Swiatzwierzat.pl

unsplash/Hunter Folsom

Ogromny dramat w stadninie. Padło 7 koni, winne wyładowanie atmosferyczne

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Ciemne chmury nad Paardenrusthuis - holenderską stadniną koni w wieku emerytalnym. W ciągu jednej doby padło aż 7 zwierząt, u których dotąd nie wykazano poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Wezwany na miejsce zdarzenia weterynarz ujawnił, co było powodem masowej śmierci koni.

64-letni Jack Ogier, właściciel stadniny Paardenrusthuis w holenderskim Maarheeze, w jednej chwili stracił 7 podopiecznych. Jak relacjonuje w rozmowie z telewizją Omroep Brabant, tragedii zwiastowała "wielka kula ognia", która niespodziewanie pojawiła się nad pastwiskiem.

Martwe zwierzęta leżały równo przy drodze

W dniu wypadku właściciel stadniny zajmował się transportem paszy przeznaczonej na zimę. Między godz. 13:30 a 14:00 nagle zerwał się porywisty wiatr. Zaczęło grzmieć, z nieba spadł potężny grad. - W pewnej chwili zobaczyłem w powietrzu ogień tak duży, jakby płonął dom - mówił Ogier.

Mężczyzna rzucił się pędem w stronę traktora, którym pojechał na pastwisko. Ponoć huk towarzyszący burzy zagłuszał nawet pracę ciągnika rolniczego.

Kiedy mężczyzna dotarł na łąkę, dostrzegł, że stado 26 zwierząt rozbiegły się w najróżniejszych kierunkach. Taki stan sytuacji od razu wzbudził w nim podejrzenia.

Niedługo potem konie zaczęły wracać pojedynczo, jednak Ogier zauważył w oddali dramatyczny widok. Skraj pastwiska zasłany był ciałami martwych zwierząt.

Konie zginęły od uderzenia pioruna

Mężczyzna wspomina, że zanim doszło do tragedii, na niebie pojawiła się gigantyczna błyskawica. Z tego powodu podejrzewał, że przyczyna śmierci zwierząt może mieć związek z wyładowaniem atmosferycznym.

Teorię potwierdziła Carolien van der Ploeg, weterynarz z Boschhoven Animal Clinic w Leende. Zważając na oparzenia i charakterystyczne przebarwienia pod ogonem, wszystko wskazuje na to, że konie zginęły od uderzenia pioruna.

Zdaniem ekspertki piorun mógł uderzyć w ogrodzenie elektryczne, w pobliżu którego stały wówczas konie. Przyznała przy tym, że jest to powszechne zjawisko, ale zwykle śmierć ponoszą pojedyncze osobniki.

Wieść o nagłej śmierci zwierząt była ogromnym ciosem dla ich właścicieli, w tym córki Jacka Ogiera. Jedno ze śmiertelnie rażonych prądem zwierząt miało w kwietniu źrebić.

- Wciąż nie mogę pojąć, jak do tego mogło dojść - mówiła z ciężkim sercem, głaszcząc ciało klaczy o imieniu Maddy.

Wszystkie martwe konie mają zostać zabrane z pastwiska w piątek. Zanim jednak do tego dojdzie, właścicielom umożliwiono ostatnie pożegnanie się z ukochanymi stworzeniami. Zobacz nagranie:

Źródło: polsatnews.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Pozostałe

Japończyk spełnił marzenie swojego życia. Wydał krocie, żeby zamienić się w wilka
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]