Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nie żyje najstarszy na świecie pingwin Humboldta. Rosie miała niebawem świętować 33. urodziny
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 15.03.2023 16:23

Nie żyje najstarszy na świecie pingwin Humboldta. Rosie miała niebawem świętować 33. urodziny

None
facebook/Sewerby Hall and Gardens

Media na całym świecie obiegła smutna wieść. Najstarszy na świecie pingwin Humboldta odszedł do wieczności. Te przykre wydarzenia rozegrały się niedługo przed 33. urodzinami Rosie. Przez lata była dumą ogrodu zoologicznego Sewerby w Wielkiej Brytanii, gdzie traktowano ją jak prawdziwą gwiazdę.

Niestety zamiast cieszyć się z kolejnych urodzin najstarszego pingwina Humboldta, zwanego też peruwiańskim, opiekunowie oraz fani Rosie muszą pogodzić się z bolesną stratą. "Wszyscy będziemy za nią bardzo tęsknić” – napisał główny opiekun w Park Sewerby Hall and Gardens, John Pickering w poście na Facebooku. 

Zmarł najstarszy na świecie pingwin Humboldta

Ogród zoologiczny Sewerby w Wielkiej Brytanii poinformował, że 10 marca odeszła we śnie Rosie. Samica pingwina Humboldta przyszła na świat w niewoli i zamieszkała w nim w 1990 roku wraz ze swoim partnerem Dionem, gdzie trafili jako kilkumiesięczne pisklęta z Birdworld w Surrey. 

Zwierzęta nie potrzebowały wiele czasu, aby zaaklimatyzować się w nowym domu. Co roku wydawały na świat potomstwo, a także szybko stały się oczkiem w głowie nie tylko opiekunów, ale również ulubieńcami zwiedzających zoo.

- Rosie zajmowała szczególne miejsce w sercach opiekunów, jak i gości, którzy lubili obserwować ją w porze karmienia i często pytali, jak się czuje. To była absolutna radość dla nas wszystkich w zespole, opiekować się nią przez te wszystkie lata i patrzeć, jak ona sama zajmuje się swoimi pisklętami - opowiada o samicy główny opiekun pingwinów, John Pickering.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Niedługo miała obchodzić 33. urodziny

Oprócz zdrowia reprodukcyjnego i doskonałego wywiązywania się z obowiązku przedłużania swojego gatunku, Rosie stała się gwiazdą na skalę światową jeszcze z jednego względu. Otóż była najdłużej żyjącym przedstawicielem pingwinów peruwiańskich. Ten gatunek o charakterystycznym czarnym dziobie z różową nasadą dożywa w niewoli około 20-25 lat. Najstarszy pingwin Humboldta dożył 36 lat.

Dwa lata temu, kiedy świętowała swoje 30. urodziny, rozpisywały się o niej zagraniczne media - nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii, a nawet Turcji czy Arabii Saudyjskiej.

Chcąc uczcić pamięć długowiecznej pupilki, ogród zoologiczny zaprasza wszystkich gości, do wzięcia udziału w internetowej akcji. Wystarczy udostępnić zdjęcie Rosie w social mediach i użyć hashtagu #RememberingRosie. 

 

Pingwiny Humboldta to gatunek mocno zagrożony wyginięciem

Pingwiny Humboldta to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków tuż obok pingwinów z Galapagos. Na wolności zamieszkują głównie wybrzeża Ameryki Południowej, a większość czasu spędzają w wodach przybrzeżnych. Żywią się rybami i kalmarami. Od 2000 roku uznaje się je za gatunek narażony na wyginięcie. 

Co ciekawe, jednym z powodów zmiany statusu są połowy denne, podczas których zwierzęta te trafiają do sieci wraz z rybami. Najczęściej poranione ptaki są wyrzucane z powrotem do wody. Dodatkowo negatywny wpływ na populację tego gatunku mają rosnące temperatury w Arktyce oraz połowy organizowane na wodzie, w których żyją pingwiny, co zmniejsza liczbę dostępnych ryb.

źródło: podroze.gazeta.pl

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich
Will Atherton to behawiorysta i trener psów z Wielkiej Brytanii, który swoimi doświadczeniami z czworonogami i wiedzą, jaką udało mu się zgromadzić przez lata, chętnie dzieli się z internautami za pośrednictwem swojego TikToka. Tym razem ekspert zdradził, jakie rasy psów uważa za najwierniejsze. Te zwierzaki dla swoich opiekunów byłyby w stanie zrobić niemal wszystko.Znany psi trener Will Atherton postanowił pomóc przyszłym właścicielom czworonogów. W krótkim materiale na TikToku wyjawił, na jakie rasy należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zyskać wiernego i lojalnego stróża rodziny.
Czytaj dalej
Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać
Pewna Amerykanka przygarnęła z ulicy małego kota o czarnym umaszczeniu. Wtedy była przekonana, że urocza kulka wyrośnie na pięknego mruczka z nieco dłuższym futerkiem, jednak po upływie kilku tygodni z jej podopiecznym zaczęło dziać się coś dziwnego. W życiu by się nie spodziewała, że pyszczek zwierzęcia zmieni się nie do poznania.Kobieta o imieniu Erin przygarnęła swojego pupila, kiedy miał zaledwie osiem tygodni. Mruczek wyszedł z krzaków nieopodal domu jej byłego chłopaka, a ona od razu wiedziała, że to nie przypadek. Tak między nią a zwierzakiem narodziła się miłość od pierwszego wejrzenia.
Czytaj dalej