Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Nagrali pierwszą kąpiel małpki kapucynki. Nawet nie chwilę nie rozstała się ze swoim przyjacielem
youtube/NalaBean

Nagrali pierwszą kąpiel małpki kapucynki. Nawet nie chwilę nie rozstała się ze swoim przyjacielem

24 sierpnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Nala to młodziutka kapucynka czubata, która została uratowana z rąk handlarzy i zamieszkała w sanktuarium dla małp. Wolontariusze nagrali nową podopieczną podczas pierwszej kąpieli. Od momentu publikacji film na Youtube odtworzono ponad 19 mln razy.

Jennifer T. Hall, pracownica sanktuarium dla małp Monkey Shelter w Las Vegas w stanie Nevada, zdaje się mieć najlepszy zawód na świecie. Do jej obowiązków należy kąpanie małych kapucynek i czyszczenie ich przed badaniem u weterynarza. Dzięki kanałowi w serwisie Youtube możemy zajrzeć za kulisy jej pracy i lepiej poznać te fascynujące stworzenia.

Nagrali pierwszą kąpiel małej kapucynki

Możecie wierzyć lub nie, ale kapucynki są sprytniejsze, niż nam się wydaje. Ten gatunek ssaków naczelnych ma reputację najmądrzejszej małpy średniej wielkości. Badania naukowe wykazały, że te zwierzęta rozumieją pojęcie handlu i pieniędzy, a nawet opracowały swój własny naturalny środek odstraszający owady.

W Ameryce wykorzystuje się ich inteligencję dla dobra ludzi, gdyż świetnie sprawdzają się w roli pomocników osób niepełnosprawnych, zwłaszcza o dużym stopniu niepełnosprawności.

W jednym z filmów mamy okazję podziwiać pierwszą kąpiel młodziutkiej kapucynki o imieniu Nala. Początkowo zwierzątko wydaje się przestraszone, gdy woda pryska wprost na jej futerko. Ani myśli wypuścić z łapek swojego przyjaciela- niebieskiego pluszaka. Maskotka dodaje jej otuchy podczas tego przełomowego doświadczenia.

Małpka ma problemy z kręgosłupem, ale dzięki opiece pracowników sanktuarium powoli dochodzi do siebie. Hall podkreśla w opisie pod filmem, że posiadanie tych małp jako zwierząt domowych jest nieakceptowalne, ponieważ większość ludzi nie posiada doświadczenia w opiece nad nimi.

Małpka kapucynka w domu - czy to dobry pomysł?

Polacy chcą mieć w domu już nie tylko psy czy koty, ale również... małpy. W naszym kraju pojawia się coraz więcej hodowli zwierząt egzotycznych, w tym małpek kapucynek, marmozet białouchych czy małpek sajmiri. Eksperci przekonują jednak, że osoby decydujące się na sprowadzenie niespotykanego w Polsce stworzenia pod własny dach z reguły nie zdają sobie sprawy i z ich potrzeb. Hodowcy zamieszczający ogłoszenia w Internecie rzadko piszą o specyfice tych stworzeń. Choć małpki to bardzo sympatycznie wyglądające stworzenia, członkowie fundacji Epicrates przekonują, by nie ulegać złudzeniom, że pupil sprawdzi się w warunkach domowych. Kapucynka, podobnie jak inne małpki trzymane w domu jako zwierzęta do towarzystwa, nie nadaje się dla każdego. Opiekunowie często nie mają świadomości, ile czasu muszą poświęcić swoim podopiecznym. Małpy, to zwierzęta społeczne, które swoje potrzeby emocjonalne zaspokajają wyłącznie w grupie i zajmują określone pozycje w hierarchii stada. Towarzystwo innych osobników jest więc czynnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy ich zabraknie, zaczynają traktować domowników jako swoje stado i nierzadko próbują ich zdominować. Wraz z wiekiem potrafią pokazać swój "charakterek" - robią się agresywne i walczą o pozycję.

Oprócz tego, zwierzętom należy zapewnić odpowiednią dietę złożoną z żywicy z drzew, owoców i drobnych bezkręgowców oraz duże pomieszczenie umożliwiające wspinanie się i skoki. Warto również wziąć pod uwagę, że zwierzęta te załatwiają się wszędzie, gdzie popadnie, dlatego utrzymanie czystości może okazać się nie lada wyzwaniem.

Co najważniejsze, małpka nie jest substytutem małego dziecka. Przebierając ją w fikuśne stroje, zmuszając do noszenia pieluchy, izolując od innych osobników i eksploatując np. poprzez wypożyczanie do sesji zdjęciowych, skazujemy to przepiękne stworzenie na cierpienie.

- Żeby uzmysłowić co czuje małpka z takiej hodowli, proszę sobie wyobrazić dziecko, które jako niemowlak trafia do piwnicy. Biorąc pod uwagę długość życia ludzkiego i zwierzęcia – siedzi w niej samo 20-30 lat. Nic dziwnego, że wszystkie mają problemy emocjonalne – tłumaczy Bartek Gorzkowski, prezes Fundacji Epicrates i kierownik Egzotarium w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: youtube/NalaBean, Fundacja Epicrates

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy