Swiatzwierzat.pl

facebook/Sewerby Hall and Gardens

Nie żyje najstarszy na świecie pingwin Humboldta. Rosie miała niebawem świętować 33. urodziny

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Media na całym świecie obiegła smutna wieść. Najstarszy na świecie pingwin Humboldta odszedł do wieczności. Te przykre wydarzenia rozegrały się niedługo przed 33. urodzinami Rosie. Przez lata była dumą ogrodu zoologicznego Sewerby w Wielkiej Brytanii, gdzie traktowano ją jak prawdziwą gwiazdę.

Niestety zamiast cieszyć się z kolejnych urodzin najstarszego pingwina Humboldta, zwanego też peruwiańskim, opiekunowie oraz fani Rosie muszą pogodzić się z bolesną stratą. "Wszyscy będziemy za nią bardzo tęsknić” – napisał główny opiekun w Park Sewerby Hall and Gardens, John Pickering w poście na Facebooku. 

Zmarł najstarszy na świecie pingwin Humboldta

Ogród zoologiczny Sewerby w Wielkiej Brytanii poinformował, że 10 marca odeszła we śnie Rosie. Samica pingwina Humboldta przyszła na świat w niewoli i zamieszkała w nim w 1990 roku wraz ze swoim partnerem Dionem, gdzie trafili jako kilkumiesięczne pisklęta z Birdworld w Surrey. 

Zwierzęta nie potrzebowały wiele czasu, aby zaaklimatyzować się w nowym domu. Co roku wydawały na świat potomstwo, a także szybko stały się oczkiem w głowie nie tylko opiekunów, ale również ulubieńcami zwiedzających zoo.

- Rosie zajmowała szczególne miejsce w sercach opiekunów, jak i gości, którzy lubili obserwować ją w porze karmienia i często pytali, jak się czuje. To była absolutna radość dla nas wszystkich w zespole, opiekować się nią przez te wszystkie lata i patrzeć, jak ona sama zajmuje się swoimi pisklętami - opowiada o samicy główny opiekun pingwinów, John Pickering.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Niedługo miała obchodzić 33. urodziny

Oprócz zdrowia reprodukcyjnego i doskonałego wywiązywania się z obowiązku przedłużania swojego gatunku, Rosie stała się gwiazdą na skalę światową jeszcze z jednego względu. Otóż była najdłużej żyjącym przedstawicielem pingwinów peruwiańskich. Ten gatunek o charakterystycznym czarnym dziobie z różową nasadą dożywa w niewoli około 20-25 lat. Najstarszy pingwin Humboldta dożył 36 lat.

Dwa lata temu, kiedy świętowała swoje 30. urodziny, rozpisywały się o niej zagraniczne media - nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii, a nawet Turcji czy Arabii Saudyjskiej.

Chcąc uczcić pamięć długowiecznej pupilki, ogród zoologiczny zaprasza wszystkich gości, do wzięcia udziału w internetowej akcji. Wystarczy udostępnić zdjęcie Rosie w social mediach i użyć hashtagu #RememberingRosie. 

 

Pingwiny Humboldta to gatunek mocno zagrożony wyginięciem

Pingwiny Humboldta to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków tuż obok pingwinów z Galapagos. Na wolności zamieszkują głównie wybrzeża Ameryki Południowej, a większość czasu spędzają w wodach przybrzeżnych. Żywią się rybami i kalmarami. Od 2000 roku uznaje się je za gatunek narażony na wyginięcie. 

Co ciekawe, jednym z powodów zmiany statusu są połowy denne, podczas których zwierzęta te trafiają do sieci wraz z rybami. Najczęściej poranione ptaki są wyrzucane z powrotem do wody. Dodatkowo negatywny wpływ na populację tego gatunku mają rosnące temperatury w Arktyce oraz połowy organizowane na wodzie, w których żyją pingwiny, co zmniejsza liczbę dostępnych ryb.

źródło: podroze.gazeta.pl

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

CZYTAJ DALEJ
 Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Król polskich lasów dał się "złapać" w fotopułapkę. Taki okaz to prawdziwa rzadkość
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Młody biały tygrys wyrzucony na śmietnik. Istnieje obawa, że jest sparaliżowany
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rybak miał trudności z oddychaniem, prawie się udusił. Lekarz usunął żywe zwierzę z jego przełyku
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Inwazyjny gatunek żółwia schwytany pod Warszawą. "Może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świat poruszony zdjęciami ostatniego nosorożca. Czy tego gatunku nie da się już ocalić?
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]