Mieszkańcy Australii mierzą się z inwazją "żółtych szalonych mrówek". To jeden ze 100 najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie, które atakują nawet tysiąc razy większe od siebie zwierzęta i spryskują swoje ofiary kwasem. Aktywiści wzywają do podjęcia pilnych działań dotyczących walki z insektami.
Anoplolepis gracilipes, potocznie nazywane szalonymi żółtymi mrówkami ze względu na chaotyczny sposób poruszania, gdy są wystraszone, to gatunek inwazyjnych insektów pochodzący prawdopodobnie z Afryki. Obecnie rozprzestrzenia się na coraz większą skalę w Australii, zwłaszcza na wschodzie kontynentu. Nie wiadomo, jak tam trafiły, jednak ich obecność stwarza duże zagrożenie dla kraju.
Plaga szalonych mrówek w Australii. Plują kwasem i zabijają zwierzęta
Jak podał telewizyjny serwis informacyjny 7 News, pierwsze doniesienia o wykryciu żółtych mrówek w Australii odnotowano w miniony poniedziałek. Wówczas inwazyjne owady zaobserwowano w miejscowości Gold Coast w stanie Queensland. Znajduje się tam jeden z najstarszych lasów tropikalnych na świecie.
Według organizacji pozarządowej Invasive Species Council (ISC) plaga mrówek zagraża nie tylko parkowi narodowemu Wilgotnych Tropików w Queensland. Jamez Trezise z tejże organizacji tłumaczy, że mrówki zbliżyły się do naprawdę ważnych obszarów bioróżnorodności. Są już w pobliżu obszarów z unikalnymi gatunkami zwierząt, których próżno szukać gdziekolwiek indziej na świecie.
- Gdy się tam zagnieżdżą, zmiotą z krajobrazu wszystkie małe zwierzęta: owady, żaby, jaszczurki - podkreśla.
Zdaniem ekspertów to tylko kwestia czasu, zanim mrówki zaczną się rozprzestrzeniać w innych częściach stanu i staną się olbrzymim zakłóceniem dla upraw trzciny cukrowej i rolnictwa.
Policjanci ocalili życie kociakowi błąkającemu się po jezdni. Ktoś wyrzucił go z auta?
CZYTAJ DALEJOwady stanowią również pewne zagrożenie dla ludzi
Insekty tego gatunku nie gryzą, ale pryskają kwasem mrówkowym. Celują w oczy ofiary, aby ją oślepić, co czyni je tak skutecznymi zabójcami. Wykorzystują również przewagę liczebną, atakując chmarami, a następnie karmią swoją kolonię upolowaną zdobyczą.
Insekty stanowią również pewne zagrożenie dla ludzi oraz przede wszystkim utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu. Rodzice w obawie przed atakiem mrówek nie będą chcieli wypuszczać pociech na podwórko. Obecność tych stworzeń może również wpłynąć na rynek sprzedaży mieszkań i domów.
- Gdy wejdziesz z nimi w kontakt, prawdopodobnie skończysz z poparzeniami na skórze. Pewien pan w Cairns trafił do szpitala z poparzeniami oczu – tłumaczył wcześniej mediom Bev Job, inny przedstawiciel Invasive Species Council.
10 najsłynniejszych psów z bajek. Towarzyszyły nam całe dzieciństwo, pamiętacie je wszystkie?
Psy to zwierzęta, które bardzo często pojawiały się w filmach i kreskówach dla dzieci. Towarzyszyły nam przez całe dzieciństwo! Czy pamiętacie wszystkich psich bohaterów?
SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów
Pytanie 1 z 8
Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Upał zbliża się do Polski. Policja ostrzega: Nie zostawiaj zwierząt w aucie
Kierowca autobusu udzielił pomocy sarence leżącej przy drodze. Nikt inny nie zareagował
Właściciel uczy psy nowej komendy. Kot skradł całe show, nagranie absolutnym hitem
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl