Swiatzwierzat.pl

pixabay/JerzyGorecki, JACLOU-DL

Najdziwniejsze przepisy dot. zwierząt. Gdzie psu nie wolno śmierdzieć, a gdzie koty muszą nosić dzwonki?

22 Maja 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Z prawem nie ma żartów. O tym przekonują się nawet zwierzęta w różnych częściach świata. Choć niektóre przepisy mogą wydawać się niedorzeczne, a nawet kuriozalne, chcąc uniknąć kary, opiekunowie są zobowiązani ich przestrzegać. Jesteśmy przekonani, że o większości z nich nie słyszeliście jeszcze nigdy.

22 maja jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt. To doskonała okazja, by przypomnieć, że zwierzę to istota żywa. Człowiek nigdy nie powinien działać na jej niekorzyść, sprawiać bólu lub celowo krzywdzić. Przepisy jasno mówią, że dotyczy to nie tylko zwierząt domowych, ale i gospodarskich oraz dzikich.

Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt

Święto obchodzone 22 maja nawiązuje do uchwalenia w 1997 roku przez Sejm Ustawy o ochronie zwierząt. Podkreśla ona, że zwierzęta są istotami żywymi, które odczuwają cierpienie, a nie rzeczami pozbawionymi uczuć. W związku z powyższym człowiek jest w obowiązku zapewniać im opiekę, poszanowanie oraz ochronę.

Zawarte w ustawie treści regulowały traktowanie zwierząt domowych, gospodarskich, wykorzystywanych do celów rozrywkowych, badań laboratoryjnych, żyjących w ogrodach zoologicznych i na wolności. Był to pierwszy akt prawny tego typu w Polsce. Co ważne, przyjęcie go poprzedziła kampania na rzecz zwierząt zorganizowana przez organizację ekologiczną “Klub Gaja”. Pod rezolucją dotyczącą uchwalenia ustawy udało jej się zebrać aż 600 tys. podpisów.

kotka i kocięta

Bezdomna kotka przynosi rodzinie z sąsiedztwa swój największy skarb. Teraz nie mieli serca jej wypuścić

CZYTAJ DALEJ

Śmieszne, dziwaczne, ale prawdziwe. Najdziwniejsze przepisy dotyczące zwierząt

Jednak nie wszystkie prawa na świecie dotyczące zwierząt traktują jedynie o ich ochronie i poszanowaniu. Na przykład w niektórych amerykańskich stanach, zgodnie z prawem, osły nie mogą spać w wannach, w Nowym Orleanie w Luizjanie aligatorów nie można przypinać do hydrantów, a w Newadzie zakazane jest poruszanie się po autostradzie na wielbłądzie

W Baltimore w Maryland na sens do kina nie można również zabierać lwów, a w Massachusetts zakazane jest strasznie gołębi. Natomiast zgodnie z prawem obowiązującym w Tennessee żaby nie mogą rechotać po 23. Na Alasce obowiązuje nie tylko zakaz picia wódki z myszami, ale również wyrzucania łosia z helikoptera.

Przepisy obejmują również zwierzęta domowe

W hrabstwie Multnomah w Oregonie prawo zezwala psom szczekać tylko 10 minut ciągiem lub 30 z przerwami. W Galesburgu w stanie Illinois czworonogi nie mogą śmierdzieć. Pupil powinien być bezwonny, aby nie drażnić nikogo swoim zapachem. Zakazy nie omijają również królików. W Wyoming od stycznia do kwietnia nie można ich fotografować bez odpowiedniego zezwolenia.

W niektórych miejscach czarne koty są zobowiązane nosić dzwoneczek w każdy piątek 13. Dzięki sygnałowi dźwiękowemu wierzący w przyniesienie przez nie pecha mieszkańcy, mogą zmienić kierunek swojej trasy, aby uniknąć spotkania z mruczkiem.

źródło: klubgaja.pl; lovely-dogs.com; kruczek.pl

pies i królik

Adoptowali nowe zwierzątko. Reakcja psa hitem internetu, z całą pewnością nie tego się spodziewali

CZYTAJ DALEJ
czarno-biały kot

Wpuścili bezdomnego kota do domu, by nie zamarzł w nocy. Nie spodziewali się, do czego to doprowadzi

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

ZwierzętaŚwiatCiekawostki

Podobne artykuły

Pozostałe

Ta zagadka doprowadza każdego do szaleństwa. Mało kto potrafi znaleźć kota na półce z książkami
Czytaj więcej >

Pozostałe

Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Za zamkniętymi drzwiami dopuścił się okropnego czynu, wszystko nagrał. "Nie tylko pies był ofiarą"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób
Czytaj więcej >

Pozostałe

Adam Zagalski nie żyje, wolontariusz i twórca bloga "Podróż na cztery łapy". Zginął w wypadku
Czytaj więcej >

Pozostałe

Kobieta uskarżała się na jednostronne brzęczenie w uchu. Lekarz znalazł w środku gnieżdżącego się intruza
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]