Nie przytulaj psa. Większość zwierzaków toleruje to z konieczności
Nie ma wątpliwości, że psy potrzebują czułości i interakcji emocjonalnej. Okazuje się jednak, że wyraz bliskości, jakim jest przytulanie, jest przez zwierzaki zupełnie inaczej odbierany. Behawioryści wyjaśniają, dlaczego powinniśmy oszczędzić czworonogom nadmiernych kontaktów cielesnych.
Któż z nas nie lubi się przytulać? A zastanawialiście się kiedykolwiek, czy psy to lubią? Chociaż zwierzaki generalnie chętnie przystają na głaskanie i potrzebują kontaktu fizycznego z człowiekiem, według behawiorystów zwierząt niektóre sytuacje odbierają w zgoła inny sposób niż ludzie. Przytulanie jest jedną z nich.
Dlaczego większość psów nie lubi przytulania?
Przytulanie jest jednym z wielu ludzkich zachowań, które wydają nam się oznaką sympatii lub formą zabawy. Ten jeden z najbardziej instynktownych gestów ma w sobie ogromna moc. Podczas jego trwania następuje wystrzał oksytocyny, hormonu dającego poczucie zadowolenia, bezpieczeństwa i spokoju.
Tymczasem niektóre ludzkie zachowania, które uważane są za gesty pożądane, mogą okazać się nietrafione w odniesieniu do psów. Z ich punktu widzenia ciało przy ciele staje się źródłem stresu, ponieważ przypomina zaciekłą walkę.
Prof. Stanley Coren z University of British Columbia, emerytowany psycholog, trener i autor książki „Inteligencja Psów” w oparciu o wieloletnie obserwacje twierdzi, że psów w żadnym wypadku nie powinno się przytulać, ściskać czy całować. Jak tłumaczy na swoim blogu, gdy czworonogi nie potrafią zinterpretować tych gestów.
- Odbiera ją wręcz jako zagrażającą. Unieruchomiony, nie może wykonać ruchu. I zaczyna się stresować. Możemy tak wpędzić psa w depresję. Lepiej zachować podobne czułe gesty dla dwunożnych członków rodziny - czytamy.
Pies to nie przytulanka
Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku ludzi, każdy pies ma własne upodobania. Mimo, iż może nam się wydawać, że nasz pupil uwielbia się przytulać, nie powinniśmy zmuszać go do stresujących czynności wbrew jego woli.
Behawioryści zwierząt zwracają uwagę, że jeśli psy odwracają głowę, spowalniają ruchy, kładą uszy po sobie lub zaczynają być widoczne białka ich oczu – lepiej zachować ostrożność. Są to sygnały, którymi zwierzęta posługują się na co dzień w celu uniknięcia konfliktu i zakomunikowania, że czują się zagrożone. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że pies poczuje się do tego stopnia niekomfortowo, że zaatakuje człowieka.
Jeśli więc chcesz wyrazić miłość wobec czworonoga, lepiej ogranicz się do pochwały, podrapania go za uchem czy poklepania po szyi, przedpiersiu lub u nasady ogona. Gwarantujemy, że w ten sposób oszczędzisz mu niepotrzebnego stresu i będzie to nie dla niego większa przyjemność niż obejmowanie. Źródło: wysokieobcasy.pl, polityka.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Prowokacyjny apel do właścicieli zwierząt. Chodzi o sprzątanie
-
Kot został gwiazdą programu na żywo. Kamery ani trochę go nie speszyły
-
Test na spostrzegawczość: Zauważysz na zdjęciu ukrytego kotka