Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Najdziwniejsze przepisy dot. zwierząt. Gdzie psu nie wolno śmierdzieć, a gdzie koty muszą nosić dzwonki?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 22.05.2023 11:48

Najdziwniejsze przepisy dot. zwierząt. Gdzie psu nie wolno śmierdzieć, a gdzie koty muszą nosić dzwonki?

kot, pies i dokumenty
pixabay/JerzyGorecki, JACLOU-DL

Z prawem nie ma żartów. O tym przekonują się nawet zwierzęta w różnych częściach świata. Choć niektóre przepisy mogą wydawać się niedorzeczne, a nawet kuriozalne, chcąc uniknąć kary, opiekunowie są zobowiązani ich przestrzegać. Jesteśmy przekonani, że o większości z nich nie słyszeliście jeszcze nigdy.

22 maja jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt. To doskonała okazja, by przypomnieć, że zwierzę to istota żywa. Człowiek nigdy nie powinien działać na jej niekorzyść, sprawiać bólu lub celowo krzywdzić. Przepisy jasno mówią, że dotyczy to nie tylko zwierząt domowych, ale i gospodarskich oraz dzikich.

Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt

Święto obchodzone 22 maja nawiązuje do uchwalenia w 1997 roku przez Sejm Ustawy o ochronie zwierząt. Podkreśla ona, że zwierzęta są istotami żywymi, które odczuwają cierpienie, a nie rzeczami pozbawionymi uczuć. W związku z powyższym człowiek jest w obowiązku zapewniać im opiekę, poszanowanie oraz ochronę.

Zawarte w ustawie treści regulowały traktowanie zwierząt domowych, gospodarskich, wykorzystywanych do celów rozrywkowych, badań laboratoryjnych, żyjących w ogrodach zoologicznych i na wolności. Był to pierwszy akt prawny tego typu w Polsce. Co ważne, przyjęcie go poprzedziła kampania na rzecz zwierząt zorganizowana przez organizację ekologiczną “Klub Gaja”. Pod rezolucją dotyczącą uchwalenia ustawy udało jej się zebrać aż 600 tys. podpisów.

Bezdomna kotka przynosi rodzinie z sąsiedztwa swój największy skarb. Teraz nie mieli serca jej wypuścić

Śmieszne, dziwaczne, ale prawdziwe. Najdziwniejsze przepisy dotyczące zwierząt

Jednak nie wszystkie prawa na świecie dotyczące zwierząt traktują jedynie o ich ochronie i poszanowaniu. Na przykład w niektórych amerykańskich stanach, zgodnie z prawem, osły nie mogą spać w wannach, w Nowym Orleanie w Luizjanie aligatorów nie można przypinać do hydrantów, a w Newadzie zakazane jest poruszanie się po autostradzie na wielbłądzie

W Baltimore w Maryland na sens do kina nie można również zabierać lwów, a w Massachusetts zakazane jest strasznie gołębi. Natomiast zgodnie z prawem obowiązującym w Tennessee żaby nie mogą rechotać po 23. Na Alasce obowiązuje nie tylko zakaz picia wódki z myszami, ale również wyrzucania łosia z helikoptera.

Przepisy obejmują również zwierzęta domowe

W hrabstwie Multnomah w Oregonie prawo zezwala psom szczekać tylko 10 minut ciągiem lub 30 z przerwami. W Galesburgu w stanie Illinois czworonogi nie mogą śmierdzieć. Pupil powinien być bezwonny, aby nie drażnić nikogo swoim zapachem. Zakazy nie omijają również królików. W Wyoming od stycznia do kwietnia nie można ich fotografować bez odpowiedniego zezwolenia.

W niektórych miejscach czarne koty są zobowiązane nosić dzwoneczek w każdy piątek 13. Dzięki sygnałowi dźwiękowemu wierzący w przyniesienie przez nie pecha mieszkańcy, mogą zmienić kierunek swojej trasy, aby uniknąć spotkania z mruczkiem.

źródło: klubgaja.pl; lovely-dogs.com; kruczek.pl

Adoptowali nowe zwierzątko. Reakcja psa hitem internetu, z całą pewnością nie tego się spodziewali
pies i królik
Roman to uroczy pies, którego zaadoptowała kobieta o imieniu Jessica. Jego opiekunka nie ukrywa, że choć jest najlepszym pupilem na świecie i nie zamieniłaby go na żadnego innego, zdecydowanie nie wie co to ostrożność. Jednak jego zachowanie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni, gdy do ich rodziny dołączyło nowe zwierzątko.Roman to duży pies, któremu nie można odmówić cudownego i potulnego charakteru. Czworonóg rozkochał w sobie opiekunów, jednak po jakimś czasie okazało się, że w ich domu zamieszka jeszcze jeden pupil. Jego reakcja na nowego towarzysza rozkłada na łopatki.
Czytaj dalej
Wpuścili bezdomnego kota do domu, by nie zamarzł w nocy. Nie spodziewali się, do czego to doprowadzi
czarno-biały kot
Czarno-biały kot pojawił się na jego wycieraczce, prosząc o jedzenie. Mieszkający w Montrealu Sebastien, jako właściciel czterech mruczków, nie mógł przejść obojętnie obok jego losu. Nakarmił go i napoił. Myślał, że już go więcej nie zobaczy, aż do pewnej chłodnej, zimowej nocy, kiedy futrzasty przyjaciel przyszedł prosić o schronienie przed zimnem.Kiedy pojawił się pod jego drzwiami, szukając jedzenia, nie sądził, że tak to się skończy. Dał mu jedzenie i picie, a nieśmiały, zlękniony mruczek natychmiast je pochłonął i uciekł. Nie sądził, że jeszcze się spotkają, ale kilka tygodni później, kiedy temperatura spadła, znów potrzebował jego pomocy.
Czytaj dalej