Swiatzwierzat.pl
świeczka dla orangutana

pixabay.com/Arcaion

Zmarł najstarszy orangutan na świecie. Niebywałe, jakiego wieku dożył

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Samica orangutana o imieniu Inji była najstarszą znaną przedstawicielką swojego gatunku. Zmarła w wieku 61 lat w zoo w Oregonie. Stan jej zdrowia uległ w ostatnich tygodniach znacznemu pogorszeniu, władze placówki były zmuszone podjąć trudną decyzj

Orangutany są gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Ze względu na działania człowieka, między innymi wycinanie dżungli pod uprawy palm olejnych, ich środowisko naturalne bardzo szybko się kurczy. Ich liczebność oceniana jest na mniej niż 100 tysięcy sztuk, po tym, jak między 1999 a 2015 rokiem spadła o połowę. Śmierć jednego z najstarszych przedstawicieli tych naczelnych stanowi więc tragedię dla każdego miłośnika dzikiej przyrody.

Samica Orangutana zmarła w wieku 61 lat

W ostatnich tygodniach życia Inji praktycznie nie wychodziła ze swojego legowiska. Mimo prób leczenia jej zaczęła odmawiać przyjmowania jakichkolwiek pokarmów. Weterynarze ostatecznie postanowili oszczędzić jej dalszych cierpień.

Na wolności orangtuany dożywają maksymalnie 40 roku życia. Większość z nich umiera, gdy nie jest w stanie zdobywać dla siebie pokarmu. Inji była najstarszą znaną przedstawicielką swojego gatunku.

Personel ogrodu zoologicznego, jak i turyści, z których wielu odwiedzało go jedynie po to, by ją zobaczyć, pogrążyli się w ogromnym żalu po tej stracie. Orangutan spędził w placówce aż 60 lat swojego życia. Trafił tam w wieku około roku 30 stycznie 1961 roku.

-Wiedzieliśmy, że nie będzie żyć wiecznie, jednak wiadomość o jej śmierci wywołała u nas, i wielu naszych gości ogromny ból i żałobę. Inji posiadała niesamowitą zdolność nawiązywania relacji ze zwiedzającymi. Inspirowała całe pokolenia - czytamy w komunikacie wydanym przez zoo w Oregonie.

Orangutan nawiązywał z ludźmi niezwykłe relacje

Nawet mimo swojego wieku samica orangutana miała wykazywać się niezwykłą ciekawością w stosunku do odwiedzających ją ludzi. W szczególności interesowało ją to, co mieli w swoich torbach lub plecakach. Zawsze ustawiała się tak, by dokładnie przejrzeć ich zawartość.

- Niektórzy wolontariusze, opiekunowie i goście celowo przynosili do zoo nadmuchiwane zabawki lub rzeczy w żywych kolorach, tylko po to, by je jej pokazać - wspominają w komunikacie pracownicy zoo.

Władze ogrodu planują uhonorować Inji, nadając jej imię nowootwartemu wybiegowi dla małp naczelnych. Ich zdaniem zwierzę stanowiło jeden z symboli placówki i powinno na zawsze pozostać częścią jej historii.

Zobacz zdjęcie:

Zdjęcie poglądowe/pixabay/edgarwinkler

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: Dailymail.com

Podobne artykuły

Facebook/Obywatelska Gmina Łubianka

Inne zwierzęta

Smutny widok przed domem jednego z sołtysów. Zdjęcia martwej sarny błyskawicznie obiegły internet

Czytaj więcej >
FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >