Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Najlepszy odstraszasz na komary. Pożegnaj się z nieznośnym bzyczeniem, zadziała jak gaz pieprzowy
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 11.07.2023 11:16

Najlepszy odstraszasz na komary. Pożegnaj się z nieznośnym bzyczeniem, zadziała jak gaz pieprzowy

Pogryzienie przez komara
Komar, źródło: pexels.com @Jimmy Chan, unsplash/Jacob Morrison

W letnim okresie wiele gatunków zwierząt wykazuje największą aktywność. Wiele z nich jest mile widziana w towarzystwie człowieka. Jednak niektóre bywają bardzo uciążliwe. Jednym z najbardziej nielubianych są zdecydowanie komary. Nic dziwnego - inwazja tych małych stworzeń może skończyć się nieprzyjemnymi ukąszeniami, które swędzą przez kilka kolejnych dni. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym można skutecznie uniknąć z nimi konfrontacji. 

Komary nie cierpią tych roślin

Jednym z najmniej oczywistych sposobów, dzięki którym można zabezpieczyć się przed atakiem komarów, jest sadzenie w ogrodzie konkretnych gatunków roślin. Te małe, krwiożercze bestie są bardzo wrażliwe na zapachy. Zdarza się, że kwiaty i zioła, które powszechnie są uwielbiane przez ludzi, z perspektywy komarów są odrażające. Warto to wykorzystać. Oto gatunki, których komary starają się unikać: 

  • bazylia;
  • mięta;
  • turówka wonna;
  • mirt;
  • bodziszek cuchnący.

Każda z tych roślin ma bardzo charakterystyczny zapach. Co więcej, części z nich można wykorzystać nie tylko w celach “obronnych” przed komarami. Mięta oraz bazylia doskonale sprawdzi się jako dodatek w kuchni, natomiast mirt i bodziszek cuchnący jest gatunkiem ozdobnym.

Plażowicz chciał stanąć w szranki z dzikiem w Sopocie. Mógł narobić sobie poważnych problemów?

Zapachy, dzięki którym odstraszysz komary

Sadzenie roślin nielubianych przez komary nie zawsze sprawdzi się w każdej sytuacji. Często potrzebny jest sposób, który równie dobrze sprawdzi się podczas aktywnego wypoczynku. W takich okolicznościach również warto postawić na specyficzne zapachy, jednak w nieco bardziej “mobilnej” formie. 

Olejki eteryczne to naturalny sposób na odstraszenie komarów. Insekty te nie lubią olejku migdałowego, goździkowego, waniliowego, eukaliptusowego oraz sosnowego. Wybór jest naprawdę spory. Z pewnością znajdziesz coś, co będzie komfortowe dla Twoich nozdrzy i jednocześnie zabezpieczy Cię przed komarami. 

insect-g70a44707a_1280.jpg
Komary - nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne insekty, źródło: pixabay/jggrz

Ogranicz populację komarów w swojej okolicy

Jak mówi stare polskie przysłowie: “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego w trakcie sezonu letniego warto dbać o to, żeby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu okolicznej populacji komarów. 

Zwierzęta te najchętniej rozmnażają się w małych zbiornikach wodnych. Zaleca się więc regularnie sprawdzać, czy w przydomowych pojemnikach na deszczówkę nie zalęgły się larwy komarów. W razie stwierdzenia ich obecności należy wylać całą wodę wraz z jej mieszkańcami. 

Ponadto warto wiedzieć, że ciemne kolory przyciągają komary. Insekty chętniej wkłują się w tych, którzy są ubrani na czarno. Dlatego podczas letnich wieczornych wycieczek należy postawić na jasne ubrania. 

Źródło: muratordom.pl, poradnikzdrowie.pl