Swiatzwierzat.pl Koty Po czym poznać, że kot tęskni? Tych 3 sygnałów nie możesz przeoczyć, ostatni mocno niepokoi
Czy koty lubią być same w domu? Źródło: pexels.com/FURKAN

Po czym poznać, że kot tęskni? Tych 3 sygnałów nie możesz przeoczyć, ostatni mocno niepokoi

22 grudnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Koty to zwierzęta, które bardzo cenią sobie życie na własnych zasadach. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie doskwiera im tęsknota. Niektóre domowe mruczki źle znoszą czas, który muszą spędzać w samotności, oczekując powrotu właściciela. Stęskniony zwierzak informuje o swoich emocjach na różne sposoby, aczkolwiek niektóre z sygnałów nie zawsze są oczywiste i czytelne dla opiekunów. Jak rozpoznać, że kot tęskni? Sprawdź, czy dobrze interpretujesz zachowanie swojego pupila.

Czy kot tęskni za człowiekiem?

Koty są zwierzętami, które niechętnie afiszują się swoimi emocjami. Nic dziwnego zatem, że wielu opiekunów nie ma pojęcia, czy pupil stresuje się lub tęskni, kiedy musi zostać sam w domu. Nawet naukowcy analizujący zwierzęce zachowania przyznają, że zrozumienie kocich emocji to bardzo skomplikowana sprawa wymagająca nieustannych badań.

Specjaliści z Uniwersytetu w Lincoln, którzy przeprowadzili badania na temat tęsknoty u domowych mruczków, doszli do wniosków, że koty nie odczuwają tej emocji tak samo jak psy czy ludzie. Kiedy koty zostają zmuszone do spędzania długich godzin w samotności, doskwiera im poczucie irytacji, smutek, frustracja oraz stres. Uczucia te są manifestowane na różne sposoby.

pexels-anete-lusina-4790619.jpg
Koty odbierają świat inaczej niż ludzie. Źródło: pexels.com @Anete Lusina
Wyjątkowe pomysły na prezenty dla Twojego pupila. Uszczęśliwisz nie tylko jego, ale też siebie

Jak kot pokazuje, że nie lubi zostawać sam w domu?

1. Kot nie może się Tobą nacieszyć

Zdecydowanie najbardziej przyjemną dla ludzi formą okazywania uczuć przez koty są różnego rodzaju pieszczoty. Jeżeli Twój pupil zawsze wita Cię mruczeniem, to znak, że cieszy się, że już jesteś w domu . Wiele domowych mruczków nawet kilka godzin po powrocie do właściciela nie może się nim nacieszyć. Im intensywniej zwierzę nadrabia stracony czas, tym mamy większą pewność, że podczas godzin spędzonych w samotności w mruczku nagromadziło się mnóstwo emocji.

2. Czeka przy oknie lub drzwiach

Koty, które nie mają w zwyczaju wokalizować, często pokazują, że nie lubią zostawać same w domu w znacznie bardziej dyskretny sposób. Jeżeli wychodząc z domu, widzisz, że Twój pupil bacznie obserwuje każdy Twój ruch w oknie, to wiedz, że “wolna chata” nie jest czymś, co go cieszy. Niektóre mruczki potrafią spędzać całe dnie w oknie czy przed drzwiami, wyczekując moment, aż ich opiekun zjawi się z powrotem.

pexels-krysten-merriman-20787.jpg
Zrozumienie kocich zachowań to trudna sztuka. Źródło: pexels.com @Krysten Merriman

Twój kot to robi? W ten sposób pokazuje Ci, że nie cierpi samotności!

1. Miauczy lub “wyje”

Koty, w porównaniu do psów czy innych domowych pupili, stosunkowo rzadko wydają z siebie jakiekolwiek dźwięki. Oczywiście nie jest to żelazna zasada, gdyż każdy kot ma indywidualne preferencje i sposoby komunikacji z otoczeniem. Niektóre mruczki, kiedy zostają same w domu, głośno miauczą lub wręcz zawodzą w sposób, który może przypominać płacz dziecka . Zdarza się, że trwa to zaledwie chwilę, choć niektóre osobniki mogą zachowywać się tak nawet przez kilka godzin. W ten sposób część kotów daje wyraźny sygnał, że spędzanie czasu w samotności jest dla nich bardzo niekomfortowe. Tylko współczuć sąsiadom, którzy po wysłuchiwaniu całodziennych kocich koncertów mogą nabrać podejrzeń, że niewystarczająco zajmujemy się naszym ulubieńcem lub, co gorsza, wysuną wnioski, że wyrządzamy mu krzywdę.

Co ciekawe, kocia wokalizacja działa drażniąco na człowieka, gdyż wydawane przez mruczki dźwięki, m.in. mruczenie, jest w częstotliwościach przypominających płacz dziecka, co podświadomie uruchamia u nas instynkty opiekuńcze. Aby zapobiec opisanej wyżej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest zakup kamerki do obserwowania kota z funkcją mikrofonu. Dzięki urządzeniu możemy nie tylko podglądać naszego pupila, będąc poza domem, ale również szepnąć mu czułe słówko, które zapewne przyniesie mu otuchę.

pexels-marko-blazevic-774731.jpg
Źródło: pexels.com @Marko Blazevic

Źródło: koty.pl, dlakociarzy.pl

"Mają po prostu ładnie wyglądać". Tak Polacy traktują zwierzęta egzotyczne, wstrząsająca relacja
Ufał ludziom, był przyjacielem lokalnej społeczności. Jeleń Bartek zabity przez "leśnego bandytę"
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy