Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Zgraja łobuziaków i ich pierwsza lekcja dyscypliny. Urocze wideo ma 2,5 mln wyświetleń
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 21.03.2021 01:00

Zgraja łobuziaków i ich pierwsza lekcja dyscypliny. Urocze wideo ma 2,5 mln wyświetleń

Rodzina golden retrieverów
youtube/kazukazubon

Każdy rodzic wie, że kluczem do prawidłowego wychowania dzieci jest uczenie ich dyscypliny, dobrych nawyków i porządku od najmłodszych lat. Bez wypracowania pewnych zasad niesforne urwisy mogą dać swoim "starszym" porządnie w kość. Nie inaczej sytuacja wygląda w świecie zwierząt, gdzie obowiązek opieki nad potomstwem zazwyczaj spada wyłącznie na barki samicy. 

Właściciele nagrali pierwsze lekcje dyscypliny szczeniaków

Nawet najbardziej wyrozumiała psia mama musi być czasem surowa wobec swoich dzieci, szczególnie w okresie pierwszych kilkunastu tygodni ich życia. Czas ten jest nazywany przez ekspertów oknem socjalizacyjnym, gdyż właśnie wtedy szczenięta przejawiają ogromną ciekawość i chętnie poznają wszelkie nowe bodźce.

Opiekunowie rodziny golden retrieverów pokazali, jak przebiega ów proces. Na nagraniu opublikowanym na platformie Youtube widzimy, że zaledwie 1,5-miesięczne psiaki mają ogromną ochotę na wygłupy z mamą. Trącają ją łapkami, podgryzają po szyi i co najważniejsze, nie dają jej choćby sekundy wytchnienia. Czujna suczka przez cały czas ma je na oku i wygląda, jakby pilnie potrzebowała chwili odpoczynku. Czworonożne urwisy ignorują niewerbalne komunikaty i, gdyby tylko mogły, to dosłownie i w przenośni weszłyby jej na głowę! 

Szczeniaki jednak nie dają za wygraną i cały czas zabiegają o jej uwagę. Zaczepiają mamę i wciąż chcą dokazywać, jednak jej gwałtowne zrywy coraz bardziej wskazują na to, że kończy się jej cierpliwość. Mimo wszystko nadal pozostaje opanowana i łagodnie uczy psiaki odpowiedniego zachowania. Gdyby mogła, spełniłaby każdą prośbę swoich puchatych urwisów. Widząc tę uroczą scenę, można się dosłownie rozpłynąć. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Dlaczego socjalizacja szczeniaków jest taka ważna?

Każdy miłośnik zwierząt marzy o tym, aby pies, którego przygarniają, nie sprawiał problemów wychowawczych. Aby jednak szczeniak okazał się chodzącym ideałem, same oczekiwania nie wystarczą.

Pierwszy etap rozwoju psa zaczyna się, gdy jest jeszcze przy boku matki. Suczki instynktownie zdają sobie sprawę, że ich pierwszym zadaniem po pojawieniu się potomstwa na świecie, jest nauczenie szczeniaków reguł życia w stadzie. Muszą zatem oswoić maluchy z otaczające je światem i ludźmi, a także pokazać im, jakie zachowania są tolerowane, a których lepiej się wystrzegać. 

Kolejny etap rozpoczyna się wraz z chwilą, gdy szczenięta wkroczą w dorosłe życie i trafią do własnych domów. Wtedy obowiązkiem opiekuna jest zdobycie zaufania zwierzęcia i oswojenie go z nowymi przeżyciami, których dotąd nie doświadczył. Nie może jednak stosować do tego przemocy fizycznej. Psa należy wychowywać z cierpliwością i wyrozumiałością, by w przyszłości, kiedy znajdzie się w sytuacjach społecznych, nie reagował lękiem czy agresją.

Zobacz nagranie: