Swiatzwierzat.pl
Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

facebook/Otwarte Klatki

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

20 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Stowarzyszenie Otwarte Klatki po raz kolejny opublikowało mocną kampanię, obok której nie da się przejść obojętnie. Tym razem do współpracy zaprosili znane z show biznesu osoby, których reakcje na film pokazujący, jak wygląda los zwierząt na fermach futrzarskich, nie pozostawiają wiele do dodania. Łzy same cisną się do oczu.

Otwarte Klatki od lat walczą o wprowadzenie zakazu hodowli zwierzą na futro, który miałby objąć nie tylko Polskę, ale także całą Europę, a także zakaz importu futer do państw członkowskich. W najnowszej kampanii udział wzięli Maciej Zakościelny, Krzysztof Jankowski "Jankes", Julia Kuczyńska "Maffashion", Marta Manowska, Kasia i Jacek Sienkiewicz z zespołu Kwiat Jabłoni oraz Karolina Korwin-Piotrowska.

Kolejna kampania Otwartych Klatek na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro

Stowarzyszenie Otwarte Klatki walczące o dobro zwierząt hodowanych w przemyśle futrzarskim udostępniło w sieci spot, który nie pozostawia złudzeń, jak ogromnie cierpią te niewinne stworzenia. Powszechnie wiadomo, że hodowla zwierząt futerkowych ma wyłącznie jeden cel, a stworzenia zamknięte w klaustrofobicznych klatka są skazane na niehumanitarny ubój i konanie w cierpieniach. Oprócz tego, na przygotowanym materiale gwiazdy zobaczyły lisy cierpiące z powodu infekcji oczu, dziąseł, urazów kończyn, martwe szczenięta, z trudem oddychającego jenota i norki z otwartymi ranami.

Żołnierz ofiarowuje psu prezent

Żołnierz wysyła specjalny prezent do domu. Reakcja psa wyraża więcej niż tysiąc słów

CZYTAJ DALEJ

Na nagraniu można było również na własne oczy zobaczyć, że zwierzęta hodowane na futro również są istotami odczuwającymi emocje. Są przerażone, jakby dokładnie wiedziały, co je czeka. Niestety desperackie próby wydostania się z klatek na nic się nie zdają.

Wskutek niedostarczania różnych dodatkowych bodźców, u zwierząt hodowanych na futro często występuje również stereotypia - zachowania odbiegające od wzorca dla danego gatunku. Innymi słowy to bezsensowne, wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów, gestów bądź postaw ciała. Stereotypia występuje przede wszystkim u zwierząt przebywających długo w zamknięciu w sztucznym środowisku, np. w ogrodach zoologicznych, hodowlach przemysłowych, czy właśnie fermach zwierząt futerkowych.

- One wiedzą, co się dzieje, to jest dla mnie przerażające. Ten strach, jaki jest w nich, ta niemoc... - powiedział po obejrzeniu przygotowanego materiału Maciej Zakościelny.

Celebryci poruszeni losem zwierząt do łez. Wielu nie mogło obejrzeć nagrania do końca

Jak nietrudno się domyślić, materiał wideo mocno wpłynął na gwiazdy, które zgodziły się wziąć udział w projekcie. U większości z nich pojawiły się łzy w oczach. Pod wpływem silnych emocji niektórym odebrało mowę.

- To jest nie do pojęcia, że człowiek, który podobnie czuje, jak zwierzęta, jest w stanie coś takiego robić - skwitował Jankes.

Karolina Korwin-Piotrowska zadała sobie, zgromadzonym na miejscu oraz wszystkim, do których dotrze spot kluczowe pytanie - "Kim jesteśmy jako ludzie?". Choć według badania Biostanu z 2021 roku 72 proc. Polaków sprzeciwia się hodowaniu i zabijaniu zwierząt na futro, a zdecydowana większość nie jest zainteresowana posiadaniem takiego elementu garderoby lub dodatku w swojej szafie, prawnie nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by biznes ten w dalszym ciągu działał i przynosił zyski.

- Większość z nas jest temu przeciwna, po drugie gospodarska polska absolutnie na tym nie zarabia, zarabia na tym kilkanaście osób, przez które cały ten układ się trzyma - powiedział wyraźnie poruszony członek zespołu Kwiat Jabłoni.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki zachęca do pozostawienia podpisu pod Europejską Inicjatywą Obywatelską #FruFreeEurope, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Europie i zakaz importu futer do jej wszystkich krajów. Do tej pory podpisało się pod nią już 1,3 miliona Europejczyków, jednak pomysłodawcy pragną zgromadzić przynajmniej 1,4 miliona odpisów.

- Tylko po uzyskaniu miliona ważnych podpisów pod inicjatywą Komisja Europejska ma obowiązek rozpatrzyć wniosek. W procesie weryfikacji niestety część podpisów jest odrzucana, dlatego tak ważne jest, aby mieć przynajmniej kilkaset tysięcy podpisów więcej – wyjaśnia Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Wszystkie osoby chcące przyczynić się do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na fermach futrzarskich mogą poprzeć ideę na stronie www.europabezfuter.pl.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

Źródło: zielona.interia.pl; gwiazdy.wp.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >