Orki zaatakowały, zatonął jacht u wybrzeży Portugalii. Biolodzy rozkładają ręce
Pięć osób zostało uratowanych po tym, jak stado orek zatopiło łódź turystyczną u wybrzeży Portugalii. To kolejny poważny incydent z udziałem tych morskich ssaków z rodziny delfinowatych. Nikt nie wie, dlaczego orki to robią. Naukowcy przywołują różne hipotezy.
W ostatnim czasie nie tylko ataki rekinów wywołują strach, a zarazem ogromną ciekawość i sensację w mediach. Zaledwie kilka mil od wybrzeży Sines w Portugalii doszło do przerażającego incydentu z udziałem morskich stworzeń. Stado orek zaatakowało jacht, pięcioosobową załogę ratowali rybacy i służba ochrony przybrzeża.
Agresywne orki zaatakowały jacht. Maszyna poszła na dno
Do zdarzenia doszło 31 lipca tuż po północy. Z komunikatu portugalskich służb, cytowanego we wtorek przez telewizję RTP, wynika, że orki zaatakowały jacht znajdujący się 11 mil od wybrzeża. Ssaki zniszczyły ster, przez co maszyna zaczęła tonąć. Pięcioosobowa załoga ewakuowała się z jachtu w szalupie ratunkowej i została zabrana przez statek rybacki zaalarmowany przez marynarkę wojenną. Na szczęście wszyscy na pokładzie uniknęli obrażeń.
Lokalne władze potwierdziły, że atakującymi były trzy młode orki . Zdaje się, że zwierzęta koncentrowały swoje ataki na sterach i kadłubach jachtu. Portugalska marynarka wojenna wydała zalecenia dla osób, które w momencie pływania jachtem zauważą zbliżające się orki:
- W przypadku zobaczenia tych ssaków wszystkim marynarzom zaleca się wyłączenie silnika, aby zahamować obroty i unieruchomić ster, tym samym odciągając orki od chęci interakcji z ruchomymi częściami statków - zakomunikowano.
Dlaczego orki atakują jachty?
RTP oszacowała, że od 2020 roku, czyli wraz z nastaniem pandemii COVID-19 wzrosła liczba ataków orek na jednostki pływające u brzegów Hiszpanii i Portugalii. Zgłoszenia tego typu notowane są co kilka tygodni.
Za sprawą orek atakujących jachty, popularny atlantycki szlak żeglugowy w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej prowadzący do wybrzeży Hiszpanii oraz Portugalii stał się swoistym trójkątem bermudzkim. Biolodzy dotychczas nie znaleźli przyczyny wzrostu przypadków agresywnych zachowań orek wobec jednostek pływających, jednak zauważyli, że ataki tych ssaków z rodziny delfinowatych na jednostki pływające dotyczyły głównie młodych osobników.
Zdaniem niektórych naukowców może to być forma zabawy lub treningu mającego wyćwiczyć w młodych osobnikach umiejętność polowania. Są też tacy, którzy upatrują się w atakach orek znamion zemsty bądź reakcją na stres wywołany dużym ruchem statków i tzw. hałasem antropogenicznym generowanym przez silniki, sonary i echosondy. W sieci można odnaleźć wiele nagrań dokumentujących napaści orek na okręty. Poniższy film przedstawia relację z rejsu w okolicach Porto. Załoga kierowała się do Gibraltaru, jednak agresywne zwierzę przez blisko 2 godziny podążało za jachtem. Szczęśliwie tym razem maszyna nie została zatopiona.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!
-
4-latka ze Zduńskiej Woli pogryziona przez psa. Rodzice zbierają środki na operację
-
Kot ciągle miauczy w obecności kobiety. Wyjaśnienie weterynarza wywraca jej życie do góry nogami
-
Czy owczarek niemiecki często choruje? Na jakie choroby najczęściej?
Źródło: rmf.fm, magazynwiatr.pl