Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Mówienie do kota jest zdrowe? Naukowcy udowodnili dlaczego warto rozmawiać z kotem
Redakcja SwiatZwierzat
Redakcja SwiatZwierzat 18.08.2020 23:15

Mówienie do kota jest zdrowe? Naukowcy udowodnili dlaczego warto rozmawiać z kotem

mówienie do kota
unsplash.com

Koty to niezwykle inspirujące istoty. Badania dowodzą, że mówienie do kota niesie pozytywne skutki zarówno dla człowieka, jak i dla zwierzęcia. Przez wiele osób rozmowy z kotem są traktowane z przymrużeniem oka. Wszyscy, którzy nie podchodzą poważnie do dialogów przeprowadzanych z kotem, powinni zgłębić tej temat!

Mówienie do kota czy innego zwierzaka może być odbierane przez innych jako dziwactwo. Naukowcy udowodnili jednak, że rozmowa z czworonożnym przyjacielem to samo zdrowie. Kontakt z kotem może sprawić, że poczujemy się bardziej szczęśliwi, spełnieni i przede wszystkim potrzebni.

Czy warto rozmawiać z kotem?

Niektórzy sądzą, że koty doskonale rozumieją to, co do nich mówimy. Inni z kolei są stanowczymi przeciwnikami takiej teorii i sugerują, że zwierzęta nie są w stanie zgłębić tajników naszego języka. Kto ma rację? Przekonajmy się!

Istnieje grupa wyrazów, na które koty reagują szczególnie ochoczo. Głównie są to kwestie związane z jedzeniem, a także proste komunikaty jak chodź lub idziemy. Zwierzęta nie są w stanie zrozumieć naszych długich przemówień, a jedynie kluczowe sformułowania/ słowa klucze, które często pojawiają się w naszych wypowiedziach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by rozmowy z kotem przeprowadzać.

Mówienie do kota jest potrzebne! Im częściej będziemy mówić do naszego zwierzaka, tym więcej słów będzie on w stanie zidentyfikować. Jednak i bez tego rozmowa z kotem może być relaksująca, odprężająca i oczyszczająca umysł. Pamiętajmy jednak, że komunikacja nie kończy się wyłącznie na dźwiękach. Mowa ciała również stanowi ważny wyznacznik element, dlatego w relacji z kotem warto zwrócić uwagę na gesty, które wykonujemy.

  1. Owczarek niemiecki myślał, że jego przyjaciel nie żyje. Nagrano poruszające chwile
  2. Golden retriever za nic nie chce opuścić parku. Właściciele nagrali genialny protest

Mówienie do kota: jakie są korzyści?

Wielu właścicieli zwierząt uwielbia z nimi rozmawiać. Niektórzy sądzą, że zwierzęta rozumieją ich dużo bardziej niż ludzie. Istnieje grupa osób, która uznaje kota za pełnoprawnego członka swojej rodziny. Ludzie witają się z nim na dzień dobry, relacjonują swój dzień w pracy, to, co przeżyli w ciągu dnia, z kim rozmawiali i co ciekawego im się przydarzyło. Zwierzają się zwierzętom ze swoich wątpliwości, śmieją się, gdy w ich życiu dzieją się dobre rzeczy i płaczą w ich towarzystwie, gdy dotknęły ich nieszczęścia.

Nic dziwnego — bliskie relacje ze zwierzęciem mogą wytworzyć między wami silną więź. Czasami jesteśmy bardziej zaangażowani w relację z kotem niż z ludźmi. Kot komunikuje się z nami w niewerbalny sposób. Ci wszyscy, którzy uważają, że koty nie wysyłają nam oczywistych sygnałów, bardzo się mylą!

Kontakt z kotem może sprawić, że poczujemy się bardziej szczęśliwi, spełnieni i przede wszystkim potrzebni. Przebywanie z kotem obniża poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu, zmniejsza nerwowość, koi skołatane nerwy, odpręża, relaksuje, zmniejsza poczucie samotności i zwyczajnie poprawia nastrój!

Chociaż koty rzecz jasna nie rozumieją naszych słów, to bez trudu wychwycą/usłyszą radość w twoim głosie, gdy z radością obwieścisz coś światu lub wręcz przeciwnie — są w stanie wychwycić/usłyszeć/ smutek/przygnębienie, frustrację.

Nie od dziś znane są terapeutyczne zdolności kota. Koty mogą zmniejszać bóle, a okład z kota i pulsujące z ich sierści ciepło może stanowić lepszą ochronę przed zimnem niż najcieplejsza kołdra!

Rozmowy z kotem — korzyści jest wiele!

Badania dowodzą, że posiadanie kota ułatwia wyjście z depresji. Kot nie zastąpi oczywiście psychoterapii czy farmakoterapii, jednak będzie miłym towarzyszem w tym trudnym czasie. Mówienie do kota w trudnych chwilach może redukować stres.

Rozmowa z kotem może zastąpić ci rozmowę z przyjacielem z tą różnicą, że możesz mieć pewność, że kot nie będzie cię oceniał. Niezależnie od tego, jakim jesteś człowiekiem, twój kot będzie uważał cię za najlepszego człowieka na świecie. Warto pamiętać, że to nie tematyka, a forma ekspresji będą wpływały na reakcje twojego mruczka, o czym przypomina doktor psychologii, Danielle Forshee. Na pewno poczujesz się wysłuchany i zrozumiany.

Kontakt z kotem, spędzanie z nim czasu i komunikowanie się z nim z pewnością zacieśnią waszą więź i w odpowiedni sposób interpretować wysyłane sygnały, zarówno te ze strony kota, jak i twoje. Jeśli poświęcisz swemu kociakowi odpowiednią ilość czasu, możesz być pewny, że ci się odwdzięczy i będzie witał cię w drzwiach lub przynosił ci prezenty w postaci ptaka, lub myszy 🙂

Jeżeli jeszcze nie zaczęliście rozmawiać ze swoim kotem, najwyższy czas, by tego doświadczyć. Gwarantujemy niezapomniane wspomnienia i miło spędzony czas w gronie najlepszego przyjaciela! 🙂

Mówienie do kota — podsumowanie

Nie ma wątpliwości co do tego, że koty pomagają swoim właścicielom w życiu. Istnieją na to naukowe dowody. Rozmowy z kotem skutecznie mogą poprawić nasz nastrój, zmniejszyć stres i wyciszyć nasz umysł. Jeżeli do tej pory mieliście wątpliwości co do adopcji kota, to mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości po przeczytaniu tego artykułu zostały rozwiane. Ponadto koty są wspaniałym źródłem rozrywki!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

mówienie do kota

Koty to bez wątpienia najmilsi towarzysze życia.

mówienie do kota

Mówienie do kota ma wiele korzystnych właściwości!

mówienie do kota

Jak należy rozmawiać z kotem? Od serca! 🙂

mówienie do kota

Zdjęcia z kotami robią w internecie prawdziwą furorę. Te puchate kulki są po prostu urocze!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Twój pies ma oklapnięte ucho i różowy kolor skóry? Niepozorne zagrożenie często jest ignorowane
  2. Olbrzymi pies spotkał na swojej drodze gang kotów. Wszystko się nagrało
  3. Ukryta kamera zarejestrowała, co kot robi w nocy. Jego właściciel nie mógł uwierzyć
  4. Owczarek niemiecki i dziecko. Pies zareagował błyskawicznie, gdy ojciec podniósł rękę na chłopca
  5. Chihuahua stanęła do walki z dogiem niemieckim. Jest 30 razy mniejsza od niego
  6. Kraków. Inspektorzy weszli do opuszczonego mieszkania, żeby uratować zwierzęta. Zastali widok jak z koszmaru, porażające

Tagi: kot koty