Swiatzwierzat.pl
Niedźwiedzica Tatra

facebook/Warszawskie ZOO

Z samego rana warszawskie ZOO przekazało smutną wiadomość. Nie żyje niedźwiedzica Tatra

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Nie żyje niedźwiedzica Tatra. Władze warszawskiego ZOO przekazały smutną wiadomość za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zwierzę przeżyło 38 lat i było jednym z najstarszych mieszkańców ogrodu zoologicznego. Opiekunowie niedźwiedzia nie

Nie żyje Tatra, niekwestionowana gwiazda Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Była jedną z najstarszych podopiecznych, którą od 38 lat można było podziwiać w pełnej okazałości na warszawskim wybiegu od strony al. Solidarności. To właśnie tam przyszła na świat i w tym samym miejscu wydała na świat 7 niedźwiedziątek.

Nie żyje niedźwiedzica z warszawskiego ZOO

Śmierć Tatry jest ogromnym ciosem dla wszystkich opiekunów, weterynarzy, a z pewnością także odwiedzających warszawski ogród zoologiczny. Niedźwiedzica brunatna była nieoficjalnym symbolem tego miejsca, bowiem należała do grupy najstarszych podopiecznych placówki. Starsza od niej jest jedynie foka Sława. 

Latem 2019 roku Tatra przeprowadziła się na nowy wybieg, gdzie w spokoju mogła cieszyć się emeryturą. Decyzja o ulokowaniu zwierzęcia w innej części ogrodu została podyktowana stanem jego zdrowia. Już wtedy zaobserwowano, że ma coraz większe problemy z mobilnością, dlatego płaski teren był dla niej dużo bardziej komfortowy.

Nowa lokalizacja niemal natychmiast przypadła Tatrze do gustu. Niedźwiedzica chętnie wylegiwała się na prywatnym wybiegu, korzystając z ładnej pogody. Od samego początku humor i apetyt jej dopisywały. 

Pracownicy wspominają, że w ubiegłego Sylwestra wspólnie świętowali 38 urodziny Tatry, co w niedźwiedzim standardzie jest już wiekiem mocno emerytalnym. Warto zaznaczyć, że przedstawiciele jej gatunku zazwyczaj dożywają około 35 lat. Wkrótce jednak zauważono, że wieku niestety nie da się oszukać. 

Starsza niedźwiedzica całkiem straciła siły

Zarówno opiekunowie, jak i weterynarze od dłuższego czasu starali się lekami poprawić samopoczucie Tatry oraz złagodzić ból towarzyszący poruszaniu. Mimo to miała coraz większe trudności w chodzeniu i wstawaniu, aż pewnego dnia całkowicie opadła z sił.

Pracownicy byli zmuszeni podjąć decyzję o eutanazji zwierzęcia ze względu na fatalny stan jego zdrowia. Dodają, że Tatra zawsze była kochanym i kontaktowym niedźwiedziem, dlatego jej śmierć pozostawi w sercach ogromną pustkę. 

- Musieliśmy podjąć okropnie trudną, ale najlepszą dla Tatry, decyzję i w sobotę 6 lutego po południu misia zasnęła na zawsze - czytamy na Facebooku. - Jesteśmy pewni, że za Tęczowym Mostem Księżna Tatra kokosi się rozkosznie w słomie i zajada ulubione winogrona.

Z ogromnym żalem i niewypowiedzianym smutkiem składamy kondolencje wszystkim opiekunom Tatry. Jej odejście to wielka strata dla Warszawy, ale i całego świata zwierząt, który w ostatnim czasie pożegnał się z jeszcze jedną polską gwiazdą. Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy o zaciętej walce o życie słonicy Lindy z poznańskiego ZOO, która niestety zakończyła się niepowodzeniem. Mimo usilnym starań zwierzę odeszło nagle i zostawiło wyłom w sercach pracowników placówki.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tatry. Niedźwiedź wszedł do hotelowej restauracji. Nie umknął uwadze pracowników, jest zdjęcie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Połaskotał rybę, dla zabawy wszystko nagrał. Okrutna rozrywka kosztowała ją niewyobrażalne cierpienie

Czytaj więcej >
policja.pl

Inne zwierzęta

Niecodzienna akcja ratunkowa. Policjanci uratowali sarnę, która wypadła z brzucha matki

Czytaj więcej >