Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Obawiali się jego powrotu od dawna, już zbudził się ze snu. Gmina prosi o szczególną ostrożność
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 12.01.2024 12:03

Obawiali się jego powrotu od dawna, już zbudził się ze snu. Gmina prosi o szczególną ostrożność

Zniszczenia spowodowane przez niedźwiedzia
Zniszczenia spowodowane przez niedźwiedzia, źródło: pexels.com @Vincent M.A. Janssen, fot. UG Jaśliska

Lokalne władze z gminy Jaślisko (woj. podkarpackie) opublikowały ważny komunikat ostrzegający mieszkańców przed dzikim zwierzęciem. Ogromny, dziki drapieżnik od pewnego czasu grasuje po okolicy i zdążył już wyrządzić poważne szkody. Pracownicy Urzędu Gminy tłumaczą, jak zabezpieczyć się przed odwiedzinami nieproszonego gościa oraz jak zachować się w razie spotkania z nim.

W województwie podkarpackim grasuje groźny wandal

W powiecie krośnieńskim (woj. podkarpackie) dokonano wyjątkowo nieprzyjemnego odkrycia. Pod osłoną nocy ktoś zniszczył ule znajdujące się tuż obok Stacji Uzdatniania Wody w Szklarkach. Po oględzinach zniszczonych dóbr ustalono, że sprawcą był niedźwiedź. Dodać należy, że to nie pierwszy tego typu przypadek w tych okolicach.

Nie wiadomo czy za wszystkie szkody spowodowane w ciągu ostatnich kilku tygodni odpowiedzialny jest jeden, czy kilku przedstawicieli gatunku, który może być dużym zagrożeniem dla ludzi. Dlatego w trosce o dobro mieszkańców, lokalne władze podjęły decyzję o podjęciu zdecydowanych działań.

niedzwiedz-powrocil-zniszczyl-ule-dsmMfe.jpg
Ule zniszczone przez niedźwiedzia, fot. UG Jaśliska
Smog zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Jak chronić psa lub kota przed zanieczyszczeniem powietrza?

Lokalne władze wydały ważny komunikat. Każdy powinien o nim wiedzieć

Przedstawiciele Urzędu Gminy w Jaśliskach wydali oficjalny komunikat o niedźwiedziu, który zbliża się do ludzkich zabudować i może wyrządzić różnego rodzaju szkody. W związku z tym zaapelowano do lokalnych mieszkańców do podjęcia działań mających na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa oraz zniechęcenie dzikiego drapieżnika do wałęsania się w pobliżu domostw:

Prosimy o zabezpieczenie rzeczy znajdujących się na podwórku/ogródku/okolicy oraz poinformowanie innych osób o incydencie.

Niedźwiedzie są wszystkożerne. Wygłodniałe i mające ograniczony odstęp do pokarmów występujących w środowisku naturalnym nie pogardzą nie tylko miodem, ale również najróżniejszymi resztkami spożywczymi. 

Jak zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem?

Niedźwiedzie coraz częściej decydują się na żerowanie w pobliżu terenów zurbanizowanych. Dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, jak zachować się w razie spotkania z tym potencjalnie niebezpiecznym drapieżnikiem. Podkreślić należy, że niedźwiedzie z reguły unikają kontaktu z ludźmi i rzadko decydują się na atak. Jednak zaniepokojone mogą uznać, że to jedyna opcja gwarantująca im bezpieczeństwo. Dlatego w razie natknięcia się na największego drapieżnika występującego w Polsce należy:

  • Zachować spokój - wchodzenie w jakąkolwiek interakcję z niedźwiedziem może wzbudzić w nim niepokój tak samo jak nagłe zerwanie się do ucieczki czy głośny krzyk. Dlatego jeżeli natkniesz się na tego drapieżnika, nie wykonuj gwałtownych ruchów, tylko spokojnie oddal się od zwierzęcia.
  • Poinformować o zdarzeniu lokalne władze - warto dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale również o dobro ludzi przebywających w pobliżu. Dlatego jeżeli natkniesz się na niedźwiedzia przebywającego w okolicy zabudowań ludzkich, powiadom o tym lokalną policję lub straż miejską. 

Źródło: terazkrosno.pl, eska.pl