Swiatzwierzat.pl Koty Nauczycielka straciła pracę, bo kot przeszkadzał w lekcji online. Sąd stanął po jej stronie
unsplash/Catherine Heath

Nauczycielka straciła pracę, bo kot przeszkadzał w lekcji online. Sąd stanął po jej stronie

20 sierpnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Nauczycielka plastyki w Kantonie na południu Chin została zwolniona przez swojego kota. Nie przewidziała, że zachowanie zwierzęcia w trakcie lekcji online ściągnie na nią bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Sąd uznał jednak, że zwolnienie kobiety było bezprawne i przyznał jej odszkodowanie.

Bieżąca pandemia pokazała, jak bardzo groźne są koronawirusy i jak dramatycznie może zmienić się świat, w którym nagle rozprzestrzenia się patogen. Jednym z nietypowych wyzwań, z jakimi przyszło nam się zmierzyć w nowych realiach, jest praca i edukacja zdalna.

Zawieszenie lekcji stacjonarnych w szkołach na rzecz wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość nastręczyło wiele trudności zarówno uczniom, jak i nauczycielom. W dodatku obecność dzieci oraz zwierzaków dopraszających się uwagi ze strony opiekunów potrafi działać na naszą niekorzyść.

Kot zakłócił lekcję online. Nauczycielka straciła pracę

Do incydentu z udziałem kota doszło w czerwcu 2021 roku. Nauczycielka sztuki o nazwisku Luo została zwolniona w związku z wybrykami swojego podopiecznego w trakcie prowadzonych przez nią zajęć online. Pupil postanowił odciągnąć uwagę uczniów od przerabianego materiału i kilkukrotnie przespacerował się w zasięgu kamerki internetowej.

Firma zarządzająca nauką online uznała, że pięciokrotne pojawienie się kota w kadrze podczas jednej lekcji to naruszenie regulaminu i podała to jako powód zwolnienia kobiety z pracy. Warto nadmienić, że w tym przypadku zwolnienia nauczycielki nie domagali się sami uczniowie czy też ich rodzice.

Sąd przyznał kobiecie odszkodowanie

Polska Agencja Prasowa powołuje się na dziennik Guangzhou Ribao i donosi, że nauczycielka odwołała się od decyzji do sądu pracy, a ten nakazał firmie wypłacić nauczycielce odszkodowanie za bezprawne zerwanie umowy. Firma nie zgodziła się z tym orzeczeniem i wniosła skargę do sądu cywilnego.

Firma przekonywała, że w czasie lekcji Luo oddawała się czynnościom niezwiązanym z nauczaniem. Sąd w kantońskiej dzielnicy Tianhe uznał jednak, że nawet w obecności kota nauczycielka nie przerwała lekcji.

17 sierpnia 2022 roku lokalne media podały, że sędzia Liao Yajing orzekł, iż przepisy i regulacje wprowadzane przez pracodawcę muszą być nie tylko zgodne z prawem, ale również „sprawiedliwe i rozsądne”, stąd kobiecie należy się odszkodowanie w wysokości 41,2 tys. juanów (28,2 tys. zł). Podczas ogłaszania wyroku dodał, że firma kierująca pracownika do pracy zdalnej nie może mieć wobec niego dokładnie takich samych oczekiwań, jak w przypadku pracy stacjonarnej.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: PAP

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy