Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Pies liże po twarzy niemowlę. Niepozorne wideo budzi kontrowersje
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 21.03.2022 01:00

Pies liże po twarzy niemowlę. Niepozorne wideo budzi kontrowersje

Niemowlę z psem
fot. youtube.com/Grzegor12

W sieci pojawiło się nagranie z niemowlęciem i psem w roli głównej. Widzimy na nim, jak czworonożne zwierzę spędza czas z dzieckiem i delikatnie liże je po twarzy. Ten drobny gest wzbudził kontrowersje wśród internautów. Wielu uznało, że jest to niehigieniczne.

Czy pies powinien lizać dziecko po twarzy? Wśród rodziców zdania są podzielone. Niewinna zabawa może wydawać się dla niektórych gigantycznym zagrożeniem.

Pies liże dziecko po twarzy

Nagranie z dzieckiem i psem obejrzało ponad milion internautów. Widzimy na nim, jak duże zwierzę siedzi obok małego niemowlaka i chwilami delikatnie liże je po twarzy. Pod nagraniem ukazało się mnóstwo pełnych zachwytu komentarzy.

- Pies najlepszym przyjacielem człowieka tak było, jest i będzie. - Och, psy i dzieci są cudne, zwłaszcza takie, którym możesz spokojnie zaufać! To ważne — czytamy.

Nie każdemu jednak wideo przypadło do gustu. Część internautów zarzuciło rodzicom, że nie dbają o zdrowie malucha, pozwalając psu lizać je po twarzy. Dla wielu jest to zbyt niehigieniczne.

- Piesek mądry, ale mama głupia daje lizać dziecko po buzi.

- Jak można pozwolić, by pies lizał dziecko po twarzy — pisali.

Czy pies powinien lizać dzieci po twarzy?

Zdania rodziców są podzielone. Każdy pozwala swoim zwierzątkom na inne zachowania w obecności dzieci. Specjaliści jednak uspokajają. Jeśli pies regularnie odwiedza weterynarza, jest zdrowy, odrobaczony i zaszczepiony, prawdopodobnie nie stanowi żadnego zagrożenia dla malucha przebywającego w jego otoczeniu. W przypadku niemowlaków warto być jednak ostrożnym.

- Dopóki zwierzak więcej czasu spędza w domu, jest czysty i odrobaczony - zagrożenie nie jest duże. Problem zaczyna się, gdy pies często wychodzi na spacer i baraszkuje z innymi psami oraz obwąchuje nieokreślone rzeczy w trawie, krzakach, lesie i na ziemi. Wtedy może dojść do przeniesienia na dziecko zakażenia, np. grzybiczego lub bakteryjnego skóry (pasożytów przewodu pokarmowego, odzwierzęcych, kleszcza oraz alergenów przynoszonych na sierści do domu). Nie chodzi o to, by pies był całkowicie izolowany od dziecka, ale u niemowlaków, gdy układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony, a skóra podatna na różne zakażenia należy generalnie ograniczać kontakt ze zwierzętami — powiedział dermatolog z kliniki Medevac Bartosz Pawlikowski dla portalu edziecko.pl.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: edziecko.pl

Tagi: Pies Dziecko