Swiatzwierzat.pl
Plaga mrówek

facebook/Inglourious Reptiles

Plaga "żółtych szalonych mrówek" w Australii. Są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt

8 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Mieszkańcy Australii mierzą się z inwazją "żółtych szalonych mrówek". To jeden ze 100 najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie, które atakują nawet tysiąc razy większe od siebie zwierzęta i spryskują swoje ofiary kwasem. Aktywiści wzywają do podjęcia pilnych działań dotyczących walki z insektami.

Anoplolepis gracilipes, potocznie nazywane szalonymi żółtymi mrówkami ze względu na chaotyczny sposób poruszania, gdy są wystraszone, to gatunek inwazyjnych insektów pochodzący prawdopodobnie z Afryki. Obecnie rozprzestrzenia się na coraz większą skalę w Australii, zwłaszcza na wschodzie kontynentu. Nie wiadomo, jak tam trafiły, jednak ich obecność stwarza duże zagrożenie dla kraju.

Plaga szalonych mrówek w Australii. Plują kwasem i zabijają zwierzęta

Jak podał telewizyjny serwis informacyjny 7 News, pierwsze doniesienia o wykryciu żółtych mrówek w Australii odnotowano w miniony poniedziałek. Wówczas inwazyjne owady zaobserwowano w miejscowości Gold Coast w stanie Queensland. Znajduje się tam jeden z najstarszych lasów tropikalnych na świecie.

Według organizacji pozarządowej Invasive Species Council (ISC) plaga mrówek zagraża nie tylko parkowi narodowemu Wilgotnych Tropików w Queensland. Jamez Trezise z tejże organizacji tłumaczy, że mrówki zbliżyły się do naprawdę ważnych obszarów bioróżnorodności. Są już w pobliżu obszarów z unikalnymi gatunkami zwierząt, których próżno szukać gdziekolwiek indziej na świecie.

- Gdy się tam zagnieżdżą, zmiotą z krajobrazu wszystkie małe zwierzęta: owady, żaby, jaszczurki - podkreśla.

Zdaniem ekspertów to tylko kwestia czasu, zanim mrówki zaczną się rozprzestrzeniać w innych częściach stanu i staną się olbrzymim zakłóceniem dla upraw trzciny cukrowej i rolnictwa.

Zdjęcie ilustracyjne

Policjanci ocalili życie kociakowi błąkającemu się po jezdni. Ktoś wyrzucił go z auta?

CZYTAJ DALEJ

Owady stanowią również pewne zagrożenie dla ludzi

Insekty tego gatunku nie gryzą, ale pryskają kwasem mrówkowym. Celują w oczy ofiary, aby ją oślepić, co czyni je tak skutecznymi zabójcami. Wykorzystują również przewagę liczebną, atakując chmarami, a następnie karmią swoją kolonię upolowaną zdobyczą.

Zwierzęta te są również odpowiedzialne za spustoszenie australijskiej Wyspy Bożego Narodzenia, gdzie obecne są już od 1934 roku. Żółte mrówki zabiły już miliony endemicznych czerwonych krabów, a także zmieniły strukturę lasu. 

Insekty stanowią również pewne zagrożenie dla ludzi oraz przede wszystkim utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu. Rodzice w obawie przed atakiem mrówek nie będą chcieli wypuszczać pociech na podwórko. Obecność tych stworzeń może również wpłynąć na rynek sprzedaży mieszkań i domów.

- Gdy wejdziesz z nimi w kontakt, prawdopodobnie skończysz z poparzeniami na skórze. Pewien pan w Cairns trafił do szpitala z poparzeniami oczu – tłumaczył wcześniej mediom Bev Job, inny przedstawiciel Invasive Species Council.

10 najsłynniejszych psów z bajek. Towarzyszyły nam całe dzieciństwo, pamiętacie je wszystkie?

Psy to zwierzęta, które bardzo często pojawiały się w filmach i kreskówach dla dzieci. Towarzyszyły nam przez całe dzieciństwo! Czy pamiętacie wszystkich psich bohaterów?

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >