Swiatzwierzat.pl
Rodzina golden retrieverów

youtube/kazukazubon

Zgraja łobuziaków i ich pierwsza lekcja dyscypliny. Urocze wideo ma 2,5 mln wyświetleń

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Opiekunowie psiej rodzinki z Japonii udokumentowali pierwsze próby socjalizacji szczeniaków przez ich mamę. Suczka rasy golden retrievera postawiła maluchy do pionu i pokazała, jak radzić sobie z niesfornymi dzieciakami. Nie możemy przestać się uśmiechać

Każdy rodzic wie, że kluczem do prawidłowego wychowania dzieci jest uczenie ich dyscypliny, dobrych nawyków i porządku od najmłodszych lat. Bez wypracowania pewnych zasad niesforne urwisy mogą dać swoim "starszym" porządnie w kość. Nie inaczej sytuacja wygląda w świecie zwierząt, gdzie obowiązek opieki nad potomstwem zazwyczaj spada wyłącznie na barki samicy. 

Właściciele nagrali pierwsze lekcje dyscypliny szczeniaków

Nawet najbardziej wyrozumiała psia mama musi być czasem surowa wobec swoich dzieci, szczególnie w okresie pierwszych kilkunastu tygodni ich życia. Czas ten jest nazywany przez ekspertów oknem socjalizacyjnym, gdyż właśnie wtedy szczenięta przejawiają ogromną ciekawość i chętnie poznają wszelkie nowe bodźce.

Opiekunowie rodziny golden retrieverów pokazali, jak przebiega ów proces. Na nagraniu opublikowanym na platformie Youtube widzimy, że zaledwie 1,5-miesięczne psiaki mają ogromną ochotę na wygłupy z mamą. Trącają ją łapkami, podgryzają po szyi i co najważniejsze, nie dają jej choćby sekundy wytchnienia. Czujna suczka przez cały czas ma je na oku i wygląda, jakby pilnie potrzebowała chwili odpoczynku. Czworonożne urwisy ignorują niewerbalne komunikaty i, gdyby tylko mogły, to dosłownie i w przenośni weszłyby jej na głowę! 

Szczeniaki jednak nie dają za wygraną i cały czas zabiegają o jej uwagę. Zaczepiają mamę i wciąż chcą dokazywać, jednak jej gwałtowne zrywy coraz bardziej wskazują na to, że kończy się jej cierpliwość. Mimo wszystko nadal pozostaje opanowana i łagodnie uczy psiaki odpowiedniego zachowania. Gdyby mogła, spełniłaby każdą prośbę swoich puchatych urwisów. Widząc tę uroczą scenę, można się dosłownie rozpłynąć. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Dlaczego socjalizacja szczeniaków jest taka ważna?

Każdy miłośnik zwierząt marzy o tym, aby pies, którego przygarniają, nie sprawiał problemów wychowawczych. Aby jednak szczeniak okazał się chodzącym ideałem, same oczekiwania nie wystarczą.

Pierwszy etap rozwoju psa zaczyna się, gdy jest jeszcze przy boku matki. Suczki instynktownie zdają sobie sprawę, że ich pierwszym zadaniem po pojawieniu się potomstwa na świecie, jest nauczenie szczeniaków reguł życia w stadzie. Muszą zatem oswoić maluchy z otaczające je światem i ludźmi, a także pokazać im, jakie zachowania są tolerowane, a których lepiej się wystrzegać. 

Kolejny etap rozpoczyna się wraz z chwilą, gdy szczenięta wkroczą w dorosłe życie i trafią do własnych domów. Wtedy obowiązkiem opiekuna jest zdobycie zaufania zwierzęcia i oswojenie go z nowymi przeżyciami, których dotąd nie doświadczył. Nie może jednak stosować do tego przemocy fizycznej. Psa należy wychowywać z cierpliwością i wyrozumiałością, by w przyszłości, kiedy znajdzie się w sytuacjach społecznych, nie reagował lękiem czy agresją.

Zobacz nagranie:

  • Uganda. Park narodowy stracił 6 lwów. Władze podejrzewają, że zostały otrute
  • Powiedziała psu, że jest adoptowany. Jego reakcja wyraża więcej niż tysiąc słów (WIDEO)

  • Wierna suczka codziennie odwiedza grób swojego pana. Nie potrafi pogodzić się ze stratą

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >