Swiatzwierzat.pl

youtube/Monroe County, NY

Nowo narodzona żyrafa próbuje brykać. Nikt nie spodziewał się po niej tak zgrabnego galopu

3 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Małe zwierzęta są urocze i nie da się zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Jednak na pewno nie wszyscy mieli okazję widzieć nowo narodzoną żyrafę, która próbuje brykać. Jej długie nogi są wprost stworzone do galopu. Pracownicy zoo w Monroe w Nowym Jorku udostępnili nagranie, które od razu wywoła uśmiech na waszych twarzach.

Żyrafy należą do zwierząt, które stają na nogi niedługo po narodzinach. Jedna z małych przedstawicielek swojego gatunku z zoo w Monroe wyraźnie nie mogła dłużej czekać w jednym miejscu. Brykała z pełną gracją, a dzięki temu, że jej podrygi zarejestrowały kamery, galop mogą podziwiać teraz internauci na całym świecie.

Mała żyrafa słodko galopuje po wybiegu pod czujnym okiem mamy

Żyrafka z zoo w Seneca Park podbiła serca użytkowników sieci. Urocze stworzenie wyraźnie cieszyło się czynnością, która wydaje się zupełnie normalna. Jednak młode zwierzę było z siebie ewidentnie dumnie, kiedy opanowało stanie, chodzenie, a nawet bieganie i brykanie na swoich długich nogach.

Radosny harcom małej żyrafy przyglądała się jej mama o imieniu Iggy. Pracownicy zoo nie ukrywali ogromnej radości z narodzin ssaka z długą szyją, ponieważ to pierwsze przypadek od założenia placówki, kiedy na świat przyszedł przedstawiciel tego gatunku. Nie ma się więc co dziwić, że stał się ich prawdziwym oczkiem w głowie. Warto zaznaczyć, że nowo narodzone żyrafy często niestety nie przeżywają pierwszych dni życia, w związku z czym muszą być pod całodobowym nadzorem opiekunów.

 

Co się stało z Szarikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”? Jeden z psich aktorów został wypchany

Co się stało z Szarikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”? Jeden z psich aktorów został wypchany

CZYTAJ DALEJ

Kilka ciekawostek o żyrafach

Żyrafy to bardzo imponujące ssaki, które rozbudzały ludzką wyobraźnię jeszcze za czasów starożytności. Ze względu na swój unikatowy wygląd nasi przodkowie uważali, że są skrzyżowaniem wielbłąda i lamparta, stąd wzięła się ich łacińska nazwa - giraffa camelopardalis. Istnieje aż dziewięć podgatunków tych zwierząt, a każdy z nich zamieszkuje na wolności inną część safari. 

Nie wszyscy mogą wiedzieć, że cętki na ciele każdej żyrafy są rozmieszczone w niepowtarzalny sposób. Im zwierzę jest starsze, tym ma ciemniejszą sierść, co z daleka pozwala oszacować doświadczonym podróżnikom ich wiek. Płeć rozróżnia się natomiast po rogach. Samice i młode osobniki mają na ich końcach włosy, natomiast rogi samców są łyse.

żyrafa.jpg
unsplash/Mike Setchell

W środowisku naturalnym żyrafy zjadają codziennie około 35 kg liści! Sprytne zwierzaki posilając się gatunkami drzew z kolcami, nie chcąc uszkodzić swoich nozdrzy, zamykają je tak, aby ostre końce nie mogły ich zranić. Co ciekawe, na górnej szczęce nie mają zębów, aby jeszcze łatwiej zjadać rośliny. Natomiast picie z wodopoju to dla nich nie lada wyzwanie, warto podkreślić, że schylone z głową w dole są zupełnie bezbronne w wypadku ataku drapieżnika. Prawdopodobnie dlatego są przystosowane do tak rzadkiego nawadniania - gatunki pustynne mogą obejść się bez wody do nawet trzech tygodni.

Ciąża samicy trwa 15 miesięcy, a podczas porodu młode spada na ziemię z wysokości około 2 metrów. Wszystko dlatego, że samica rodzi na stojąco. Nowo narodzona żyrafa staje na nogi już po około pół godzinie od przyjścia na świat. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!


źródło: animalchannel.co; travelnamibia.pl

Baby Fruit to kotek inny niż wszystkie. Nauczył się czerpać z życia pełnymi łapkami

Baby Fruit to kotek inny niż wszystkie. Nauczył się czerpać z życia pełnymi łapkami

CZYTAJ DALEJ
Była przekonana, że kupiła jamnika miniaturowego. Nie mogła być w większym błędzie

Była przekonana, że kupiła jamnika miniaturowego. Nie mogła być w większym błędzie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Znaleźli aligatora w tragicznym stanie, koszmar, co miał w brzuchu. "Tragedia tej sytuacji jest przypomnieniem"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szedł przez las i dokonał odkrycia. Mieszkańcy w strachu, nie był to zwykły dzik
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak witają się pieski preriowe? Opiekunka wszystko nagrała, najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pochwalił się, jakiego kotka znalazł na ulicy. Internauci przecierają oczy, "Skąd go wytrzasnąłeś?!"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szklana kula dla rybek - dlaczego to zły pomysł? "Efekt pralki" to tylko jedno z zagrożeń
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]