Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Odkryto drugiego jadowitego ssaka występującego w Polsce. Wygląda słodko, ale to tylko pozory
IBERION

Odkryto drugiego jadowitego ssaka występującego w Polsce. Wygląda słodko, ale to tylko pozory

9 czerwca 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Dotychczas odkryto wyłącznie jeden gatunek jadowitego ssaka w Polsce - przynajmniej tak uważano jeszcze do niedawna. Naukowcy dowiedli, że istnieje drugi jadowity ssak występujący w naszym kraju. Wyjątkowym okazem okazała się być ryjówka aksamitna.

Mogłoby się wydawać, że wytwarzanie jadu kojarzy się przede wszystkim z wężami, pająkami, owadami, meduzami, rybami, żabami, ropuchami czy skorpionami. Wszakże ssaki także posiadły taką zdolność, choć w dalszym ciągu jest ona rzadkością.

W Polsce odkryto drugiego jadowitego ssaka

Do tej pory sądzono, że jedynym występującym powszechnie w Polsce jadowitym ssakiem jest rzęsorek rzeczek. Gatunek niewielkiego ssaka owadożernego z rodziny ryjówkowatych potrafi zabić zwierzę większe od siebie, gdyż zawarty w ślinie jad ma silne właściwości paraliżujące, dzięki czemu zwierzę może unieruchamiać ofiarę. Nieruchoma ofiara zostaje następnie zawleczona do nory, gdzie przechowywana jest w stanie śpiączki.

Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze jeden przedstawiciel ssaków, którego ślina potrafi uszkodzić czerwone krwinki. Mowa o ryjówce aksamitnej ( Sorex araneus ) , jednym z najpospolitszych polskich ssaków, przed którym ostrzegano już 400 lat temu. Badania naukowe potwierdziły to, co wiedzieli nasi przodkowie.

Śmiercionośne umiejętności tego stworzenia dowiedli polscy uczeni - Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Paweł Marciniak oraz Leszek Rychlik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Mały ssak o zabójczym jadzie

Naukowcy zdobyli pierwsze eksperymentalne dowody na obecność jadu w ślinie ryjówki aksamitnej. Na łamach Zoological Letters przedstawiono wyniki badań, z których jasno wynika, że jad ryjówek wywołuje silną hemolizę , pozwalając tym zwierzętom na polowanie na większą zdobycz, np. małe żaby, młode myszy, a nawet inne ryjówki.

Hemoliza to termin medyczny odnoszący się do przedwczesnego i nieprawidłowego procesu rozpadu czerwonych krwinek (erytrocytów), następujący wskutek różnych czynników fizycznych, chemicznych czy biologicznych. Wskutek tego zjawiska uwolniona hemoglobina przechodzi do osocza krwi i skutkuje ogólnymi objawami niedokrwistości, takimi jak osłabienie, wzmożona męczliwość, bladość czy pogorszenie koncentracji.

Dodatkowe możliwości łowieckie są kluczowe w przetrwaniu ryjówek, ponieważ zwierzęta te żerują przez całą dobę, zjadając niemal tyle, ile waży, głównie owady i inne bezkręgowce. Jeśli nie może jeść, umiera w ciągu 10 godzin.

- Wykazaliśmy, że jeden z członków licznego rodzaju Sorex jest jadowity. Jest więc prawdopodobne, że wytwarzanie jadu wśród ryjówkowatych i innych ssaków z rzędu owadożerów (Eulipotyphia), jest znacznie bardziej rozpowszechnione, niż się przypuszcza - czytamy w opublikowanej pracy.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zielona.interia.pl, Zoological Letters

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy