Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Niezwykłe stworzenia w Bałtyku. Eksperci toczą zażartą dyskusję, mowa o delfinach
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 14.04.2022 14:14

Niezwykłe stworzenia w Bałtyku. Eksperci toczą zażartą dyskusję, mowa o delfinach

Morze Bałtyckie
Marek BAZAK/East News

W Morzu Bałtyckim koło Jastrzębiej Góry zaobserwowano dwa rzadkie stworzenia. Na podstawie zdjęć i materiału filmowego, badacze zidentyfikowano je jako bardzo rzadkie delfiny. Dotychczas przedstawicieli tego gatunku spotykał na polskich wodach tragiczny los.

Czyżby polskie morze nawiedził potwór z Loch Ness? A gdzieżby, choć pojawienie się tych stworzeń jest równie nieprawdopodobne, co zobaczenie fantastycznej istoty ze Szkocji. Badacze potwierdzili, że w Bałtyku okryto delfiny białobokie.

Delfiny przypłynęły do Morza Bałtyckiego

Morskie stworzenia jako pierwsza zaobserwowała kobieta, która udała się na spacer po plaży. 13 kwietnia pani Klaudia dostrzegła na tafli wody ciemny obiekt, który wyłaniał się w oddali. Przeczuwając, że może być to egzotyczne stworzenie, natychmiast złapała za telefon i wszystko udokumentowała.

Nagranie trafiło do redakcji serwisu "Nadmorski24.pl", a następnie zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Internauci bardzo intensywnie zastanawiali się nad przynależnością gatunkową zaobserwowanego stworzenia.

Ze względu na ograniczoną widoczność, początkowo obstawiano, że może był to morświn. Szybko jednak wykluczono tę możliwość, zważywszy na fakt, iż morświny mają niziutką i trójkątną płetewkę. Na nagraniu jednak wyraźnie widać sierpowate i wygięte do tyłu długie, wysokie płetwy.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać ostateczną odpowiedź na pytanie, jaka morska istota przypłynęła w okolice Jastrzębiej Góry, redaktorzy skontaktowali się z badaczami ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Naukowcy przeanalizowali załączony materiał dowodowy i wstępnie ocenili, że na nagraniu widać nie jednego, a dwa delfiny. Ewidentnie polowały na ryby, gdyż towarzyszyły im mewy.

- Delfiny w Bałtyku i to nie byle jakie delfiny- skomentowała ekspertka Iwona Pawliczka ze stacji morskiej w Helu w rozmowie z portalem "Nadmorski 24.pl. - Widoczne na materiale bardzo ciemne grzbiety, bez jasnych ubarwień charakterystycznych dla innych gatunków powodują, że najbardziej prawdopodobnym gatunkiem jest delfin białoboki.

Delfiny narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo

Pawliczka wyjaśniła, że jeśli faktycznie potwierdzi się to, że zaobserwowany gatunek jest delfinem białobokim, będzie to niezwykły rarytas przyrodniczy. Niemniej jednak to nie pierwszy przypadek, gdy to rzadkie stworzenie przypłynęło z Morza Północnego do Bałtyku.

Poprzednim razem gatunek ten został znaleziony martwy po tym, jak fale wyrzuciły go na brzeg. Badacze podkreślają, że wielkim zagrożeniem dla nich są sieci rybackie, zwłaszcza teraz, w okresie wiosennego tarła i intensywnych połowów.

Delfiny białobokie nie są przyzwyczajone do życia w wodach Bałtyku, dlatego ich wizyty odbywają się sporadycznie i przypadkowo.

Źródło: Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Polecane