Salto psa
Źródło: youtube/nicknozzy

Właściciel nagrał niesamowite popisy owczarka walijskiego. Czworonożny akrobata zawstydził wszystkich

29 Grudnia 2020

Owczarek walijski o imieniu Ozzy pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest zdobywcą rekordu Guinnessa za sprawą niezwykłych umiejętności akrobatycznych. Czworonóg uwielbia popisywać się przed właścicielem nowymi sztuczkami, dlatego mężczyzna postanowił podzielić się ze światem nagraniami z ich wolnego czasu. Nie do wiary, co wyrabia utalentowany pupil, kiedy ma ochotę trochę poszaleć. Jego zachowanie sprawia, że można się złapać za głowę.

Owczarek walijski mieszkający pod jednym dachem z angielskim cieślą Nickiem Johnsonem w 2014 roku na stałe zapisał się na kartach historii. Rok wcześniej zdolny psiak o imieniu Ozzy oczarował wszystkich dzięki niewyobrażalnej smykałce do nauki nowych komend oraz imponujących sztuczek akrobatycznych, a tym samym pobił światowy rekord w chodzeniu po linie.

Owczarek walijski to urodzony cyrkowiec

Ozzy jest mieszanką dwóch ras: owczarka walijskiego, znanego na całym świecie pod nazwą welsh border collie, oraz odmiany "użytkowych collie" określanej jako kelpie. Choć została ona wyhodowana w Australii już około 1870 roku w celu zaganiania zwierząt domowych, wydaje się, że niewielu miłośników psów kiedykolwiek o niej słyszało.

Zarówno owczarek walijski, jak i kelpie słyną z wysokiego ilorazu inteligencji, wytrzymałości oraz gotowości do nauki nawet najbardziej wymagających zadań. Jako psy pasterskie świetnie sprawdzają się w roli liderów grup, a także budzą zaufanie swoich właścicieli, którzy nie boją się zostawiać je bez opieki.

Utalentowany psiak oraz jego właściciel Nick Johnson to jednak niemal nierozłączny duet. Cieśla pochodzący z Norwich w Anglii po wielu latach odnalazł zupełnie nowe powołanie w życiu, jakim jest trenowanie jego pupila i uczenie go sztuczek, które wielu osobom nawet nie przyszłyby do głowy.

Ozzy potrafi nie tylko balansować na linie, ale też robić salta w powietrzu, chodzić na przednich łapach, przeskakiwać tory przeszkód, czy aportować. Jak zapewnia pan Johnson, jego pies niczego w życiu nie uwielbia bardziej, niż wspólnych szkoleń i zabaw. Mężczyzna podkreśla, że nigdy nie przymusza owczarka do wykonywania trików wbrew jego woli. Jego największym priorytetem jest komfort i dobre samopoczucie zwierzaka.

Wilk na polskiej drodze przeraził kierowców. W pysku niósł głowę psa, wstrząsający widokWilk na polskiej drodze przeraził kierowców. W pysku niósł głowę psa, wstrząsający widokCzytaj dalej

Anglik prowadzi kanał na platformie Youtube, na którym regularnie publikuje filmy z udziałem Ozzy'ego. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że pies czerpie wiele satysfakcji z pochwał za prawidłowo wykonane sztuczki. Taki rodzaj stymulacji sprawia, że nie czuje się przymuszony do nienaturalnych czynności, lecz traktuje je jako najlepszą zabawę.

W czym kryje się sekret umiejętności psów pasterskich?

Czworonogi zaklasyfikowane do typu psów pasterskich są szeroko wykorzystywane przez hodowców zwierząt gospodarskich w celu utrzymania porządku. Rasami cieszącymi się największą popularnością wśród tej grupy właścicieli są, jak sama nazwa wskazuje, wszelkiej maści i pochodzenia owczarki.

Dlaczego to właśnie one, a nie zupełnie inne pupile, doskonale odnajdują się w roli obrońców innych zwierząt? Tajemnica sukcesu owczarków kryje się w tym, że na przestrzeni setek lat wytrenowały one swoje zmysły do perfekcji. Używają jednocześnie wzroku, głosu, chwytu oraz ruchu, aby zapanować nad stadem. Warto nadmienić, że w czasie wykonywanej pracy nie przejawiają agresji. Z natury są łagodne i pomocne, dlatego nie stanowią zagrożenia dla podlegających im gatunkom.

Warto jednak nie zapominać, że owczarki cenią sobie swoją niezależność, dlatego właścicieli powinni poświęcić im wiele uwagi, aby zbudować silne więzi i zachęcać pupila do wykorzystywania swoich umiejętności w dobrym celu. Rasy tych psów z pewnością świetnie się odnajdą pod opieką osób dysponujących dużym terenem czy uwielbiających wszelkie aktywności na świeżym powietrzu.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: youtube

Następny artykuł