Swiatzwierzat.pl Koty Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę
Sylvester.ai

Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę

29 lipca 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Kanadyjska firma technologiczna Sylvester.ai wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i opracowuje aplikację pozwalającą odczytać kocie grymasy. Twórcy przekonują, że przy użyciu aparatu każdy użytkowników będzie mógł sprawdzić, jak czuje się jego podopieczny i co najważniejsze, upewnić się, że jest szczęśliwy.

Jak poinformowała we wtorek Agencja Reutera, prace nad najnowszą aplikacją skierowaną do miłośników kotów idą pełną parą. Pozostaje jednak pytanie - czy aplikacja na smartfony może być traktowana jako wiarygodne narzędzie do oceny kociego samopoczucia? Spieszymy z odpowiedzią.

Jak ocenić, że kot czuje się dobrze? Twórcy aplikacji znają odpowiedź

Dzięki badaniom naukowców z Montrealu nad kocimi grymasami pyska opracowano nową metodę oceny bólu u kotów, nazywaną Feline Grimace Scale. W prawidłowym odczytaniu uczuć odczuwanych przez mruczka kluczowa jest znajomość kociej mowy ciała.

Ułożenie uszu, pozycja głowy, czy wibrysów, a także sygnały w postaci przymykania powiek oraz napięcia mięśni pyszczka zwierzęcia zdradzają, co odczuwa pupil. Każda, nawet najmniejsza aktywność, jest punktowana, a zsumowany wynik pozwala ocenić, czy czworonóg odczuwa ból oraz czy konieczne jest podanie mu środków przeciwbólowych.

Według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie kanadyjskiej firmy technologicznej, program Tably, wykorzystując sztuczną inteligencję, w tym algorytm opracowany na podstawie powyższych badań, będzie w stanie zanalizować emocje odczuwane przez zwierzę na podstawie zdjęcia jego pyszczka.

"Prawie nieomylny algorytm"

Autorzy wynalazku przetestowali aplikację na setkach zdjęć z kliniki weterynaryjnej w Calgary. Twierdzą, że metoda jest skuteczna w 97% i w niedalekiej przyszłości będzie w stanie pomóc właścicielom oraz młodym lekarzom weterynarii w ocenie samopoczucia zwierząt. Jednocześnie zaznaczają, by nie polegać wyłącznie na wyniku, gdyż wciąż istnieje niewielki margines błędu.

Na obecną chwilę aplikacja mobilna jest dostępna wyłącznie dla posiadaczy telefonów z systemem iOS. Warto jednak zaznaczyć, że główną skargą obecnych użytkowników jest czas analizy zdjęcia i niechęć zwierzaków do współpracy.

Okazuje się, że aby algorytm zadziałał prawidłowo, konieczne jest, by kociak przez dłuższą chwilę spoglądał nieruchomo w obiektyw kamery. Jak łatwo się domyślić, właściciele humorzastych mruczków mogą mieć z tym duży problem.

Zobacz nagranie:

Źródło: focus.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy