyło tzw. ludzki łańcuch, ma to pomóc zwierzętom ponownie skierować się do oceanu.

Wszystkie plaże zamknięte, żółwie umierają w męczarniach. Wyciek ropy na Morzu ŚródziemnymWszystkie plaże zamknięte, żółwie umierają w męczarniach. Wyciek ropy na Morzu ŚródziemnymCzytaj dalej

Walenie utknęły

Aby zmaksymalizować szanse na przeżycie, wolontariusze przez wiele godzin okładali ptaki mokrymi ręcznikami. W ten sposób chcieli schłodzić ich organizmy, a także zapowiedz dalszemu procesowi odwadniania się ich organizmów.

Niestety, mimo wysiłku wszystkich ludzi dobrej woli, nie udało się uratować 9 waleni. Zwierzęta te nie przetrwały trudnej walki z niesprzyjającymi warunkami, w jakiej się znalazły.

Grindwale długopłetwce to niezwykle sympatyczne i urokliwe stworzenia. Są one bardzo towarzyskie. Pływają w ogromnych stadach, które nierzadko składają się z setek osobników. Latem i jesienią zwierzęta te, aby zdobyć pożywienie, zapuszczają się na wody przybrzeżne oraz na kontynentalne szelfy. To bardzo niebezpieczne dla nich, gdyż tak jak w tym przypadku - w razie niespodziewanego odpływu, mogą utknąć.

Zobacz wideo:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł