Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Najgłupsze "mądrości" i mity na temat psów. Czy również wciąż w nie wierzysz?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.04.2021 02:00

Najgłupsze "mądrości" i mity na temat psów. Czy również wciąż w nie wierzysz?

Zdjęcie ilustracyjne; pies
unsplash/James Barker

Wśród miłośników i właścicieli zwierząt domowych panuje wiele przeświadczeń na temat najlepszych przyjaciół człowieka. Na pewno większość z nas chociaż raz w życiu słyszała, że psia ślina ma właściwości lecznicze, a suczka chociaż raz w życiu powinna mieć młode. Jak się okazuje, powtarzane w nieskończoność domysły niekoniecznie w stu procentach oddają rzeczywistość. Mało tego, część z nich całkowicie mija się z prawdą! Poznaj 10 najpopularniejszych "mądrości" na temat czworonogów, w które nie warto wierzyć. To naturalne, że każdy, kto decyduje się na adopcję wymarzonego zwierzęcia domowego, chce jak najlepiej dokształcić się m.in. w zakresie jego prawidłowego żywienia, opieki, potrzeb fizjologicznych i etologicznych. W tym celu sprawdza nowinki w Internecie oraz rozmawia z innymi właścicielami czworonogów, wymieniając się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Chcemy jednak Was ostrzec - niektóre uwagi mają wątpliwe przełożenie na rzeczywistość, dlatego nie warto brać ich w pełni poważnie.

Najpopularniejsze mity na temat psów - czas je obalić!

Opiekunowie zwierząt nie powinni zapominać, że nie wszystkie przypadkowo zasłyszane opinie są prawdziwe i poparte dowodami! W trosce o Wasze psiaki przygotowaliśmy listę 10 najczęściej powtarzanych "prawd objawionych", które można włożyć między bajki.

Niektóre z punktów na liście dosłownie zwalają z nóg ze względu na swoją absurdalność, inne zaś mogą mieć szkodliwe działanie na zdrowie Twojego podopiecznego. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje informacje na temat psów są wiarygodne, zapraszamy do lektury.

1. Pies o czarnym podniebieniu jest niebezpieczny i agresywny - Pragniemy Was uspokoić, ciemniejszy odcień podniebienia nie ma najmniejszego wpływu na jego charakter i zachowanie. Twój pupil nie jest ani opętany przez mroczne siły ani nie czyha na życie swoich bliskich.

2. Pies, który ziewa, zawsze jest zmęczony i znużony - Ziewanie u psów to sposób na radzenie sobie ze stresem i danie do zrozumienia właścicielowi, że nie czuje się komfortowo w danej sytuacji. Zamiast zaganiać go na posłanie, lepiej pogłaszcz go i okaż mu wsparcie.

3. Suchy i gorący nos to oznaka choroby - Zimny i wilgotny nos nie oznacza automatycznie dobrego zdrowia. Niektóre czworonogi mają naturalnie bardziej suche nosy, niż inne. Zamiast przejmować się jego temperaturą i wilgotnością, sprawdź, czy skóra na nim nie jest popękana lub oblepiona wydzieliną. 4. Amstaff/Rottweiler/Pitbull to urodzeni mordercy - To z pewnością opinia, która doprowadza właścicieli wymienionych ras do białej gorączki. Zachowania agresywne mogą wystąpić u każdego psa, nawet najmniejszej chihuahuy, po której nie spodziewalibyśmy się ściskoszczęku. Powodem jest zazwyczaj nieodpowiednie wychowanie oraz problemy związane z lękiem.

5. Psia ślina dezynfekuje i uzdrawia - Zawarte w wydzielinie z pyska substancje, w tym także bakterie, wcale nie mają właściwości leczniczych. Psi pysk nie jest wcale sterylnym miejscem. Co więcej, pozwalanie zwierzęciu na intensywne i dogłębne wylizywanie ran może mieć odwrotny skutek do zamierzonego i wywołać infekcję.

6. Suczka musi chociaż raz urodzić, ponieważ chce być mamą - Absolutnie nie musi. Organizacje prozwierzęce, pracownicy schronisk oraz weterynarze są przeciwni rozmnażaniu zwierząt domowych i tym samym pogłębianiu problemu ich bezdomności. Suczki nie są faktycznie świadome chęci posiadania potomstwa, dlatego wcale nie będą cierpieć, jeśli nie urodzą szczeniąt. Sterylizacja uchroni Twojego psiaka od niechcianej ciąży, chorób, a nawet śmierci w przypadku wystąpienia komplikacji w przebiegu ciąży lub porodu.

7. Nie nauczysz dorosłego psa nowych sztuczek - To oczywiście bzdura. Wszystko jest możliwe pod warunkiem, że masz w sobie pokłady cierpliwości, wyrozumiałości i determinacji. Szkolenie starszego psa może być wyzwaniem, ze względu na nabyte przyzwyczajenia i nawyki, ale mimo wszystko trzeba spróbować.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!