Swiatzwierzat.pl
Świeczka

unsplash/Prateek Gautam

Uganda. Park narodowy stracił 6 lwów. Władze podejrzewają, że zostały otrute

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Trwają ustalenia przyczyny i okoliczności śmierci sześciu lwów. Zwierzęta objęte ochroną gatunkową zostały znalezione w piątek, 19 marca br. na terenie Parku Narodowego Królowej Elżbiety w Ugandzie. Zwłoki były pozbawione łap i głów. W związku z podejrzen

Ekolodzy i miłośnicy przyrody opłakują śmierć sześciu lwów, które zostały znalezione martwe i rozczłonkowane w jednym z najbardziej znanych parków narodowych w południowo-wschodniej Ugandzie. Jak donoszą władze Parku Narodowego Królowej Elżbiety, pierwszą oznaką tego, że na terenie obiektu padły zwierzęta, było pojawienie się chmary sępów.

Martwe lwy w parku narodowym

W oświadczeniu Uganda Wildlife Authority (UWA) stwierdzono, że lwy znaleziono w piątek wieczorem z „brakiem większości części ich ciał”, natomiast ich zwłoki otoczone były przez martwe padlinożerców. Urzędnicy podejrzewają, że wielkie koty padły ofiarą trucicieli. 

Na miejscu szokującego zdarzenia rozpoczęto dochodzenie, w które zaangażowani są ekolodzy i lokalni funkcjonariusze policji. By ustalić, czy zwierzęta rzeczywiście zostały otrute, konieczne będzie przeprowadzenie sekcji zwłok. Jednocześnie władze parku narodowego nie wykluczają nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami.

Tuż po handlu bronią i narkotykami, handel zagrożonymi gatunkami zwierząt jest najbardziej dochodowym czarnym rynkiem na świecie. Szacowany roczny zysk jaki otrzymują zamieszani w tę działalność przemytnicy i potentaci, to ok. 20-22 miliardów dolarów rocznie, a kwota ta wciąż wzrasta.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Czy dzikim kotom grozi wyginięcie?

Lwy są obecnie gatunkiem narażonym na wyginięcie. Tak jak w przypadku wielu innych zwierząt, okazuje się, że to człowiek skutecznie wyniszcza gatunek i doprowadza do kurczenia się ich populacji.  W ciągu ostatnich 25 lat liczba tych kotowatych uległa drastycznemu zmniejszeniu z około 100 tys. do 25 tys. osobników. Jest to spowodowane niszczeniem lub zanikaniem ich siedlisk naturalnych, ale przede wszystkim wybijaniem zwierząt przez kłusowników. 

To nie pierwszy przypadek rzekomego otrucia "królów Sawanny" w afrykańskim parku narodowym. W kwietniu 2018 roku władze dokonały smutnego odkrycia, znajdując 11 martwych lwów, w tym 8 młodych, natomiast w maju 2010 roku z podobnych przyczyn padło 5 wielkich kotów. 

Park Narodowy Królowej Elżbiety jest obszarem o największej różnorodności gatunków ssaków w całym kraju, dlatego jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych obszarów chronionych w Ugandzie. Niestety wojna domowa trwająca w latach 1981-1986 doprowadziła do drastycznego zmniejszenia liczebności występujących tam zwierząt. Co więcej, makabryczne odkrycie z ubiegłego piątku jest druzgocącym ciosem dla całego państwa. Zdaniem urzędników śmierć lwów może negatywnie wpłynąć na sektor turystyczny kraju, który w Ugandzie przynosi największe zyski.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
  • Jak przygotować psa na wiosnę? 5 rzeczy, o których nie może zapomnieć żaden właściciel

  • Wielki pożar rancza na Pomorzu. Gospodarz poparzonymi dłońmi ratował zwierzęta przed ogniem

  • Adoptowała małą panterę. Wychowuje ją razem z rottweilerem pod jednym dachem

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >