Dlaczego pies się nie słucha? Oto sposoby na poskromienie niesfornego pupila
Czworonogi to zwierzęta, które uwielbiają spacery. Ponadto w większości wielką radość sprawia im kontakt z człowiekiem. Psy uwielbiają współpracować z ludźmi, wykonywanie komend powoduje, że zwierzęta te czują się w pełni zaangażowane w relację ze swoim opiekunem. Niestety, nie zawsze tak jest. Jak temu zaradzić?
Pies jest nieposłuszny
Aby rozwiązać problem związany z nieposłusznym psiakiem, musimy dobrze zrozumieć motywację, która stoi za takim, a nie innym zachowaniem. Postawienie "diagnozy" jest podstawą, by rozpocząć pracę nad naszymi stosunkami z psem. Dlaczego więc psy ignorują nasze prośby i polecenia?
Przede wszystkim zastanowić się trzeba, czy nie mamy względem naszego czworonoga byt wielkich oczekiwań. Zwierzę, które nie zostało w odpowiednim momencie życia przeszkolone, nie reaguje na swoje imię, nie przybiegnie do nas, nawet gdy będziemy krzyczeć i podnosić głos. Po pierwsze, grzeczny pies, to pies który miał do czynienia z tresurą od małego.
Nie należy zapominać także o potrzebie socjalizacji psa z ludzkim partnerem. Niewłaściwie zbudowane więzi sprawią, że nasz pies będzie podejrzliwy, a w naszych prośbach dostrzegać będzie ryzyko. Jeżeli nasz pies boi się jakiejś sytuacji, nie wolno na nim wymuszać posłuszeństwa , to tylko spotęguje stres. Krzyk i złość z naszej strony niewiele tu pomogą.
Pozwalaj psu eksplorować
Pies, który na spacerze nie ma możliwości swobodnego wąchania, zapoznawania się z otoczeniem, będzie wykorzystywał każdą możliwą sytuację, by nadrobić te braki. Jeżeli nie pozwolimy psu na swobodną eksplorację otoczenia, wówczas pozostanie on głuchy podczas spaceru na nasze komendy i nawoływania. Jego natura każe mu wąchać. Musimy więc pozwalać na zaspokajanie podstawowych potrzeb psa.
Psy są interesowne. Te zwierzęta chętnie wykonują polecenia za przysmaki i przekąski. Opiekun musi odkryć, co dla psa będzie największą motywacją, która sprawi, że pies będzie chciał wykonywać nasze polecenia. Mogą to być suche chrupki, chwila zabawy, czy inny wymiar nagrody. Znalezienie odpowiedniej motywacji dla pupila jest bardzo ważne, aby móc z nim współpracować.
Aby zaprosić psa do współpracy, należy unikać przemocy oraz krzyku. Podnosząc na psa głos lub bijąc go, sprawimy, że zwierzę zacznie nas unikać. Wszelakie próby treningu ze zwierzakiem, który nas dotychczas ignorował, powinny mieć formę zabawy. Wymagania należy stopniowo zwiększać, nie można rzucać psa "na głęboką wodę". Pamiętać należy także o nagrodach za dobre wykonywanie naszych próśb i poleceń.
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
-
Zostawili suczkę pod zamkniętym sklepem i poszli. Zwierzę trzęsło się z zimna i strachu
-
Niezwykłe znalezisko w lodach Antarktydy. Naukowcy wpadli na nieznane dotąd zwierzęta
-
Śląsk: Trwa sąsiedzka awantura o psa. Wandale pozostawili wulgarną wiadomość na drzwiach mieszkania