Papużka straciła swoją towarzyszkę. Nawet po śmierci nie potrafi się z nią rozstać
Jedna z papużek falistych umarła, pozostawiając swojego partnera samego. Mimo, iż zwierzęta nie wyrażają emocji w ten sam sposób, co człowiek, zachowanie ptaszka wyraźnie świadczy o odczuwanej rozpaczy. Żałoba może mieć bardzo silny wpływ na przedstawicieli tego gatunku, co widać na krótkim filmie. Nie ma chyba nikogo, kto nie znałby określenia "być jak papużki nierozłączki". Odnosi się ono do par, które uwielbiają swoje towarzystwo i najchętniej nie odstępowałyby swojego wybranka serca na krok. Sytuacja ukazana na filmie pokazuje jednak, że ból po śmierci życiowego partnera to uczucie, które nie ogranicza się wyłącznie do ludzi. Zwierzęta też czują i cierpią po stracie najbliższych.
Załamana papużka nie może się pogodzić ze stratą partnerki
Na nagraniu udostępnionym w sieci widzimy dwie małe, barwnie upierzone ptaki. Niestety jedna z nich zmarła. Hodowca zwierząt położył jej ciało na ręczniku papierowym, by ją pochować, jednakże jego uwagę zwróciło nietypowe zachowanie drugiego osobnika.
Żółta papużka falista pozostaje wierna swojej towarzyszce i nie rozumie, dlaczego się nie porusza. Nie ulega wątpliwości, że ze wszystkich sił próbuje bronić swojej ukochanej. W akcie desperacji dziobie ręce swojego opiekuna i nie pozwala mu, by zabrać zielonej papużki.
Z każdą mijającą sekundą zwierzę zaczyna pojmować, że nie jest w stanie przywrócić do życia swojego partnera. Do ostatniej chwili trwa przy boku martwego ptaszka i cichutko ćwierka. Niestety to ich ostatnie pożegnanie.
Czy papugi nierozłączki faktycznie umierają po śmierci partnera?
Wokół hodowli papużek narosło wiele mitów. Krąży legenda, jakoby papuga nierozłączka umierała z tęsknoty po stracie swego partnera. Niejeden opiekun zapewne zadaje sobie pytanie: czy to na pewno prawda? Okazuje się, że wyłącznie po części.
Papużki nierozłączki to bardzo towarzyskie i aktywne zwierzęta, które uwielbiają się bawić. Warto wiedzieć, że sama obecność ich opiekuna może jednak nie wystarczyć ptaszkowi do szczęścia, gdyż w naturalnych warunkach papużki żyją w stadzie i znajdują sobie partnera. Wówczas czyszczą sobie wzajemnie piórka, bawią się i przesiadują razem.
Papugi nierozłączki potrzebują nieustannego kontaktu z innymi osobnikami tego samego gatunku, ponieważ w ich umyśle nieobecność jest równoznaczna z opuszczeniem, dlatego samotność bardzo źle wpływa na ich samopoczucie. Niemniej jednak osobnik nie umiera po utracie partnera. Każde zwierzę może zostać ponownie połączone z innym osobnikiem. Jeśli hodowca nie zadba o jego towarzystwo, z czasem ptaszek może stać się osowiały i rzeczywiście podupaść na zdrowiu.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Z ukrycia nagrała mężczyznę z psem. Scena o zachodzie słońca ujęła za serce miliony
Huk rosyjskich ostrzałów przestraszył zwierzęta. Lew Precel został ranny
Drapieżny ptak wypuszcza z dzioba kociątko. Spacerowicze dostali szansę uratowania mu życia
źródło: youtube/viral videos, telekarma-blog.pl