Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Które czworonogi nie grzeszą rozumem? Oto 10 najmniej inteligentnych ras psów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 17.03.2021 01:00

Które czworonogi nie grzeszą rozumem? Oto 10 najmniej inteligentnych ras psów

Zdjęcie podglądowe - shih tzu
unsplash/Edson Torres

Na samym początku warto pamiętać, że tak jak w przypadku ludzi pies jest psu nierówny. Mały chihuahua i wielki owczarek – to kompletnie inne przypadki, dlatego nikt nie powinien oczekiwać, że w kwestii charakteru, predyspozycji do nauki i poziomu inteligencji będą jednakowe. Niektóre czworonogi są naturalnie łatwiejsze do ułożenia, szybciej odczytują różnego rodzaju znaki i gesty, przez co są błyskotliwsze w porównaniu z innymi. Czy zatem to, że dany czworonóg nie grzeszy sprytem musi od razu świadczyć o tym, że jest głupi? 

Czy głupie psy naprawdę istnieją?

Inteligencja zwierząt ma wiele odcieni, podobnie jak ludzka. Co zatem decyduje o tym, że jedne rasy psów są uważane za mądrzejsze od innych? Na to pytanie odpowiedział dr Stanley Coren, który stał się znany opinii publicznej, za serię książek dotyczących inteligencji, zdolności umysłowych i historii psów.

W 1994 r. profesor psychologii oraz badacz neuropsychologiczny napisał książkę zatytułowaną "The Intelligence of Dogs". Ekspert wziął pod lupę ponad 100 ras psów i w oparciu o trzy konkretne typy inteligencji stworzył ranking najmądrzejszych czworonogów. Poniżej przedstawiamy zasady oceny, którymi się kierował przy klasyfikacji.

 1. Inteligencja instynktowna (umiejętność wykonywania zadań, które zostały wyhodowane do wykonywania jak polowanie lub wypas)

 2. Inteligencja adaptacyjna (umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów i uczenia się z wcześniejszych doświadczeń)

 3. Inteligencja pracy i posłuszeństwa (umiejętność uczenia się, gdy uczą ich ludzie)

Biorąc pod uwagę wymienione warianty, możliwe jest skategoryzowanie psów pod względem ich zdolności umysłowych. Nic więc dziwnego, że zwierzaki takie jak owczarki niemieckie, belgijskie bądź australijskie, border collie, golden retrievery czy labradory, które podlegają próbom pracy i z łatwością "załapują" nowe komendy, zajmują wysokie miejsca w rankingu najmądrzejszych ras psów. Więcej informacji na temat pierwszej dziesiątki psich bystrzaków możesz znaleźć tutaj.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Top 10 ras psów, które nie grzeszą inteligencją

Psy są zwierzętami, które dają ludziom wiele radości, wsparcia, a przede wszystkim uczą nas wyrozumiałości, empatii i tego, by z każdym dniem być lepszym człowiekiem. Choć pomiar psiej inteligencji jest ciekawą zagadką, odpowiedź na nią wcale nie świadczy o tym, że dany czworonóg jest mniej lub bardziej wartościowy, niż inny. Każdy pupil, bez względu na to, czy uplasował się na podium rankingu, czy też znalazł się na szarym końcu, ma swój własny charakter i predyspozycje, a także był hodowany w zupełnie innych warunkach. 

Pamiętajmy, że pies może być dobry w pewnych rzeczach, a nie tak dobry w innych. Niemniej jednak zarówno rasowy pies, jak i kundelek może stać się wspaniałym przyjacielem i samą swoją obecnością rozjaśniać życie swoich opiekunów. Dlatego też doceniajmy je przede wszystkim za dobre serce i miłość, jaką bezwarunkowo nas obdarowują.

Jeśli jednak wciąż ciekawi Cię, jakie zwierzęta znalazły się w TOP 10 "najgłupszych" ras psów, to pełen ranking znajdziesz poniżej. 

 1. Basset Hound

 2. Dog angielski

 3. Pies gończy

 4. pekińczyk

 5. Ogar

 6. Borzoi

 7. Chow Chow

 8. Buldog

 9. Basenji

 10. Chart afgański

Zaznaczamy, że wszystkie wymienione czworonogi znalazły się na liście z różnych powodów. Jedne są za zbyt uparte, nieuważne, przesadnie zachłanne, czy też nie lubią słuchać się właścicieli, podczas gdy inne uchodzą za flegmatyczne oraz problematyczne w socjalizacji z ludźmi i innymi zwierzętami. Ale w końcu każdy ma swoje wady i zalety, nieprawdaż?

 Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt: