Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Bułgarzy ratują migrujące bociany, które zaskoczyła zima. Otworzyli swoje domy i serca
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 08.01.2022 01:00

Bułgarzy ratują migrujące bociany, które zaskoczyła zima. Otworzyli swoje domy i serca

Rolnik ratuje bociany
Facebook/Шумен Днес

Bociany odlatujące do Afryki zostały zaskoczone niespodziewanym atakiem mrozu w Bułgarii. Skrzydła ciepłolubnych ptaków były zamarznięte, przez co kontynuacja lotu była niemożliwa. Z pomocą przybyli mieszkańcy wioski, u których zwierzęta znalazły schronienie.

W trakcie powrotu z ciepłych krajów pewną grupę bocianów zaskoczył zbieg niepomyślnych okoliczności. Wczesną wiosną przedłużająca się zimowa pogoda sprawiła, że skostniałe z zimna ptaki nie mogły dłużej lecieć. Zwierzęta były zmuszone osiąść w Bułgarii.

Mieszkańcy wsi zaopiekowali się bocianami

53-letni Safet Halil dostrzegł unieruchomione ptaki szukające schronienia w pobliżu wsi. Zdając sobie sprawę, że bez ludzkiej pomocy nie przetrwają na zewnątrz, postanowił zabrać je do swojego domu.

- Przedwczoraj znalazłem pięć zamarzniętych bocianów przy wiejskiej drodze. Zabrałem je do domu, rozpaliłem piec, aby je ogrzać i nakarmiłem rybami – powiedział Safet. Wieść o nowych lokatorach w domu Halila rozprzestrzeniła się wśród mieszkańców wioski, którzy wkrótce wzięli przykład z mężczyzny i również ugościli bociany pod swoim dachem. Na jednym z udostępnionych filmów widać mężczyznę delikatnie wyciągającego kawałki lodu ze skrzydeł bociana. Zwierzęta stłoczone przy piecu wydają się nie mieć nic przeciwko obecności rodziny i bez wątpienia instynktownie wiedzą, że ich przetrwanie zależy od ich dobroci.

Według doniesień bułgarskich mediów mieszkańcy wioski dali schronienie łącznie 40 bocianom. Jak zaznacza Hristina Klisurova, rzeczniczka Green Balkans Wildlife Rehabilitation and Breeding Center, to pierwszy raz, kiedy widziano tak wiele bocianów w niebezpieczeństwie w Bułgarii. Dzięki dobroczynności lokalnej społeczności, zwierzęta przetrwały ten wyjątkowo ciężki okres i kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie, będą gotowe wyruszyć w dalszy lot.

Dlaczego bociany odlatują do Afryki?

Migracja ptaków to skomplikowany proces uzależniony zarówno od zewnętrznych, jak i wewnętrznych czynników. Dlaczego zatem bociany odlatują do ciepłych krajów? Przyczynami takiego zachowania jest brak pożywienia na terenach lęgowych w okresie zimy, czy ilość hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, co ma związek z porami roku, a dokładniej długością dnia i intensywnością promieni słonecznych.

Bociany wyruszają w podróż ku środkowej i południowej Afryki wraz z ostatnimi dniami lata i niezmiennie od lat obierają tę samą trasę. Pierwszym przystankiem na trasie jest Turcja, gdzie spotykają się z ptakami z innych krajów i łączą w liczniejsze grupy, a następnie wspólnie lecą nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, doliną Jordanu, półwyspem Synaj, oraz jedną z najdłuższych rzek na świecie, Nilem. Na miejsce docierają w listopadzie.

Zobacz zdjęcia i nagrania:

undefined
undefined
undefined
undefined

Źródło: reshareworthy.com, bocianopedia.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami