Swiatzwierzat.pl
Morze Bałtyckie

Marek BAZAK/East News

Niezwykłe stworzenia w Bałtyku. Eksperci toczą zażartą dyskusję, mowa o delfinach

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W Morzu Bałtyckim koło Jastrzębiej Góry zaobserwowano dwa rzadkie stworzenia. Na podstawie zdjęć i materiału filmowego, badacze zidentyfikowano je jako bardzo rzadkie delfiny. Dotychczas przedstawicieli tego gatunku spotykał na polskich wodach tragiczny los.

Czyżby polskie morze nawiedził potwór z Loch Ness? A gdzieżby, choć pojawienie się tych stworzeń jest równie nieprawdopodobne, co zobaczenie fantastycznej istoty ze Szkocji. Badacze potwierdzili, że w Bałtyku okryto delfiny białobokie.

Delfiny przypłynęły do Morza Bałtyckiego

Morskie stworzenia jako pierwsza zaobserwowała kobieta, która udała się na spacer po plaży. 13 kwietnia pani Klaudia dostrzegła na tafli wody ciemny obiekt, który wyłaniał się w oddali. Przeczuwając, że może być to egzotyczne stworzenie, natychmiast złapała za telefon i wszystko udokumentowała.

Nagranie trafiło do redakcji serwisu "Nadmorski24.pl", a następnie zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Internauci bardzo intensywnie zastanawiali się nad przynależnością gatunkową zaobserwowanego stworzenia.

Ze względu na ograniczoną widoczność, początkowo obstawiano, że może był to morświn. Szybko jednak wykluczono tę możliwość, zważywszy na fakt, iż morświny mają niziutką i trójkątną płetewkę. Na nagraniu jednak wyraźnie widać sierpowate i wygięte do tyłu długie, wysokie płetwy.

szczeniak

Bezdomny szczeniak podzielił się jedzeniem z ratownikami. Jego historia wyciska łzy z oczu

CZYTAJ DALEJ

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać ostateczną odpowiedź na pytanie, jaka morska istota przypłynęła w okolice Jastrzębiej Góry, redaktorzy skontaktowali się z badaczami ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Naukowcy przeanalizowali załączony materiał dowodowy i wstępnie ocenili, że na nagraniu widać nie jednego, a dwa delfiny. Ewidentnie polowały na ryby, gdyż towarzyszyły im mewy.

- Delfiny w Bałtyku i to nie byle jakie delfiny- skomentowała ekspertka Iwona Pawliczka ze stacji morskiej w Helu w rozmowie z portalem "Nadmorski 24.pl. - Widoczne na materiale bardzo ciemne grzbiety, bez jasnych ubarwień charakterystycznych dla innych gatunków powodują, że najbardziej prawdopodobnym gatunkiem jest delfin białoboki.

Delfiny narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo

Pawliczka wyjaśniła, że jeśli faktycznie potwierdzi się to, że zaobserwowany gatunek jest delfinem białobokim, będzie to niezwykły rarytas przyrodniczy. Niemniej jednak to nie pierwszy przypadek, gdy to rzadkie stworzenie przypłynęło z Morza Północnego do Bałtyku.

Poprzednim razem gatunek ten został znaleziony martwy po tym, jak fale wyrzuciły go na brzeg. Badacze podkreślają, że wielkim zagrożeniem dla nich są sieci rybackie, zwłaszcza teraz, w okresie wiosennego tarła i intensywnych połowów.

Delfiny białobokie nie są przyzwyczajone do życia w wodach Bałtyku, dlatego ich wizyty odbywają się sporadycznie i przypadkowo.

unsplash/Nataliia Kvitovska

Rasy psów z zapierającymi dech w piersiach niebieskimi oczami. Zachwyca się nimi cały świat

Chociaż błękitne oczy u ludzi nie występują wcale rzadko, to u psów wyglądają zjawiskowo. U jakich ras pojawiają się te wyjątkowe barwy tęczówek? Przedstawiamy je w naszej galerii. (fot. unsplash/Nataliia Kvitovska)

Zobacz galerię >

WIELKANOCNY QUIZ: Co symbolizują poszczególne zwierzątka? Nawet uczeń podstawówki zna odpowiedź

Pytanie 1 z 5

Które zwierzątko według tradycji przynosi dzieciom wielkanocne prezenty?

Źródło: Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >