Mój pierwszy pies. Psi trener ujawnia 4 rasy psów, których zakup odradza początkującym właścicielom
Will Atherton to wiodący psi trener i behawiorysta w Wielkiej Brytanii, który realizuje swoją życiową misję w pomaganiu innym opiekunom zwierząt. Ekspert ujawnia, że największy błąd popełniany przez początkujących właścicieli, który zdarza się jeszcze, zanim zwierzak w ogóle wejdzie do domu, jest wybór niewłaściwej rasy. Jakie psy nie sprawdzą się jako pierwsze pupile?
32-letni Will Atherton z Derbyshire w Wielkiej Brytanii to ekspert w zakresie behawioryzmu zwierząt domowych. Mężczyzna ratuje najbardziej agresywne, lękliwe i wycofane zwierzęta przed eutanazją w schroniskach oraz specjalizuje się w pracy z psami o "problematycznej" naturze. W ostatnim czasie za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradził, których ras lepiej unikać, jeśli jesteś początkującym właścicielem.
Mój pierwszy pies - na co być przygotowanym?
Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę , przygotowania do przyjęcia pierwszego psa pod swoją opiekę wcale nie są tak łatwe, jak mogłoby się początkowo wydawać. Adopcja bądź zakup zwierzęcia nie jest zwykłą transakcją. Dyskusji nie podlega fakt, że decyzja o adopcji lub zakupie psa musi być przemyślana i podjęta z pełną świadomością szeregu obowiązków i wyrzeczeń, związanych z opieką nad czworonożnym przyjacielem. To żywa istota, której los od tej pory bierzemy w swoje ręce, a najwięcej kłopotów z psami przysparzają nam właśnie problemy wychowawcze.
Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś merdającego ogonem czworonoga, musisz poświęcić chwilę, by sprawić dla niego odpowiednią przestrzeń, wybrać karmę i ustalić zasady, których będziesz przestrzegać podczas całego procesu adaptacyjnego. Jeśli decydujesz się na zakup psa z hodowli, bardzo ważny jest wybór odpowiedniej rasy, której predyspozycje najlepiej zgrywają się z twoimi oczekiwaniami, trybem życia i amatorskim stopniem wychowania szczeniaka. Niestety często zdarza się, że początkujący właściciele nie mierzą swoich realnych sił na zamiary .
Jeśli zastanawiasz się, jaka rasa psów będzie idealna dla początkującego opiekuna, który jeszcze nigdy wcześniej nie wychowywał własnego czworonoga, spieszymy z podpowiedzią!
4 rasy psów, które nie nadają się dla początkujących opiekunów
Will Atherton to psi behawiorysta z Wielkiej Brytanii, który podczas swojej kariery w tym zawodzie pomógł już wielu opiekunom i należącym do nich czworonogom. Jak sam podkreśla, psiemu trenerowi zależy przede wszystkim na tym, by ludzie lepiej rozumieli relację łączącą ich ze zwierzętami, dlatego uczy właścicieli, jak wpłynąć na niepożądane zachowania podopiecznych, by wzmocnić z nimi więź i nauczyć ich posłuszeństwa. Dzięki jego radom mają szansę zrozumieć, jak radzić sobie z pupilami i koegzystować z nimi w harmonii.
W jednej ze swoich wypowiedzi mężczyzna zasugerował również, jakich ras psów lepiej nie wybierać, jeśli jest się początkującym opiekunem . Niektórzy podejmują pochopne decyzje o przygarnięciu zwierzęcia pod własny dach, a w konsekwencji nie mogą zapanować nad pupilem czy zrozumieć jego naturalnych potrzeb. Skutki takiego postępowania często są opłakane - właściciele decydują się na oddanie psa do schroniska , a w najgorszym przypadku nawet domagają się jego uśpienia.
Koniecznie poznaj cztery wymagające rasy psów, by nie popełnić jednego z najpowszechniejszych błędów!
Jakie rasy nie są polecane amatorom?
4. Anatolijski pies pasterski
Anatolian zalicza się do psów pasterskich. Choć odpowiednio wyszkolone są bardzo wierne opiekunowi i świetnie sprawdzają się w pracach z mundurowymi, wymagają dużo pracy z trenerem. Cechuje je duża inteligencja, ale i niezależność. Zdecydowanie nie nadają się do wylegiwania na kanapie w ciepłym mieszkaniu, ponieważ ich opiekunowie muszą odznaczać się dużą znajomością ich potrzeb. Z tego powodu anatolian z reguły nie powinien być również pierwszym psem niedoświadczonego opiekuna.
3. Owczarek kaukaski
Choć owczarki kaukaskie z wyglądu mogą przypominać puszyste maskotki do przytulania, pozory bywają bardzo mylące. Te masywne psy mają bardzo silny instynkt obronny, nad którym jeśli nie zapanuje się w odpowiedni sposób, może nawet skutkować agresją. Ich opiekun powinien być w pełni świadomy, jak należy układać je od szczeniaka, by do minimum ograniczyć możliwe późniejsze problemy.
Z tymi rasami psów poradzą sobie jedynie doświadczeni opiekunowie
2. Owczarek belgijski malinois
Ekspert wyjaśnił, że belgijskie malinois są bardzo trudne w szkoleniu ze względu na silny charakter oraz instynkt terytorialny. To zwierzę potrzebuje dużej dawki ruchu i aktywności, dlatego należy poświęcić mnóstwo czasu na zaspokojenie jego potrzeb. Dodatkowym utrudnieniem może być obecność innych domowych zwierząt, które owczarek umiarkowanie toleruje, zwłaszcza osobniki tej samej płci. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie interakcje z dziećmi powinny odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej.
1. Cane Corso
Behawiorysta z nieskrywaną szczerością przyznaje, że cane corso to jedna z jego ulubionych ras ze względu na spostrzegawczość oraz talent, jaki przejawiają w trakcie szkolenia, niemniej osoba decydująca się na adopcję tego psa zdecydowanie potrzebuje doświadczenia, aby móc właściwie wychować swojego podopiecznego. Ze względu na wrodzoną upartość i potrzebę dominacji od opiekuna psa rasy cane corso wymagana jest cierpliwość, stanowczość i konsekwentność. Co więcej, zważywszy na muskularną budowę pies powinien poznać podstawy posłuszeństwa w jak najmłodszym wieku, gdyż z czasem trudno będzie nad nim zapanować.