Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Policja apeluje: zachowaj ostrożność! Nie każdy wie, jak zachować się w takiej sytuacji
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.11.2023 11:35

Policja apeluje: zachowaj ostrożność! Nie każdy wie, jak zachować się w takiej sytuacji

Zima
Zima, źródło: pexels.com @Mohan Reddy

Zimą kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas poruszania się po jezdni sąsiadującej z lasami, polami czy łąkami. Ograniczona widoczność i śliska nawierzchnia sprzyja wypadkom, również tym z udziałem zwierząt. Dlatego każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wiedzieć, jak zachować się w razie kolizji z udziałem dzikich istot. Chodzi zarówno o dobro zwierząt, jak i ludzi.

Zima to trudny czas nie tylko dla kierowców. Dzikie zwierzęta tłumnie wychodzą na drogi

Zima to trudny czas dla dzikich zwierząt. Wiele stworzeń wycieńczonych niskimi temperaturami i ograniczonym dostępem do pożywienia traci czujność. Dlatego w okresie obniżonej temperatury powietrza kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, nie tylko ze względu na ograniczoną widoczność i śliską nawierzchnię. W tym czasie jest większe prawdopodobieństwo na natknięcie się na drodze na sarnę, jelenia, dzika, lisa, kunę, zająca, a nawet łosia czy żubra. W związku z tym, przedstawiciele Mazowieckiej Drogówki zamieścili na mediach społecznościowych ważny post:

Nie tylko ludzie odczuwają negatywne skutki pogody, zwierzęta również, które zamiast odpoczywać “spacerują” nawet i po ruchliwych drogach.

pexels-berkay-can-boz-5371596.jpg
Zima to czas, w którym dzikie zwierzęta chętniej korzystają z asfaltowych dróg, źródło: pexels.com @Berkay Can BOZ
Nie spodziewali się tego po adoptowanym psie. Wyszło na jaw, czemu co noc zakrada się do pokoju ich syna

Policja przypomina: kierowca w każdej chwili mus być gotowy do awaryjnego hamowania

Przedstawiciele Mazowieckiej Drogówki opublikowali na mediach społecznościowych post, który ma przypomnieć każdemu o zasadach obowiązujących podczas poruszania się drogami sąsiadującymi z terenami, na których żyją dzikie zwierzęta:

Pamiętaj znak A-18b “zwierzęta dzikie”, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. (…) Pamiętaj, że w obecnie panujących warunkach atmosferycznych droga hamowania znacznie się wydłuża!

Co więcej, jeden z internautów komentujących post wytłumaczył, dlaczego w okresie mrozów ruchliwe drogi mogą szczególnie przyciągać dzikie zwierzęta:

To nie tylko pogoda, sarny i inne kopytne będą wychodziły na asfalt zlizywać sól. Znam to z praktyki, u nas tak jest co roku, stoją i liżą asfalt, w zeszłym sezonie tak życie stracił łoś.

Każdy powinien wiedzieć, jak zachować się w razie kolizji ze zwierzęciem

Kolizje drogowe z udziałem zwierząt zdarzają się nawet najbardziej uważnym kierowcom. Dlatego warto wiedzieć, jak w razie takiej sytuacji się zachować. Jeżeli w wyniku zderzenia ze zwierzęciem ucierpiał również człowiek, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie policję oraz pogotowie. Natomiast w przypadku kolizji, podczas której ucierpiało jedynie zwierzę, procedury awaryjne wyglądają nieco inaczej: 

  • Podstawą jest zadbanie o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj o włączeniu świateł awaryjnych i rozstawieniu trójkąta awaryjnego. Wskazane jest również nałożenie kamizelki odblaskowej.
  • Nigdy nie należy dotykać potrąconego zwierzęcia gołymi rękoma, bez względu na to, czy to gatunek udomowiony, czy nie. Zawsze należy pamiętać o ryzyku zarażenia się zoonozami. Dlatego warto w razie konieczności kontaktu ze zwierzęciem użyć jednorazowych rękawiczek, które znajdują się w wielu apteczkach samochodowych
  • Pamiętaj: stres spowodowany kolizją może sprowokować zwierzę do zachowań agresywnych. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby osobiście pomóc potrąconej istocie, wezwij odpowiednie służby, zadzwoń na policję i poproś o interwencję lub instrukcje odnośnie dalszego postępowania.
  • W przypadku potrącenia zwierzęcia domowego, można zabrać je do kliniki weterynaryjnej. Natomiast w razie potrącenia dzikiego gatunku, niezbędna będzie pomoc profesjonalnych służb. Nie każda klinika może zajmować się tego typu istotami.
  • Czekając na pomoc, postaraj się ulżyć zwierzęciu w cierpieniu, ograniczając jego stres. Pomocne w tym może być zasłonięcie oczu ofiary kolizji za pomocą np. ręcznika. Nigdy nie należy zostawiać potrąconego zwierzęcia samego sobie, nawet jeżeli leży ono poza jezdnią i nie utrudnia ruchu drogowego!

Źródło: wwf.pl, facebook.com/bezpieczny.niechroniony