Swiatzwierzat.pl
Świeczka

unsplash/Prateek Gautam

Uganda. Park narodowy stracił 6 lwów. Władze podejrzewają, że zostały otrute

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Trwają ustalenia przyczyny i okoliczności śmierci sześciu lwów. Zwierzęta objęte ochroną gatunkową zostały znalezione w piątek, 19 marca br. na terenie Parku Narodowego Królowej Elżbiety w Ugandzie. Zwłoki były pozbawione łap i głów. W związku z podejrzen

Ekolodzy i miłośnicy przyrody opłakują śmierć sześciu lwów, które zostały znalezione martwe i rozczłonkowane w jednym z najbardziej znanych parków narodowych w południowo-wschodniej Ugandzie. Jak donoszą władze Parku Narodowego Królowej Elżbiety, pierwszą oznaką tego, że na terenie obiektu padły zwierzęta, było pojawienie się chmary sępów.

Martwe lwy w parku narodowym

W oświadczeniu Uganda Wildlife Authority (UWA) stwierdzono, że lwy znaleziono w piątek wieczorem z „brakiem większości części ich ciał”, natomiast ich zwłoki otoczone były przez martwe padlinożerców. Urzędnicy podejrzewają, że wielkie koty padły ofiarą trucicieli. 

Na miejscu szokującego zdarzenia rozpoczęto dochodzenie, w które zaangażowani są ekolodzy i lokalni funkcjonariusze policji. By ustalić, czy zwierzęta rzeczywiście zostały otrute, konieczne będzie przeprowadzenie sekcji zwłok. Jednocześnie władze parku narodowego nie wykluczają nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami.

Tuż po handlu bronią i narkotykami, handel zagrożonymi gatunkami zwierząt jest najbardziej dochodowym czarnym rynkiem na świecie. Szacowany roczny zysk jaki otrzymują zamieszani w tę działalność przemytnicy i potentaci, to ok. 20-22 miliardów dolarów rocznie, a kwota ta wciąż wzrasta.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Czy dzikim kotom grozi wyginięcie?

Lwy są obecnie gatunkiem narażonym na wyginięcie. Tak jak w przypadku wielu innych zwierząt, okazuje się, że to człowiek skutecznie wyniszcza gatunek i doprowadza do kurczenia się ich populacji.  W ciągu ostatnich 25 lat liczba tych kotowatych uległa drastycznemu zmniejszeniu z około 100 tys. do 25 tys. osobników. Jest to spowodowane niszczeniem lub zanikaniem ich siedlisk naturalnych, ale przede wszystkim wybijaniem zwierząt przez kłusowników. 

To nie pierwszy przypadek rzekomego otrucia "królów Sawanny" w afrykańskim parku narodowym. W kwietniu 2018 roku władze dokonały smutnego odkrycia, znajdując 11 martwych lwów, w tym 8 młodych, natomiast w maju 2010 roku z podobnych przyczyn padło 5 wielkich kotów. 

Park Narodowy Królowej Elżbiety jest obszarem o największej różnorodności gatunków ssaków w całym kraju, dlatego jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych obszarów chronionych w Ugandzie. Niestety wojna domowa trwająca w latach 1981-1986 doprowadziła do drastycznego zmniejszenia liczebności występujących tam zwierząt. Co więcej, makabryczne odkrycie z ubiegłego piątku jest druzgocącym ciosem dla całego państwa. Zdaniem urzędników śmierć lwów może negatywnie wpłynąć na sektor turystyczny kraju, który w Ugandzie przynosi największe zyski.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Inne zwierzęta

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Czytaj więcej >
Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Inne zwierzęta

Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Czytaj więcej >
delfiny

Inne zwierzęta

Martwe delfiny na plaży. Ghana rozpoczyna śledztwo

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - kurczątko

Inne zwierzęta

Potężny pożar na fermie drobiu. Ogień pochłonął kurnik, zginęło tysiące piskląt

Czytaj więcej >
Świat zwierząt

Inne zwierzęta

Sensacyjne odkrycie na "wyspie marzeń". Słodkie króliczki odnalazły skarb sprzed 9000 lat

Czytaj więcej >
Krogulec - szybki jak strzała postrach mniejszych ptaków

Inne zwierzęta

Krogulec - szybki jak strzała postrach mniejszych ptaków

Czytaj więcej >